Átrakók

Idehaza az eladott vagyon ellenértékét feléltük, elfolyt az állam mindig lyukas költségvetésén keresztül.

Erdősi Csaba
2016. 05. 29. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régen minden másként ment. Piszkos Frednek például még valóban el kellett lopnia a Balmoralt ahhoz, hogy a brit haditengerészet cirkálója el legyen lopva. Ám ha Rejtő ma írná népszerű regényét, választhatna ennél kifinomultabb megoldást is. A magyar valóság számtalan ötlettel segíti az ihletet. Bátonyterenyén például úgy loptak el egy „intermodális logisztikai központot”, magyarul vasúti átrakót, hogy fel sem építették azt. A magyar állam mégis kifizetett rá 837 millió forintos európai uniós támogatást, holott sem egy fia darut, sem egy árva iparvágányt, sem egy vacak fedett raktárat nem tudott felmutatni az a társaság, amelyik felvette a pénzt. És ha ez a cég nem lett volna olyan kapzsi, hogy még az építész díját is lenyúlja, talán soha ki sem derül ez a disznóság – ő tett ugyanis feljelentést az ügyben, amelyet a volt fideszes, ma már az LMP soraiban politizáló Hadházy Ákos nyilvánosságra hozott. Az eset ráadásul nem egyedi, hasonlóképpen kapott uniós százmilliókat tizenegy, csak papíron létező fogászat.

Lánczi András, a kormányközeli Századvég Alapítvány korábbi vezetője, jelenleg a Corvinus Egyetem rektora azt találta mondani a HVG-nek adott interjújában, hogy lehet korrupciót emlegetni a politika által uralt gazdasági élet kapcsán, de akkor „ki fog nyílni a privatizációs doboz is”. Foglalkozhatnánk most ennek a mondatnak a burkolt fenyegető élével és a benne foglalt logikai bukfenccel is – a privatizáció a közvélemény szemében a lopás definíciója –, ehelyett azonban inkább pártfogásunkba vennénk az ötletet. Miért is ne lehetne kinyitni azt a dobozt? Nem feltétlenül azért, hogy bűnösöket találjunk, bár biztos nem lenne nehéz, hanem hogy megvizsgálhassuk, hogyan hasznosultak azok a pénzek, amelyek az állami vállalatok eladásával keletkeztek. Valószínűleg sehogy. Mert idehaza, ellentétben mondjuk Csehországgal, ahol a magánosításból beérkezett összegeket a megmaradó állami vagy többségében állami cégek kistafírozására fordították – így vált például egyik pillanatról a másikra regionális multivá a CEZ villamosenergia-ipari konszern –, az eladott vagyon ellenértékét egyszerűen feléltük, elfolyt az állam mindig lyukas költségvetésén keresztül. S ha feltérképeznénk ennek a folyamatát, talán világossá válna, hogyan nem szabad elkölteni az uniós forrásokat.

Magyarországra 2014 végéig annyi pénz érkezett Brüsszelből, amennyit a második világháború utáni Németország kapott a Marshall-segély keretében. Németország ebből úgy csinált gazdasági csodát, hogy közben még a pénzt is visszafizette. A mi esetünkben visszafizetésről szó sincs, mert nem hitelt, hanem támogatást kapunk, mégsem látjuk a „Wirtschaftswunder” nyomait. Nem láttuk persze 2010 előtt sem – eltakarhatták a szemünk elől a centiméterekben mérhető kilátók –, éppen ezért bíztunk benne, hogy a helyzet ezen a téren is előnyösen változik majd meg.

A kormány most azt ígéri, hogy a jelenlegi hétéves pénzügyi ciklus pénzeinek a zömét a termelőszektornak juttatja. Erre óriási szükség is lenne, mert 2020 után elzáródnak az uniós pénzcsapok, vagyis onnantól növekedést csak attól remélhetünk, hogy a most megvalósított beruházások „termőre fordulnak”. De ehhez meg kell teremteni annak a feltételeit, hogy biztosan csak a valóban termelő, lehetőleg innovatív, nagy hozzáadott értéket és tudást igénylő beruházásokat támogassunk. És semmiképpen sem olyan átrakókat, amelyek kizárólag a közpénzt rakják át magánzsebekbe, az állami ellenőrző mechanizmust működtető emberek vaksága, még rosszabb esetben aktív közreműködése mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.