A fideszes Áder János

Milyen lenne egy nem ostobán agresszív és kellemetlenül kíméletlen, hanem egy Áder-arcú Fidesz?

Gazda Albert
2017. 04. 25. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi tíz-egynéhány év tapasztalata: közjogi méltóságaink nem szívesen állnak konkrét és kellemetlen kérdések elé. Az újságírókat lehetőleg kerülik, interjúkat csak a legbarátibb média válogatott képviselőinek adnak. Orbán Viktor miniszterelnök ugyan a szabályoknak megfelelően – nem akarok tippeket adni, de majdhogynem furcsa, hogy ezeket még nem változtatták meg – kénytelen rendszeresen bemenni a parlamentbe, de egy perccel sem villog ott többet az azonnali kérdések és az interpellációk alkalmából, mint amennyit muszáj. Kövér László házelnököt viszont jószerével csak a pulpituson látjuk aktívnak, fegyelmezés közben, Áder János államfőt meg akkor, amikor elmondja újévi beszédeit.

Ezért is volt okunk az elmúlt hetek történései nyomán fokozott érdeklődéssel várni a köztársasági elnöki nyílt órát a Trefort gimnáziumban. A második államfői ciklusának kezdeténél tartó Áder első periódusa alkalmából sosem került az aktuálishoz hasonlóan nehéz helyzetbe. A rettenetes Schmitt Pál hűlt helyére ültetett meghatározó Fidesz-politikus éveken át tisztességesen és többé-kevésbé színvonalasan látta el feladatát. Aláíró-automata elődjéhez, önnön pártemberi múltjához, pozíciójának szűkös kereteihez képest többször fordult Alkotmánybírósághoz – hibátlan találati aránnyal –, és még többször küldte vissza megfontolásra a szerinte problematikus jogszabályokat. Orbán Viktor brutális tempóban nyomuló kormánya és pártja adott erre alkalmat bőségesen.

A lex CEU ügyében mindazonáltal alighanem elvétette a lépést. Nyilván hihető, hogy a jogászkodásban mindig alapos államfő stábjával egyetemben nem talált fogást a törvényen, ezért az Alkotmánybíróság nem merült fel mint opció. De pont ennek a körülménynek a tükrében lett üzenetértéke további elképzelhető lépéseinek. Jó választása nem volt. Az alá nem írással – azaz a visszaküldéssel, ami után az ismert-bevált gyakorlat alapján módosítás nélkül szavazták volna meg a lexet másodjára is – éppen úgy olajat öntött volna a tüntetéstűzre, ahogy az aláírással tette. De: jobban és többen kedvelnék, mint így. Ez azonban a jelek szerint nem tartozott a szempontjai közé. Elvszerűség kontra népszerűség, mondta a Trefortban, ám ez csak a történet egyik fele. Szóba jön ugyanis az az olvasat is, hogy a fideszességet tartotta fontosabbnak a lázadók rajongásával szemben.

Ezt támasztja alá az is, ahogyan a gimnazisták előtt megpróbálta meg- és elmagyarázni a politikát. Részben hatásosan. Az történt, hogy ekkor, ha nem is egészében, de nem is kis részben átvette a Fidesz érvrendszerét. A több CEU-val, az egyetem bezárására vonatkozó szándékok bagatellizálásával kapcsolatos hamis mondatok bármely más kormánypárti politikus szájából elhangozhattak volna. El is hangoztak mostanában. Nem sok híja volt, hogy úgy érezzük: fideszes sajtótájékoztató közvetítését nézzük. Volt azért különbség is, és nem vitatható, hogy ez is számít harcias időkben. Vagyis Áder János mondandója nem volt ugyan eredeti, a stílusa ellenben jelentősen különbözött. Hadd menjünk kissé messzire a következtetések levonásában: nagyjából azt láthattuk, milyen lenne egy nem ostobán agresszív és kellemetlenül kíméletlen, hanem egy Áder-arcú Fidesz. Voltaképpen ironikus, hogy egy Fidesz-arcú Áder mutatta ezt be nekünk.

Csakhogy a tartalom mégis fontosabb, mint a forma. Egyfelől. Másfelől az sem kizárt, egyszer még megköszönjük a pártnak, hogy sikerült felébresztenie a fiatalokban az érdeklődést a közélet dilemmái iránt. Ezt jelzi a tüntetések karaktere, ez látszott a trefortosokon is. Ennyi a jó hírünk egyelőre. Mondjuk nem is biztos, hogy ez kevés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.