Lehetetlen vita

Városliget-ügyben vitaképtelenné vált a magyar kormány, ahogyan a parlamenti pártok mindegyike.

2016. 07. 20. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Városliget-ügyben vitaképtelenné vált a magyar kormány, ahogyan a parlamenti pártok mindegyike, a civil szervezetek és az úgynevezett ligetvédők egyaránt. A tegnap határozatképtelenség miatt elmaradt parlamenti ülés, illetve a liget körül zajló politikai botránysorozat kiváló példája annak, hogyan „kell” elrontani egy alapvetően jó szándékú – Budapest egyik legnagyobb összefüggő zöldterületének megújítását célzó – beruházást. Ebben vastagon benne van a kormányoldal, amelynek képviselői akár csak egy szűk órácskára sem voltak képesek megszakítani nyári szabadságukat, hogy legalább tömören, röviden és világosan érveljenek eddigi döntéseik mellett. Az ellenzék, indítványozva a „Tisztelt Ház” rendkívüli ülését, szintén magáról állított ki szegénységi bizonyítványt azzal, hogy eleve a Városliget-törvény visszavonását javasolták ahelyett, hogy tömören, röviden és világosan megmondták volna: mit akarnak, és azt hogyan is gondolják. A parlamenti „ligetnap” abszurditását fokozta, hogy maga a kezdeményező, Szabó Tímea (pártjának neve: Párbeszéd Magyarországért) független országgyűlési képviselő benn sem volt az ülésteremben, amikor szavaznia kellett volna a napirendről.

S ha már néhány politikus meglátogatta a munkahelyét, a végére maradtak a sablonszövegektől, az egymás ócsárlásától és képtelenségektől hemzsegő sajtótájékoztatók. A korábban „ellenzéki cirkuszt” emlegető Kósa Lajos fideszes frakcióvezető most „műbalhéról” beszélt, míg a szocialista Kunhalmi Ágnes az őrző-védő „kopaszokról”, akik szerinte „egy diktatórikus állami berendezkedés eszközei”. A jobbikos Hegedűs Lorántné „Vajnahunyadvárat” emlegetett, majd követelte az egyház által nem kívánt Regnum Marianum-templom visszaépítését és a vaskefének csúfolt 1956-os emlékmű eltávolítását. Az LMP-s Csárdi Antal fővárosi képviselő rozsdaövezetekbe száműzné a szerinte „fölösleges” múzeumokat, míg a ligetvédők, a civilek az „ország óhaját” közvetítették a Kossuth térre: „ne legyen beton a Városligetben”.

Azoknak a haragos embereknek, akik a szimpla tiltakozáson túl törvénytelen akciókra ragadtatják magukat, és ekkor nemcsak a hivatásos rendőrökkel, hanem brutálisan viselkedő őrző-védőkkel, a „kopaszokkal” is szemben találják magukat, érthető a negatív reakciójuk. Nem érthető viszont, hogy a Városliget Zrt. miért küldte ezeket az embereket oda, mindenki jól tudhatta, hogy ez csak hergelés, és a helyzet eldurvulásához vezet.

A mindennel együtt 200 milliárdos beruházásnál 400 milliós megbízást is kapott a Rogán-szomszédként ismertté vált kommunikátor. Színes kampány helyett jobb lett volna, ha tisztán csak tájékoztatták volna az embereket: ide ez épül, oda amaz, favágás lesz, ha kell, de a cél az, hogy a jelenleg lepusztult park megújuljon, sőt bővüljön. Közben az autók a felszínről a mélybe tűnjenek, az egész fenntartásához pedig bevételek kellenek. A múzeum jó, a kultúra hasznos, az ide látogatók bevételt hoznak. Ennyi.

Csakhogy az ellenzéki pártoknak jól jött az eleinte tényleg csak a fakivágások elleni tiltakozás, amely mára egyértelműen az Orbán-kormány elleni fellépés szimbólumává vált. A kormánypártok azonban nem „kapcsoltak” az első, márciusi eset után. Baán László miniszteri biztos gondolhatja azt, hogy 150 év múlva minderre már senki sem fog emlékezni, de tény marad: nem gondoskodott a valódi párbeszédről. Erőből hozott kormányhatározatokkal, törvényekkel, „kopaszokkal” nem lehet érvelni, amíg ezt nem látják be, a vita, amely nélkül nem lehet jobb a világunk, lehetetlen marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.