Most aztán megvannak! – szinte hallani lehetett, ahogy végigmorajlott a maradék, kormánytól még nem függő nyilvánosságon a napokban. Most aztán megvannak, mert az OLAF, általa pedig maga a nagybetűs Brüsszel végre kimondta, hogy T. István, O. Viktor veje és a nemzeti együttműködés rendszerének egyik legellenszenvesebb figurája tényleg csalt, korábbi cége, az Elios Innovatív Zrt. trükkös módokon jutott hozzá a közvilágítás-fejlesztésre szánt EU-s milliárdokhoz. Megvannak, lebuktak, mennek végre a levesbe – örvendeztek sokan. Gyorsan ki kell azonban ábrándítanunk mindenkit: nincsenek meg, nem buknak bele.
Nekünk, akik még közélettel foglalkozunk, persze érdekes a rendszer működését részleteiben feltáró jelentés, annak nyilvánosságra hozott nüanszait érdemes olvasgatni. Egy részét már ismertük a trükköknek, de így, egyben látva az egészet, rácsodálkozhatunk a rendszer kiterjedtségére. Az irányító hatóságtól a 35 önkormányzaton keresztül az Elios vezetőiig nagyon sok ember kellett hozzá, hogy minden gördülékenyen menjen: a megfelelő pályázatokat írják ki, a megfelelő feltételekkel jelenjen meg a közbeszerzési felhívás, ne maradjon versenyben érvényes ellenajánlat, és persze az ellenőrzés során – hivatalosan – senkinek se tűnjön fel a mutyi.
Az a helyzet, hogy így működik a rendszer. Az Elios-ügy csak a jéghegy csúcsa, és csak azért kapott kiemelt figyelmet, mert T. István, O. Viktor veje a főszereplő benne. Ez „a Fidesz legfőbb politikája”: mi korrupciónak hívjuk, maguk az érintettek elitváltásnak, valójában pedig a javak alapvető újraosztása zajlik. Különböző mértékben, de ezt csinálja a rendszer minden szereplője: a polgármester, a fideszes választókerületi elnök, a megyei közgyűlés elnöke, a miniszter, illetve a miniszterelnök barátai és családtagjai is – mind azt lesik, hogyan szakíthatnának ki maguknak még egy darabot az uniós támogatásokból, esetleg egyéb állami jószágokból.
Vannak persze banánhéjak, amelyeken el lehet csúszni. Ez a fránya EU nem billenccsel önti be az 500 eurósokat a kincstárba, hanem mindenféle pályázatokat kell kiírni, elnyerni és közbeszerzéseket lebonyolítani. Persze mindez csak színjáték: legutóbb L. János ismerte be, hogy a pályázat csak merő formalitás, politikai megállapodások dokumentálása. Más kérdés, hogy a világnak azon a felén, ahol még nem az illiberalizmus uralkodik – és ahonnan a pénz érkezik –, ezt csalásnak tekintik. Ezért kell okosba’ megoldani, csakhogy az Elios vezetői nem voltak elég okosak, mert lebuktak. Persze börtöntől nem kell tartaniuk, ennél azért jobban működik a rendszer.