Török idők

Már a vízumkérdés napirendre kerülése előtt óriási vihar törhet ki.

Pataky István
2016. 05. 24. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Diktatúra épül Törökországban. Bármennyire is lejáratták, elkoptatták vagy éppen relativizálták világszerte a hatalom korlátlan terebélyesedésére, az elnyomásra vonatkozó megállapítást, nehéz másként megfogalmazni azt, amit Recep Tayyip Erdogan művel Ankarában. Nincs ebben semmi meglepő, a nagyobbrészt Ázsiában elterülő muzulmán ország a történelem folyamán több alkalommal is érdekes fordulatokat hajtott végre, a hadsereg például időnként puccsal mutatta meg, merre van az arra. Csakhogy a török vezetést még soha nem ölelte annyira keblére az Európai Unió, mint mostanában, lévén szó a menekültekből migránssá válók áradatáról, amely lassan mindenhol politikai feszültséget okoz, Angela Merkel eddig hibátlan politikai renoméját pedig egyenesen földbe döngölte.

Az ankarai parlament a múlt héten – Erdogan akaratát teljesítve – megszüntette 138 képviselő mentelmi jogát. A célpont a kurdokat képviselő Népi Demokratikus Párt, amely különböző vádak alapján majdnem összes honatyjának búcsút inthet. A magát nyeregben érző Erdogannak régi vágya leszámolni a kurdokkal, az egyébként valóban létező kurd terrorizmus elleni harc örve alatt a földdel tenne egyenlővé mindent és mindenkit, aki nem a török nemzeti együttműködés rendszerében találja meg a maga szerény helyét. Erdogannak a sajtó is útjában áll, de az alkotmánnyal sincs megbékélve. Egy úgynevezett terrorizmusellenes törvénnyel próbál teljhatalmat szerezni a törvényhozásban. A megfelelő miniszterelnököt már megtalálta terveihez. Binali Yildirim mától feledtetni próbálja elődje, Ahmet Davutoglu túlságosan diplomatikusnak tartott stílusát, és nyilván igyekszik még több tiszteletet követelni a törököknek mindenkitől, aki az ankarai vezetést bírálni merészeli.

A német kancellár részéről az Erdogannak szánt újabb tiszteletkör menetrendszerűen érkezett a hét végi isztambuli humanitárius válsághelyzetek kezelésével foglalkozó ENSZ-konferencián. Ismét nagy volt az egyetértés az illegális migráció kezelésének ügyében, de Merkel ejnyebejnyézett is egy sort a csorbuló török demokrácia miatt, az utóbbi nyilván inkább a berlini közvéleménynek szólt, a németek ugyanis egyre tágabb szemekkel csodálkoznak rá az emberi jogok iránt eddig különösen érzékeny kancellárjuk nagyvonalúságára Erdogant illetően. A menekültválság elbaltázott kezelése után persze Merkel ma már a nyuszi meg a sapka esetét idézi, elvárják tőle, hogy lépjen a migránshullám megállítása érdekében, de ráhúzzák a vizes lepedőt akkor is, ha elnéző a menekültügyben kulcspozícióba kerülő Ankarával szemben.

De a neheze még hátravan. A török vízumkényszer eltörlése nem lesz egyszerű menet, holott ez valóban elvárható gesztus a menekültek százezreinek otthont adó és a migrációs hullámot egyelőre sikeresen meggátoló Ankara felé, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy olyan országok is a vízumliberalizációs várólistán vannak, mint a több uniós állam által el sem ismert Koszovó vagy a háború sújtotta Ukrajna. De már a vízumkérdés napirendre kerülése előtt óriási vihar törhet ki. Június 2-án a Bundestag arról dönt, népirtásnak nyilvánítja-e az Ottomán Birodalom 1915-ös mészárlását, történészek becslései szerint ekkor 1,5 millió örmény vesztette életét. Törökország tagadja a genocídium tényét, hevesen tiltakozik, amikor egy ország vagy nemzetközi szervezet népirtást említ. Ha a javaslatot Berlinben megszavazzák, alighanem a döntés utáni órákban menekültek tízezrei indulnak útnak Törökországból. Erdoganék díszkísérete mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.