Hétmérföldes csizma

Nincs az a költségvetés, ami mindenkinek s érdek nélkül tetszik.

Csécsi László
2016. 05. 11. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs az a költségvetés, ami mindenkinek s érdek nélkül tetszik. Lehet szoros, költekező, pazarló vagy kampánycélokat szolgáló, a jövőt felélő, a szegényeket út szélén hagyó, de nem lehet olyan, amelyik mindenkinek egyformán megfelel. Ezért a költségvetéseket aszerint érdemes vizsgálni, hogy mely csoportoknak kedvez. Persze ez sem könnyű, tekintve, hogy a kormányok igyekeznek minden büdzsét úgy feltüntetni, hogy az a szavazók legszélesebb körének hoz jobb életet. A többi párt pedig már-már apokaliptikus képekkel festi le országromboló hatását. Nincs ez másképp a 2017-es büdzsé tegnap kezdődött parlamenti vitájában sem. A Jobbik szerint több mint hatszázmilliárd forint pazarló tétel van a költségvetési javaslatban, ezért több száz módosító indítványt készülnek benyújtani. A szocialisták pedig a szemfényvesztés költségvetésének nevezték a jövő évi büdzsét. Habár esetükben a kritika élét jelentősen tompíthatja, hogy a kormányzásuk alatt benyújtott büdzséket sem tekinti mesterműveknek a gazdaságtörténet.

Mindenkivel persze nem lehet jót tenni, de vannak területek, amelyeken különösen égetők a problémák. Ilyen például az egészségügy, amelyre 167 milliárd forinttal többet szán ugyan a kormány jövőre, mint az idén, ez az összeg azonban a legoptimistább forgatókönyvek szerint is csak elodázhatja az elkerülhetetlent. A magyar orvosok és ápolók elvándorlása például katasztrófával fenyeget, az egészségügyi dolgozók béréről azonban még mindig nem született megegyezés. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ugyan arról beszélt, hogy az egészségügyben, a szociális szférában és a kulturális ágazatban dolgozók bérfejlesztésének fedezete benne van a költségvetésben, továbbra sem látszik, hogy az a bizonyos összeg mire lesz elég. Az elvándorlás megállítására aligha, hiszen a folyamat mögött az alacsony bérek mellett számos más probléma rejtőzik.

Az oktatás helyzete szintén ellentmondásos. A kormány erre a célra 270 milliárd forinttal költ többet jövőre. A Klik költségvetését azonban mintegy 108 milliárd forinttal kurtítanák meg, különösen drasztikus a dologi kiadásokra fordítható összeg 23 milliárd forinttal való csökkentése, hiszen a szakmai szervezetek szerint a jelenlegi összeg sem elég a megfelelő működéshez. Vagyis a pedagógusok 2017-ben sem várhatnak jelentős javulást a munkakörülményeikben.

Egy költségvetésben persze olyan területeknek is lenniük kell, amelyeknek a korábbinál kevesebből kell gazdálkodniuk. A Világgazdaság számításai szerint a 2017-es büdzsé sorai között körülbelül ezermilliárd forintnyi lefaragás bújik meg. Beszédes lehet, hogy melyek azok a területek, amelyeknek kevesebb jut. Ilyen a munkaerőpiacról kiszorult emberek számára létrehozott Start munkaprogram. Vagy a szociális juttatások egy része, úgymint az árvaellátás, özvegyi nyugdíj vagy a családi pótlék. A kormány állítása szerint a büdzsé legnagyobb nyertesei a családosok lesznek, akik az áfacsökkentésnek, az otthonteremtési támogatásnak és a családi adókedvezménynek köszönhetően több pénzből gazdálkodhatnak majd. A nyugdíjasok helyzete várhatóan nem változik jelentősen. És – bár erre nem térnek ki a kormány tagjai – szintén jól járhatnak azok a vállalkozások is, amelyek részt vehetnek a költségvetésben szereplő beruházások munkálataiban.

Mindenki egy újabb lépést tehet előre – a kormány ezt a szlogent állította a 2017-es büdzsé mögé. A kérdés csak az, hogy ki mekkorát. Mészáros Lőrinc és még néhány szerencsés milliárdos vállalkozó lábáról például valószínűleg jövőre sem feslik le a hétmérföldes csizma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.