Rendszerhiba

A különböző kórházakban időről időre előforduló tragédiák súlyos intő jelek.

Majláth Ronald
2015. 10. 28. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokkolta a közvéleményt a héten a Merényi Gusztáv Kórház pszichiátriai osztályán történt gyilkosság, ahol az elkövető egy ágyrácsot használt fegyverként 86 éves betegtársa ellen, aki azonnal belehalt fejsérüléseibe. Az eset sajnos nem egyedülálló: 2007-ben a Szent János Kórház pszichiátriáján hajléktalan férfi végzett egy másik beteggel, 2011-ben pedig a Nyírő Gyula Kórház pszichiátriai osztályán egy drogfüggő fiatalember oltotta ki egy idős, magatehetetlen férfi életét.

De az eset nem csak a brutalitása miatt keltett feltűnést. Néhány hónapja került nyilvánosságra az a 35 oldalas ombudsmani jelentés, amely borzalmas körülményeket tárt fel a pszichiátriai osztályon. A jelentés – amely alighanem sok más hazai intézmény állapotát is hűen tükrözné – a betegek közötti agresszió forrásai közül a személyzet létszámhiányát, a tárgyi eszközök nem megfelelő állapotát, valamint a személyes tér hiányát emeli ki.

Ráadásul ez a jelentés nem az első, a János-kórházban történt bűneset után Szabó Máté ombudsman azt kérte az egészségügyi minisztertől, hogy a súlyponti kórházakban hozzon létre a veszélyes, de bírósági határozat hatálya alatt nem álló betegek biztonságos és adekvát ellátása számára egy speciális – fokozott biztonsági rendszerű – pszichiátriai osztályt vagy részleget. A Nyírőben történt eset után pedig közölte, hogy a pszichiátriai ellátórendszer – különösen annak tárgyi – feltételei még mindig hiányosak, és ez a körülmény nem teszi maradéktalanul elkerülhetővé a szélsőséges esetek megismétlődését. Ezért azt javasolta, hogy külön kórteremben kezeljék az agresszív pszichiátriai beteget a többiektől.

A megdöbbentően hasonló hiányosságok és bűnesetek, sőt a megtévesztésig hasonló ombudsmani jelentések rávilágítanak arra, hogy rendszerhibával állunk szemben, amelynek orvoslása egyelőre nem történt meg.

Vagyis hiba lenne kizárólag a kórházakat felelőssé tenni az esetekért, elvégre az egészségügy finanszírozásáért, a költségvetés súlyozásáért nem ők felelnek. Kizárólag a politika, konkrétan az egykori balliberális kormányzat lelkén szárad az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) 2007-es bezárása is. Az Állami Számvevőszék két éve kimutatta, hogy többe kerül és kevésbé hatékony azóta az érintett betegek ellátása. De ha nem született volna meg a jelentés, akkor is látnánk, éreznénk nap mint nap az utcákat járva és a tömegközlekedést használva, hogy a rendszer nem működik, hogy nagyon sokan maradnak olyanok is szigorú szakmai felügyelet nélkül, akiknek óriási szükségük lenne segítségre. Az OPNI bezárását nem heverte ki a szakma, hiányát nem pótolja semmilyen utódintézmény. De nem heverte ki a hibás, sőt bűnös lépést a társadalom sem, a különböző kórházakban időről időre előforduló tragédiák súlyos intő jelek.

Ugyan a Fidesz-kormány alatt átfogó fejlesztések zajlottak a pszichiátriai területen, a jelek szerint ez nem volt elegendő. A pszichiátria mai állása szerint nehéz megmondani egy betegről, hogy mikor válhat veszélyessé, erre csak akkor van esély, ha figyelnek rá. A kórházak azonban komoly hátránnyal küszködnek humán erőforrásban, ami felveti az orvosok és szakdolgozók elvándorlásának, illetve bérezésének kérdését. Az okok visszavezetnek a teljes magyar egészségügy problémáihoz, amelynek költségvetési kerete az elmúlt években alig emelkedett. Amíg ez a probléma fennáll, csak reménykedhetünk abban, hogy megszelídülnek az agresszív betegek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.