Háború a stadionban

Azt gondolom, egy labdarúgó-mérkőzésnek nem a háborúról kellene szólnia.

Lukács Csaba
2016. 06. 12. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelzőrakétát lőttek át (!) az orosz szurkolók az angolok szektorába a szombat esti Anglia–Oroszország labdarúgó-mérkőzés végén az Eb-n. A tűzcsóva a teljes pályát átszelve becsapódott az ellenfél táborába. A Marseille-ben lévő Stade Vélodrome stadionban (itt játszik szombaton a magyar válogatott is Izlanddal) az oroszok petárdákat hajigáltak (a közvetítésben is jól hallatszott egy hatalmas robbanás), bengáli tüzet gyújtottak, és a mérkőzés végén, áttörve a kordont, átmentek az angol drukkerekhez verekedni. A pirotechnikai elemek jelenléte azért is megdöbbentő, mert belépés előtt a szurkolóknak legalább három ellenőrzőponton kell átjutniuk, és a szervezők nagyon szigorú átvizsgálást ígértek. Ez láthatóan nem sikerült – jó kérdés, ha egy terrorista bombát akarna bevinni, neki sikerülne-e kijátszani a kontrollt.

Már a szombat esti meccs előtt aggasztó hírek érkeztek a francia kikötővárosból, ahol huligánok csaptak össze. Orosz, francia és angol szurkolók balhéztak, utóbbiak közül egyet újra is kellett éleszteni, annyira megsérült. A város rendőrfőnöke szerint harmincöten sebesültek meg és tizenöt embert tartóztattak le, miután vízágyút és könnygázt is bevetettek. A világhálót ellepő felvételek nem azt mutatják, hogy a rendőrség ura lett volna a helyzetnek a belvárosban. Az angolok korán elkezdték a balhézást, több százas csoportokban korcsmáról korcsmára jártak a kikötőben, és helyszíni beszámolók szerint az ISIS-t keresték.

De nem csak az angolok balhéztak: a vasárnapi lengyel–északír mérkőzés előtt a két tábor előbb baráti hangulatban sörözött egymással, aztán – legalábbis a Daily Mail beszámolója szerint – a felbukkanó francia drukkerek hatására összeverekedtek. A székekkel és sörösüvegekkel vívott nizzai háborúban hat északír drukker megsérült, egyet letartóztattak.

A dolog azért is furcsa, mert a francia hatóságok nagyon fogadkoztak az Eb előtt, hogy kézben tudják tartani a dolgokat, és mindenhol fokozott biztonsági intézkedések lesznek. Ha nem tudják kezelni a futballhuligánokat sem, mi várható akkor – tehetjük fel újra a kérdést –, ha egy képzett terrorista akar bajt okozni?

Persze a futballszurkolók felelőssége sem megkerülhető. Nem értem azokat, akik azért mennek meccsre, hogy előtte-közben-utána verekedjenek egy jót. Az ön- és közveszélyes gesztus különösen felelőtlen, hiszen amíg a rendőrség velük foglalkozik, addig nem marad kapacitás másra figyelni. Mi lesz akkor, ha az utcai harcok közben a város egy másik pontján, mondjuk egy bevásárlóközpontban valaki elővesz egy Kalasnyikovot? Ma Franciaországban ez – sajnos – egyáltalán nem elképzelhetetlen.

Hétfő reggel magam is autóba ülök, hogy ezerkilencszáz kilométer levezetése után, valamikor kedd délután megérkezzek Bordeaux-ba, a Magyarország–Ausztria mérkőzés színhelyére. Remélhetően több ezer honfitársam lesz ott a kezdő sípszókor – a magyar szurkolók négyszer annyi jegyet igényeltek a labdarúgó- szövetségtől, mint amennyit az biztosítani tudott. Mivel a válogatott négynaponta lép pályára, a köztes időben legtöbbünk városlátogatást tervezett. A fentiek fényében elgondolkodtató, hogy érdemes-e bemenni a belvárosokba, de az sem megoldás, hogy az ember a szabadságát egy szállodában töltse, aztán négynaponta, a stadionban azon gondolkodjon, felrobban-e mellette jó esetben egy petárda, a rosszabban pedig egy bomba. Nem az életem féltem (ha ez lenne, nem mentem volna számtalan háborúba, konfliktusos övezetbe, természeti katasztrófák színhelyére), de azt gondolom, egy labdarúgó-mérkőzésnek nem a háborúról kellene szólnia, hanem a játék szépségéről és a közös szurkolás öröméről.

Hajrá, Magyarország!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.