Más bőrére megy a játék

Hiába eszkalálódik az észak-koreai helyzet, jelen pillanatban a nyílt konfliktus továbbra sem áll egyik fél érdekében sem.

Ruzsbaczky Zoltán
2017. 08. 13. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi napokban a világ híradói mással sem voltak tele, mint Észak-Korea (hivatalos nevén Koreai Népi Demokratikus Köztársaság) és az Egyesült Államok egymásnak szóló sorozatos fenyegetésével. A legtöbben azonban a Washington és Phenjan közti szópárbaj közepette hajlamosak elfelejteni, hogy az ázsiai remeteállam szomszédainak jóval több veszítenivalójuk van jelen helyzetben az amerikaiaknál.

Nem meglepő tehát, hogy szombaton Hszi Csin-ping kínai elnök maga kérte telefonon Donald Trumpot arra, hogy igyekezzen mérsékelni háborús retorikáját, miközben nyilvánvalóvá tette, hogy a másik acsarkodó féltől ugyanezt várja. Kína ugyanis sokat kockáztat, és a jelentős veszteségek elszenvedéséhez még a háborúnak sem kell kitörnie. Amíg az Egyesült Államok szárazföldi területe több ezer kilométerre található Észak-Koreától, és rakétavédelmi rendszerével alighanem egy Guam elleni rakétatámadást is ki tud védeni, addig a távol-keleti óriás szomszédja a Kim Dzsongun vezette országnak. Vagyis a harci hisztéria háború nélkül is rajta csattanhat.

Azt, hogy változóban a helyzet, Mun Dzsein dél-koreai elnök nyilatkozatai is jelzik. Pár hónapja, amikor letette hivatali esküjét, az államfő még a szomszéddal való megbékélés fontosságát hangsúlyozta, és felfüggesztette az országába tervezett amerikai rakétavédelmi rendszer (THAAD) telepítését. Ehhez képest múlt héten az elnök már a projekt folytatásának szükségességéről beszélt. Ez egyébként Peking számára meglehetősen nyomasztó, hiszen a vérmesebb kínai elemzők szerint a THAAD radarrendszerével az amerikaiak akár Kínát is meg tudják figyelni.

Aligha lehet tehát véletlen, hogy Donald Trump rendszeresen igyekszik rátolni a növekvő feszültség miatt a felelősséget Kínára, és azt próbálja kommunikálni a világ felé, hogy valójában Peking az, amelynek többet kellene tennie a megbékélésért. A trükk az egészben, hogy Washington segítsége nélkül ez még akkor sem sikerülne, ha Kim Dzsongun egyáltalán hallgatna Kínára. A remeteállam azonban, noha Kína az egyetlen jelentősebb kereskedelmi partnere, már évek óta nem hajlandó füle botját sem mozdítani a kínaiak kéréseire.

És bár Kínának valóban nem érdeke a Kim-rezsim összeomlása – hiszen a háta közepére sem kíván egy amerikai szövetségest a határainál –, az utóbbi időszak azt mutatja, hogy egyre inkább hajlandó alávetni magát a számára nem túl kedvező szankciós politikának. Az észak-koreai szén legjelentősebb (és valószínűleg egyetlen) vásárlóiként például a büntetési intézkedések értelmében legális úton többé nem jutnak hozzá a nyersanyaghoz a szomszédból.

Az észak-koreaiak közben szívós munkával megtanultak alkalmazkodni az újabb és újabb retorziókhoz, amit egyes kínai vállalkozók ki is használnak. A Reuters a napokban készített riportot arról, hogy textilcégeknek észak-koreai üzemek dolgoznak be, vagy észak-koreai munkásokkal helyettesítik a dráguló kínai munkaerőt.

Nem szabad persze elfeledkezni Japánról sem, noha számukra a valódi fenyegetést egy nyílt konfliktus jelentené. Ha ez bekövetkezne – tekintve, hogy milyen közel van Phenjanhoz, és hogy több mint ötvenezer amerikai katona állomásozik a szigetországban –, valószínűleg kitüntetett célpontjai lennének a Kim-rezsimnek. És arról még nem is szóltunk, hogy az észak-koreai tüzérségnek lőtávolon belül van a 20-25 milliós szöuli agglomeráció.

Ám hiába eszkalálódik a helyzet, jelen pillanatban a nyílt konfliktus továbbra sem áll egyik fél érdekében sem. Valószínűleg Trumpnak sem hiányzik egy jelentős emberveszteséggel járó háború, Kim Dzsongunnak pedig elég, ha otthon a nép védelmezőjének beállítva magát növeli hatalmának elismertségét. Az otthoni népszerűségének növelésére egyébként, némileg váratlanul, pont a hét végén jelentett be ötnapos, bulival egybekötött ünnepségsorozatot. A korábbi ilyen alkalmakról kiszivárgott felvételekből kiindulva a fegyverkezés mellett Kim az ünnepségek szervezésénél is hajlamos nagyban játszani

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.