Mérsékelten radikális

Ma a Jobbikban is a hatalomtechnikusoknak áll a zászló, nem a meggyőződéses politikusoknak.

Pápay György
2016. 05. 30. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vona Gábor sokat köszönhet a baloldalnak. A Jobbik 2010-es parlamentbe kerüléséhez nemcsak tabudöntő témafelvetéseikre volt szükség, hanem arra a hisztériára is, amellyel ezeket a baloldali-liberális értelmiség fogadta – ez hitelesítette a tabudöntögetést, és ingyenreklámnak sem volt utolsó. Az akkor még öntudatosan szalonképtelen, ma már valamivel áramvonalasabb párt újraválasztott elnöke most is hálás lehet a baloldal törmelékpártjainak, hogy hozzák szokott formájukat, és véletlenül sem veszélyeztetik a Jobbik második helyét a népszerűségi listákon. Minden bizonnyal erre is szükség volt ahhoz, hogy Vona úgy betonozhassa be a hét végén vezetői pozícióját, hogy az általa meghirdetett – logikus, ámde kockázatos – néppárti fordulat gyümölcsei finoman szólva még nem értek be.

Elsősorban azért nem, mert elmaradt az a politikai klímaváltozás, amely az új stratégia termőre fordulását segítette volna. Egy évvel ezelőtt, a Fidesz mélyrepülésének és a Jobbik tapolcai győzelmének idején mindez még másként festett: akkor egy pillanatra úgy tűnt, hogy a radikálisokkal a kormánypárt érdemi kihívójaként kell számolni. Mára ez az érzés elmúlt, s az erőviszonyokat tekintve úgy fogalmazhatunk: ha valaki belátható időn belül egyáltalán labdába rúghat, az még leginkább a Jobbik lehet. Ez az idő azonban jóval távolabbinak tűnik, mint azt 2015 tavaszán bárki is gondolta volna, vagyis a stratégiai fordulat nem mondható átütően sikeresnek. Voltaképpen már az nagy siker Vona számára, hogy ma is néppártosodásról beszélhet, és a sajátjai nem szembesítik azzal, hogy a pártosodás megvolt ugyan – a Jobbik szépen belesimult a hazai pártrendszerbe –, a képletből azonban a nép még hiányzik.

A hét végi kongresszus megmutatta, hogy a pártelnök helyzete stabil, ez pedig nagyrészt annak köszönhető, hogy hálát ugyan a baloldalnak mondhat, de ha tanulni kell, nem tőlük, hanem – többé-kevésbé bevallottan – Orbán Viktortól tanul. S mint kiderült, azt már elsajátította a tananyagból, ami a politikában a legfontosabb. Ahogy a Fidesz elnöke is kemény kézzel építette fel pártját, úgy Vona is gondolkodás nélkül állította félre potenciális riválisait. Mert, félreértés ne essék, az alelnököket fájdalmasan érintő tisztáldozat nem a radikalizmus kézifékének behúzásáról szólt – akkor nem Toroczkai László ülne mostantól az elnökségben, vagy Sneider Tamás, aki maga is azzal viccelődött, hogy ahol egy volt szkinhedvezér nem számít radikálisnak, ott komoly baj van. Ami tehát a felszínen ideológiai mérséklődésnek látszik, az valójában a belső kockázatok mérséklését jelenti Vona számára: az „önjárók” leállítását.

Helyes felismerésnek tűnik az is, ami a frakcióvezetésről való lemondásának magyarázata: jelesül hogy Vona a pártépítésre kíván koncentrálni. Valóban, volna mit építeni, hiszen akárcsak a „cukisodás”, a karakteresebb figurák háttérbe szorítása is kétélű fegyver. A Jobbik fő problémája innentől ugyanis az lehet, hogy nem maradnak igazán arcai, vagy ha mégis, nem a legemlékezetesebbek. Vonáé meg kissé magányos lenne egyedül a plakáton. Nemcsak „talpasokra” van tehát szükség, de új frontemberekre is, akik közben annyira önállóak, amennyire kell – mérsékelten.

Hogy mit kezd Vona Gábor ezzel a feladattal, azon lemérhető lesz, hogyan tanulta meg az orbáni leckét. Addig is nyugtázhatjuk, hogy ma a Jobbikban is a hatalomtechnikusoknak áll a zászló, nem a meggyőződéses politikusoknak. Persze ha az elnökségből kiszorult „régi gárda” meggyőződésére gondolunk, ez talán nem is olyan nagy baj.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.