Párttagok is jöhettek

A velünk élő, rendezetlen, közéletet mérgező pártállami múlt most az ügynökvita sokadik fellángolásában érhető tetten.

Szerető Szabolcs
2017. 03. 20. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Reménytelenül beleragadtunk a XX. századba. Eszembe juthatott volna ez arról is, hogy a parlament tegnap egy sokakban valóban rossz emlékeket idéző jelkép ürügyén tárgyalt egy piaci átrendeződést célzó indítványt. Itt azonban az ideológia fátyla nyers gazdasági érdeket rejt; a múlt csak hamis hivatkozás e vitában. 

A velünk élő, rendezetlen, közéletet mérgező pártállami múlt most sokkal inkább az ügynökvita sokadik fellángolásában érhető tetten. Az eddig megszokott séma szerint zajló történetbe – ellenzéki pártok, új szerveződések követelik a kormánypártoktól az ügynökakták terítését – a napokban Lázár János vitt bele egy újabb csavart. A Miniszterelnökséget vezető miniszter másodlagos kérdésnek nevezte, hogy kik voltak ügynökök. Ellenben leszögezte: aki az MSZMP tagja volt, 1989-ig arra esküdött fel, hogy megakadályozza a magyarok szabadságát, önrendelkezését. Ez szigorúan formálisan igaz, ám nem kell ahhoz társadalomtudósnak lenni, hogy emlékezzünk: a nyolcszázezer párttag nem homogén tömböt képezett. Sem a belépés motivációját, sem az emberi minőséget tekintve. Ha továbbgondoljuk Lázár kategorikus kijelentését, nem is annyira az egykori besúgóktól – akik szintén sokféle okból és módon jelentettek –, hanem a néhai állampárt tagjaitól kellene megtisztítani a közéletet. Csakhogy ilyen követelés a rendszerváltás pillanataiban sem artikulálódott, a nagy többség világosan látta, nem a mezei párttagok és a pártonkívüliek között húzódik a törésvonal. Az MSZMP reformköreinek szerepe az átalakulásban a rendszerváltás történetének fontos fejezete. – Párttagok is jöhetnek – emlékszem, ezt is skandálta a tömeg 1988 szeptemberében a vízlépcső elleni tömegtüntetésen a szabad választásokat és többpártrendszert követelő rigmusokkal egyetemben, bátorítva a Bajcsy-Zsilinszky út emeleti ablakaiban bámészkodókat.

Egyedül Antall József kötötte ki, hogy kormányának nem lehet tagja volt MSZMP-s, de miniszteri szint alatt már nem érvényesült a szigor. Az egykori nómenklatúra egészen jól feltalálta magát már az MDF-kormány alatt is, azt pedig inkább nem minősíteném, hogy Szilvásy György akkor a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára lehetett. Horn Gyulától igazán nem várhatta senki, hogy korlátozza az egykori MSZMP-tagok szerepvállalását, de az antalli szigort Orbán Viktor sem alkalmazta, alkalmazza. Arra a fiatalabbak aligha emlékeznek, hogy az MDF kezdetben engedte a kettős párttagságot, de jellemzően a többi ellenzéki erő sem tiltotta volt MSZMP-sek belépését. Amikor a Fidesz megszűnt generációs párt lenni, nyilvánvalóan kaput nyitott az egykori párttagok előtt is. Mindezt nem rosszallóan jegyzem meg, csupán arra utalnék, hogy Lázár János – ha komolyan gondolja, amit mondott, és szavaiból tettek is következnek – majd három évtized után törne meg egy konszenzust, kavarná föl az állóvizet. Érdekes, hogy a hét végén Németh Szilárd Fidesz-alelnök – akinek antikommunizmusa éppúgy vitathatatlan, mint Lázár Jánosé – finomított a miniszter kijelentésén, mondván, az állampárt vezetésének megítélését el kell választani a tagságétól. Máig sajnálhatjuk, hogy 1990-ben elmaradt a katarzis, amit a vezető pártállami tisztségviselőknek a közélet első vonalából való eltávolítása és az ügynökkérdés – beleértve a megbízók, tartótisztek leleplezését! – rendezése okozhatott volna.

Ez a hajó elment, amiért felelős az elmúlt 27 év minden kormánya és parlamentje. De azért még most sem késő néhány döntést meghozni. Lázár János odaszúrhat egyet némely miniszter- vagy párttársának, ám a tét nélküli komcsizásnak egyre csökken az árfolyama a politikai tőzsdén. Az egykori párttagság nem dicsőség, de legalább nyilvános adat, miközben a közéletben ma is forgolódhatnak le nem leplezett besúgók, hálózati személyek. Állampárti tagsággal senkit nem lehet zsarolni, ügynökmúlttal igen. Utóbbinak véget vetni egyszer és mindenkorra – ez volna ma a bátor, antikommunista tett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.