Éljen Lukács és a baptisták!

Hat év után hazatérhet Tóásó Előd Bolíviából. Az ellene indított büntetőeljárást törvénytelenségek sora kísérte.

D. Horváth Gábor
2015. 04. 26. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenesetre leülte a terroristaperben rá kiszabott börtönbüntetést; a kormánnyal megkötött egyezség ellenére – jogtalanul – mégsem kapta vissza magyar útlevelét a bolíviaiaktól. Ezért regénybe illő körülmények közepette, a bolíviai hatóságok, illetve a titkosszolgálatok félrevezetésével kellett elmenekülnie a dél-amerikai országból.

Életét Tóásó egyrészt nyilván saját szerencséjének és kitartásának, másrészt a Baptista Szeretetszolgálatnak, illetve egy bátor hazafinak, Lukács Csabának köszönheti. Az egyébként kitűnő újságíró és riporter Lukács Csaba állhatatossága volt ugyanis a szükséges és elengedhetetlen feltétele annak, hogy Tóásó végképp maga mögött hagyja a pokoli éveket, és ma kora délután kiszállhasson a repülőgépből Budapesten. Ugyanis félreértés ne essék, a siker nem a magyar diplomácián múlt, amelyik ebben az ügyben leginkább csak a tehetetlenségét bizonyította. Pedig nem így kellene hogy legyen. Épp az ilyen és ehhez hasonló esetek kezelésében vehetne példát mondjuk Izraelről vagy az Egyesült Államokról, amely országok mindent – még egyszer – mindent megtesznek a külföldön bajba került állampolgáraik védelmében és érdekében. Ezzel szemben a magyar külügy nemhogy diplomata-útlevelet nem állított ki Tóásónak, mint ahogyan tette-teszi azt sok ezer más magyar állampolgár esetében, akiknek a bürokrácia okozta kényelmetlenségeken túl feltehetően semmi szükségük nincs rá (lásd például Kóka János üzletembert, a volt SZDSZ-es minisztert vagy épp a quaestoros Tarsoly Csabát). Márpedig épp az akció közvetlen résztvevőinek lett volna elengedhetetlen, hiszen mindannyian épp Tóásó úti okmányának hitelessége miatt kockáztatták a kelleténél jobban személyes biztonságukat. Szóval a külügy nemhogy diplomata-útlevelet nem bocsátott ki Tóásó számára, nemhogy segítette volna pénzzel a költséges akciót, de még a turistaútlevél kiállításáért is veszekedni kellett vele, annyira vonakodva ment a dolog.

A szeretetszolgálat és az újságíró valójában a magyar állam helyett látott el állami feladatokat. A magyar érdekeket érvényesítették egy olyan helyzetben, amelyre a kényelmes bürokraták és a magyar diplomaták leginkább csak legyintettek. Akkor is, amikor kijárták az Európai Unióban, hogy az gyakoroljon nyomást Tóásó ügyében a bolíviai kormányra; akkor is, amikor nyomorult helyzetében, tartva a lelket ebben a magyar állampolgárban, folyamatosan látogatták és támogatták Tóásót a börtönben. S akkor is, amikor szó szerint halált megvető bátorsággal megszervezték és kivitelezték a szökését Bolíviából. Kövér László házelnöknek a miniszterelnök személyére vonatkozó hét végi szavait kölcsönvéve azt lehet mondani, hogy a magyar társadalomnak óriási szüksége van minél több olyan rendkívüli emberre, mint Lukács Csaba, és minél több olyan rendkívüli civil szervezetre, mint a Baptista Szeretetszolgálat.

Amikor Tóásó Előd repülőgépe Budapesten ma földet ér, lezárul egy hallatlanul érdekes fejezet a magyar diplomácia történetében. Ennek az az egyik fontos eleme, hogy a magyar állam gyakorlatilag kimaradt egy bajba jutott állampolgára segítségnyújtásából. Ahhoz, hogy mentve a menthetőt valamelyest mégiscsak kivegye a részét ebből a folyamatból, most már csak egyetlen dolgot tehet. Ünnepélyes keretek közepette és nagy nyilvánosság előtt átadja Lukács Csabának és a Baptista Szeretetszolgálatnak a haza érdekében való bátor helytállás megbecsüléséért járó állami kitüntetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.