A pápa és a táltos

Furcsán néztem volna arra, aki úgy öt évvel ezelőtt azt mondja: eljön az idő, amikor a Fidesz véleményvezérei, kommentelői gyalázzák a pápát.

Szerető Szabolcs
2017. 07. 17. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki nincs velem, az ellenem van, aki nem gyűjt velem, az szétszór. Máté 12,30

Furcsán néztem volna arra, aki úgy öt évvel ezelőtt azt mondja: eljön az idő, amikor a Fidesz véleményvezérei, kommentelői gyalázzák a pápát, akit a balliberális Gyurcsány-párt vesz a védelmébe. A napokban ez történt. Miután nem egyszeri esetről van szó, s a kormányzó erők és híveik gyakran, olykor melldöngetve hivatkoznak a kereszténységre, Európa és a magyar államiság keresztény gyökereire, érdemes alaposan megvizsgálni a kérdést. Előrebocsátva, hogy nem vagyok teológus, és magamba nézve, gyarlóságaimmal számot vetve abban is bizonytalan vagyok, hogy hitelesen szólhatok arról, milyen is a jézusi tanítással összhangban lévő politikai cselekvés itt és most.

Annyit a fent vázolt tökéletlenségemmel is meg tudok állapítani, hogy mi az, ami bizonyosan nem méltó arra, hogy keresztény politikának nevezzük. Az alaptörvényben rögzíteni a történelmi tényt, a Szent István-i állam keresztény jellegét jó szándékkal nem kifogásolható gesztus, egyfajta elégtétel a múlt század istentagadó és embertelen kurzusai után. Segíteni a világ üldözött keresztény közösségeit üdvözlendő cselekedet. A kontroll nélküli bevándorlással szembeni fellépés, a határok, így az adott ország vezetőire bízott közösség védelme sem ellentétes a tanítással. Ám a gyakorlati végrehajtás és az azt kísérő propaganda nálunk már bizonyosan nem Jézust követte, követi, hiszen a valódi kormányzati üzenet ez esetben a kereszténység antitézise: Nincs irgalom! Az, hogy a határvédelem fontosságának hangsúlyozása – ha tetszik, Orbán Viktor nyomán – mára az uniós politika fő szólama lett, éppen azt bizonyítja, hogy bármily nehéz, mégis lehetséges összehangolni az emberséget a pragmatikus politikai cselekvéssel.

Aki a menekültügyben elfoglalt álláspontja miatt liberális marhának nevezi a katolikus egyházfőt, az nem egy e világi tekintélyt sért meg (ehhez ma már nem kell bátorság, elég itt a politikai cinizmus egyik tanítómestere, Sztálin kérdésére utalni: Hány hadosztálya van a Vatikánnak?). Hanem a befogadásról szóló jézusi gondolatot teszi zárójelbe, relativizálja, tagadja meg, s várja el ugyanezt attól az embertől, aki tiszténél fogva az utolsó ezen a földön, aki megteheti. Nem tudok másra gondolni: a kormány sok támogatója egyszerűen pogány indulatból esik neki a pápának vagy szidalmazza a menekültek iránti emberséges bánásmódra figyelmeztető magyar egyházi vezetőket, mert úgy érzik, mást képviselnek, mint a magyar miniszterelnök. Így nyer utólag új értelmet Kósa Lajos kijelentése 2006-ból, miután a jelenlegi miniszterelnök Habony Árpáddal kéz a kézben csúnya választási vereségbe vezette a magyar jobboldalt: Orbán Viktor alkalmasabb táltosnak, mint operatív vezetőnek.

Mielőtt azonban bárki arra gondolna, hogy akkor a kormány hazai és külföldi ellenfelei az igazi keresztények, ki kell ábrándítanom mindenkit. Lehet, hogy a mostani kormányzat nagyvonalú támogatással igyekszik lekenyerezni az egyházakat, elhallgattatni a keresztényi lelkiismeretet – árulkodó a pápa korrupcióellenes kiállásának hazai visszhangtalansága, lásd még: Ne lopj! –, ám a 2010 előtti országlás meg kifejezetten sértette a hívőket. Így a balliberálisok új keletű szimpátiája a pápa, a kereszténység és Jézus Krisztus iránt hiteltelen, és jó esetben a Szentírás felületes ismeretén alapul. Annak idején Angela Merkelt is ugyanaz vezérelte a menekültek ügyében, mint Orbán Viktort: a közhangulat, a rövid távú politikai megfontolás. A kancellár a befogadóbb, az egyházak szavára inkább hallgató német társadalmat követve idejekorán elvett egy témát a szociáldemokratáktól, majd amikor fordult a széljárás, ő is vele fordult.

Az e világi hatalmi küzdelmekben elmerülve csak a legnagyobbak képesek arra, hogy a pillanat uralása mellett arra is figyeljenek, ami örökkévaló. Lehet, szemüveget kellene cserélnem, de én ma se közel, se távol nem látok ilyen személyiséget, nagy formátumú politikust.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.