Sarokba szorítva

A nyugdíjat, a közalkalmazottak bérét és a szociális segélyeket, vagy az IMF következő hitelrészletét fizesse a görög kormány?

Szabó Anna
2015. 05. 27. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma minden görög állampolgárra 8,5 millió forintnak (!) megfelelő államadósság jut, és a megszorítások miatt ismét recesszióba került ország csak 25 százalékos (!) kamat mellett tud kétéves államkötvényt kibocsátani. Egyetlen épeszű embert nem találnánk, aki azt mondaná, van kiút ebből a zsákutcából. A helyzetet Janisz Varufakisz pénzügyminiszter így jellemezte: „Az elmúlt öt évben a következő hitelrészletre várva éltünk. Olyanok voltunk, mint a kábítószerfüggők, akik sóvárognak a következő adag után. E kormány lényege ennek a beteges függőségnek a megszüntetése.”

A januárban megválasztott görög kabinet az IMF, az Európai Bizottság (EB) és az Európai Központi Bank (EKB) – a trojka – gazdaságpolitikai programjának kudarca után letett az asztalra egy átfogó reformtervet. A nyugdíj-, társadalombiztosítási és adórendszer átalakítását, amelyet ésszerű privatizációval egészítettek ki, és az uzsorakamatokat kerülendő egy kötvénycserét kértek az EKB-tól (nem kaptak). A hónapok óta tartó meddő tárgyalások során elsikkadt, hogy 2013-ban már az IMF is elismerte: rossz receptet adtak a görögöknek, alábecsülték a megszorítások gazdaságra gyakorolt negatív hatását, előrejelzéseik közül egyik sem közelített a valósághoz.

Az EB az uniós adófizetők pénzéből úgy adott kölcsönt a görögöknek, hogy mellérendelt egy olyan programot, ami az adóst fizetésképtelen helyzetbe hozta. A mentőövek a kockázatos, de magas hozamú görög államkötvényeken ülő külföldi bankokat kisegítették ugyan, de a kiadáscsökkentés ellenére Athén adóssága kezelhetetlen szintre emelkedett. Brüsszel szégyene, hogy öt év alatt nem sikerült megoldást találni az euróövezet éves GDP-jének kevesebb mint három százalékát kitevő államadósság rendezésére.

A trojkának tudnia kellene, hogy a görögök szinte állandósult csődközeli helyzete sokkal súlyosabb következményekkel járhat, mint az újabb megszorításoktól remélt haszon. A bizonytalanság nyomán gyengül az euró, és ismét kiújulhat az eurózóna perifériáján lévő országokra átterjedő „fertőzés” veszélye. Geopolitikai szempontból nézve a tét még nagyobb: a konfliktusokkal amúgy is terhelt balkáni helyzetet kiszámíthatatlan irányba vihetné a görög rendszer megingása, miközben Európa déli államainak az első vonalból kell megküzdeniük az észak-afrikai és közel-keleti menekültáradattal.

A görögök kilátástalan helyzetéért megoszlik a felelősség. A válság előtti két évtizedben felváltva kormányzó Új Demokrácia Pártot és a Pánhellén Szocialista Mozgalmat a közpénzek hanyag kezeléséért, az ország eladósításáért és a makrogazdasági adatok kozmetikázásáért már rég felelősségre kellett volna vonni. Az Európai Bizottság ott hibázott, amikor a feltételek teljesítése nélkül beengedte a görögöket az euróövezetbe. A trojka bűne pedig a helytelen gazdaságpolitika erőltetése. A közös felelősség közös megoldást igényel, és ehhez nem csak az egyik féltől kellene engedményt várni; a görögöknek már nincs hová hátrálniuk.

Két évvel ezelőtt a magyar kormány bezáratta a valutaalap budapesti képviseletét, mert az idő előtti végtörlesztést választotta. A görög példán láthatjuk, mitől szabadultunk meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.