A Nyugat stresszlabdája

Felértékelődik a közös ellenség, a nyugati világot atomkísérletekkel fenyegető Kim Dzsongun szerepe.

Buzna Viktor
2017. 04. 23. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kim Dzsongun, ez a pufók arcú diktátor paradox módon még a világbéke hírnöke is lehet. Pedig atomháborúval fenyegetőzik, rakétákkal végeztet ki embereket, bérgyilkosokkal vadássza le testvérét – ilyen egy tökéletes ellenség(kép), aki elődeinél is jobban alakítja a rá szabott szerepet. Észak-Koreát, vagyis a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot 1948-ban alapította nagyapja, Kim Ir Szen, s bár az ország súlytalan szereplő, azóta is a nyugati világ stresszlabdájaként szolgál. A nemzetközi gazdaságtól elszigetelten működik, egyetlen szövetségeseként Kínát szokták említeni, ám az ázsiai nagyhatalomra nincs számottevő befolyása. Földrajzilag is messze van ahhoz, hogy – atomfegyverei ellenére – közvetlen fenyegetést jelentsen. Vagyis a nyugati országok politikusai szinte kockázat nélkül szólhatnak be Phenjannak. Dél-koreai hivatalos látogatásán Szijjártó Péter külügyminiszter is Kim Dzsongun alázásával szerzett piros pontot vendéglátóinál.

A legtöbbet azonban az Egyesült Államok vezetői köszönhetik a Kim dinasztiának. Most épp Donald Trumpnak jött kapóra a közös ellenség. A kampányidőszakban meg sem említette Észak-Koreát, míg mostanra az Egyesült Államok külpolitikai agendájának élére került. Az amerikai elnöknek bizonyára kezdenie kellett valamit a fősodrú sajtó ellene indított, példátlan hadjáratával. Az utóbbi hetekben azonban a választópolgárok inkább Észak-Korea miatt izgulnak. Hiba lenne alábecsülni Trump Phenjan ellen indított kommunikációs hadjáratának kockázatát. Most okkal érezhetjük úgy, hogy a helyzet közelebb áll a robbanáshoz. Egyrészt épp Trump személye miatt aggódhatunk. Az elnök látszólag komolyan gondolja, hogy együttműködésre bírja a renitens diktátort. Az Egyesült Államok az atomprogram leállítását követeli Észak-Koreától, ami valóban nagy teljesítmény lenne a kevéssé a diplomáciai érzékéről híres Trumptól, s jelentős lépés egy biztonságosabb világ felé. Kérdés, hogy ennek érdekében meddig hajlandó elmenni, s komolyan gondolja-e, vagy csak kommunikációs trükk a katonai fellépés emlegetése.

De aggodalomra adnak okot a nemzetközi kapcsolatokban elindult új folyamatok is. Egyre csökken a politikai döntéshozatal átláthatósága, illetve újraindulni látszik a nukleáris fegyverkezés. Előbbi jelenség miatt nehéz megítélni az észak-koreai eseményeket. A nyugati demokrácia hitelességén csorbított Trump legutóbbi blöffje, amikor az egész világgal elhitette, hogy hadihajók indultak a Koreai-félszigethez. Phenjan azonnal atomháborút vizionált, majd tíz nap után kiderült, a hajóraj épp a másik irányba tart. Ha a nyugati világ vezetője ilyen gátlástalanul téveszti meg a közvéleményt, mit várjunk el a térségben szintén érdekelt Oroszországtól vagy Kínától? Pedig jó lenne többet tudni az Észak-Koreának adott morális vagy egyéb támogatásokról, miként a napokban megjelent, orosz és kínai csapatmozgósításokról szóló hírekről is. A Kim dinasztia túlélése ugyanis Kína érdeke, ezért előfordulhat, hogy egy ponton Trump Pekinggel találja magát szemben. Az amerikai elnök csak addig számíthat Kína támogatására, ameddig Észak-Korea megfenyítése a cél. Peking érdeke, hogy béke legyen a térségben, arra pedig egy stabil Észak-Korea a garancia. Ezért ha beigazolódik Phenjan félelme, és Trump a Kim dinasztia eltávolítására tesz kísérletet, azt Kína nem nézheti majd ölbe tett kézzel. Egy ilyen konfliktus pedig a térségre, de akár az egész világra nézve is végzetes következményekkel járna.

Aggasztó, hogy eközben újra pörög a fegyverkezési verseny. Az amerikai védelmi minisztérium felülvizsgálja a nukleáris fegyverek bevethetőségének politikáját, de az orosz elnök, Vlagyimir Putyin sem ül majd ölbe tett kézzel. Ebben a geopolitikai helyzetben tehát felértékelődik a közös ellenség, a nyugati világot atomkísérletekkel fenyegető, saját népét brutálisan elnyomó Kim Dzsongun szerepe. Csak remélhetjük, hogy nem egy háború figurája lesz a nagyhatalmak sakkjátszmájában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.