Mélyütések

Ti árulók vagytok, ők meg a mi embereink. Az M1-es hírcsatorna műsorvezetője ennek a primitív látásmódnak az áldozata.

Körmendy Zsuzsanna
2015. 04. 15. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mentek már el hírolvasók is, szerkesztők is egyik tévétársaságtól a másikhoz, ettől még nem rendült meg sem az elhagyott, sem az előnyben részesített tévécsatorna. Éppen ezért is tűnt érthetetlennek, abszurdnak a hír, hogy a köztévé egyik híradósát, Borsa Miklóst a nyílt utcán megtámadták, amikor felesége társaságában sétált Balatonfüreden. Először megkérdezték, ő olvassa-e a híreket, majd amikor kiderült, igen, az új köztévénél dolgozik, rárontottak, és ütötték. Közben azt kiabálták neki: „Most hazudj!”

Vannak emberek, akik a nyílt utcán kisebb-nagyobb konfliktusaikat lefejeléssel intézik el. Ahogy vannak politikusok, akik megtaszítják a nekik nem rokonszenves riportert, csak mert kérdez. Rugalmas agytekervényeik kipattintják szürkeállományukból azt a tényt, hogy az újságíró azért kérdez, mert ez a munkája. Miért kérdez? Miért nem mosolyog, attól a jó érzéstől eltelve, hogy politikus társaságában lehet? Ha kérdésére választ kap, miért nem nyugtázza sűrű bólogatással? Miért kérdez tovább? Ezzel máris megadtam a hazai paramétereit a jó és a rossz újságírónak. Ha már kérdezni muszáj, akkor a hatalom szempontjából jó újságíró az, aki alig vagy alákérdez. Aki sokat vagy keresztül-kasul faggatózik, az rossz újságíró. Ellenzéki vagy kriptoellenzéki. A szakma szempontjai mások. Az alákérdező újságírót mikrofonállványnak nevezik.

A megtámadott hírolvasó esete azért is tanulságos, mert napnál világosabbá teszi, hogy a sajtóval szembeni magatartás javarészt kulturáltsági fok. A politikusok magatartása ezért is példaértékű. Sajnos, negatíve is. A sajtónak tulajdonított hiszterizált légkör nem a szerkesztőségekben, hanem magában a közéletben terem. Minden kelet-európai ország többé-kevésbé szenved attól, hogy értelmiségéhez az éppen regnáló hatalom nem képes olyan távolságtartással, megengedéssel, tudomásulvétellel viszonyulni, mint ami a nyugati országokban magától értetődik.

Elképzelhető, hogy a BBC hírolvasóját lefejelik a Kensington Roadon, miután megbizonyosodtak arról, hogy neki van képe a BBC-nél dolgozni? A hatalomgyakorlás kifinomult technikái sem fedhetik el azt a tényt, hogy ami fölül bojkott, az lent könnyen válhat ellenbojkottá, s onnan csak egy lépés, hogy arroganciára való felhívássá váljon. Az erődemonstráció olyan, mint a savas eső, leszivároghat az altalajig, s csak ott mérgez. Te hazudsz, ő meg az igazság bajnoka. Ti árulók vagytok, ők meg a mi embereink. Ez a szemlélet végtelenül káros és demoralizáló. Az M1-es hírcsatorna műsorvezetője ennek a primitív látásmódnak az áldozata. Te ott vagy azoknál, de mi ezek vagyunk, és mi most nem jelképesen kiütünk téged. Majd meggondolod, hogy hova állj. Ez ellen a szemlélet ellen minden értelmiséginek küzdeni kell.

A politikában honos kétosztatúság nem vetíthető ki automatikusan a sajtóra. Hogy ki a „miénk”, és ki a „tiétek”, azt a politika önmagán belül eldöntheti, de a sajtó elsődleges feladata a tájékoztatás, s értéke más törésvonalak mentén dől el. Fejlettebb országokban nem a politika, hanem a polgári közönség, a hírfogyasztók, az olvasótábor döntenek erről az értékről. Ők sem közvetlenül, nem jelképes vagy konkrét kiütéssel, hanem kiválasztások, műsor- és lappreferenciák áttételei révén.

Talán egyszer ez széles körben nyilvánvaló lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.