Szociális problémák

Vajon miért kell ahhoz egy külföldi szervezet, hogy a kormány rácsodálkozzon az általa működtetett intézményekben uralkodó világra?

Pintér Bence
2017. 08. 03. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három hír az elmúlt hónapból: furcsa körülmények között hunyt el három ember egy budakalászi idősek otthonában; egy nyolcvannyolc éves asszony súlyosan megsérült egy hasonló intézményben; Gyulán pedig – mint lapunk kiderítette – illegálisan, méltatlan körülmények között működtetett ilyen otthont az Adventista Szeretetotthon. Nem elszigetelt esetekről van szó, így egyre súlyosabb kérdés, hogy miért nem lép fel határozottan a kormányzat.

Egyelőre a szómágia pótolja a cselekvést. – A magyar szociális rendszerben kiváló emberek dolgoznak, ezért ez a rendszer nagyon értékes, az egyik legjobb Európában – a területért (és annyi minden másért is) felelős miniszter, Balog Zoltán mondta ezt 2016 végén, azon a napon, amikor a Magyar Közalkalmazottak, Köztisztviselők és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezete sztrájkot hirdetett a szociális ágazatban dolgozókért.

A gödi Topház ügye idén májusban csak egy volt a sok közül, ami éppen nagyobb figyelmet kapott; de aki figyelmesen olvas, lépten-nyomon belefuthatott a Székely László ombudsman által idős- és gyermekotthonokban, illetve hasonló ellátóintézetekben folytatott vizsgálódásokba, amelyek rengeteg esetben állapítottak meg mulasztásokat, illetve fogalmaztak meg konkrét javaslatokat a sivár helyzet javítására. Emlékezhetünk, hogy 2014-ben kiderült: a péceli idősotthon lakóit tömegsírba temetik; de csak azután, hogy a vezetőség elköltötte az általuk gondozott idősek nyugdíjának jó részét. Az intézmény vezetőjét a sajtó által kirobbantott botrányt követően menesztették, a szaktárca pedig azt ígértre, hogy felülvizsgálják az idősotthonokat országszerte. 2015-ben a Szentgotthárdi Pszichiátriai Betegek Otthonáról – az ország és egyben Európa legnagyobb ilyen intézményéről – állapította meg az ombudsman, hogy krónikus ápolóhiánnyal küzd, egyes részlegei jogsértő módon túlzsúfoltak, és nem megengedhető szankcionálási gyakorlatot alkalmaz a betegekkel szemben. Hasonló vizsgálat tárt fel visszásságokat ugyanebben az évben a Debreceni Terápiás Házban; itt is a vezetőt menesztették végül. Ebben az intézményben például nem volt elegendő mosdó, zuhanyzó, a vécé előtt sorba kellett állni.

Ez csak pár kiragadott példa. Az ombudsman tevékenységének vannak részeredményei, így például néhány kisebb jogszabály-módosítás, egyes pozíciók feltöltése a megfelelő szakemberekkel. De a kormány reakciója leginkább arra szorítkozik, hogy az egyes intézmények aktuális vezetőit leváltják; a gödi Topház esetében pedig remek alkalom adódott arra, hogy sorosozzanak is egy kicsit a visszásságokat nyilvánosságra hozó civil szervezet kapcsán – mintha ennek bármi köze is lenne az ügyhöz. És vajon miért kell ahhoz egy külföldi szervezet, hogy a kormány rácsodálkozzon az általa működtetett intézményekben uralkodó világra? A vezetőt persze itt is felfüggesztették, hiszen az mindig csitítja a kedélyeket.

Példátlan túlzsúfoltság; a szakképzett, de leginkább bármiféle munkaerő krónikus hiánya; az emberi méltóság megsértése; súlyos fizikai és lelki bántalmazás; alacsony fizetés és méltatlan körülmények – ha már jelzős szerkezeteket keresünk, akkor ezek talán inkább passzolnak a hazai szociális ellátórendszerre, mint az, hogy „az egyik legjobb Európában”. Ígéretek vannak: a fizetések növelésére megoldás lehetne a szociális életpályamodell; a túlzsúfoltságot pedig megoldaná a mostani intézmények kiváltása kisebb otthonokkal – ezt legutóbb 2020-ig ígérte megoldani Balog Zoltán a gyermekotthonok területén.

A tettek azonban hiányoznak. A mostani esetek nyomán pedig már nemcsak hanyagságról, hanem bűncselekményekről beszélhetünk, amelyek adott esetben emberéleteket is követelhetnek. A tendenciák azonban inkább arra mutatnak, hogy elhanyagolva maradnak azok az ágazatok, amelyekre több forrást kellene áldozni. Másképp szólva: azok, amelyekből nem lehet pénzt kicsorgatni egy havernak sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.