Hibajelzés Amerikából

Az amerikai elnökválasztás kimenetele nem töltheti el reménnyel a világ közvéleményét.

Zord Gábor László
2016. 11. 07. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy év elteltével ismét a szavazóurnák elé járulnak ma az amerikai választópolgárok, hogy a januárban a Fehér Házba költöző új elnök személyéről döntsenek. A világ máig legerősebb hatalmának államfőjén túl megméretnek a törvényhozás két házának képviselő- és szenátorjelöltjei is, kormányzóválasztásokra is sor kerül, de egy füst alatt számos kérdést népszavazásra is bocsátanak. A közel két és félszáz éves észak-amerikai demokrácia történetében azonban a mai általános választás nem nevezhető rutinnak. Az elmúlt egy év előválasztási küzdelmeiből, majd a Demokrata és a Republikánus Párt jelöltjeinek ádáz harcából világosan kiderült, hogy a tengerentúlon immár nem mennek úgy a dolgok, mint a „régi szép időkben”. Még az Egyesült Államok legelkötelezettebb hívei, a nyugati demokrácia politikai és morális fölényének szemellenzős recitálói, a tengeren inneni atlantisták sem merik ennek az ellenkezőjét állítani.

A legesleginkább szembetűnő anomáliát az elnökjelöltek személye jelenti. Miután az amerikai berendezkedés két pillére közül a Republikánus Párt képtelen volt igazi saját jelöltet állítani – nem beszélve a nyolc év ellenzéki lét jelentette lehetőségek kihasználásáról –, színeikben egy „piaci rést” megtaláló üzletember, a politikában kívülálló, elefánt a porcelánboltban stílusban fellépő Donald Trump méreti meg magát. Első, második, harmadik ránézésre sem az a fazon, akiből az Egyesült Államokban elnökök szoktak lenni, akikből elnökök lehettek – eddig.

A másik oldalon, a demokratáknál pedig a kívülről-belülről kritikák özöne kísérte washingtoni politikai vízfejet, a privilegizált elitet szimbolizáló személy indul. Hillary Clinton kormányzó-, majd elnökfeleségi, szenátori és külügyminiszteri múltjából nehéz csomagokat cipel magával, amelyekből megjósolható valószínűséggel potyognak ki a „csontvázak”. Úgy is lehet fogalmazni, hogy míg az amerikai választópolgárok körében fortyogó elégedetlenség – amely a társadalom hagyományos többségét alkotó közép­osztályból a 2008-as pénzügyi válság nyomán kihullott, javarészt fehér népesség segélykiáltása is egyben – a republikánusoknál felszínre bukkant egy botcsinálta opportunista demagóg személyében, addig a demokratáknál a balos Bernie Sanders látványos előválasztási szereplésével megmutatkozott ugyan, de nem tudott áttörést elérni a Clinton klán dominálta begyöpösödött pártelittel szemben.

A társadalomban zajló folyamatok politikai leképeződése mellett az intézményrendszer sem mentes a hibajelenségektől, ami immár a más országok elé példaként állított „fékek és ellensúlyok” működőképességét is megkérdőjelezi. Ennek ékes példái voltak, hogy Hillary Clinton e-mail-botránya és a férjével közös alapítványát övező gyanús ügyletei fényében sem kényszerült bedobni a törülközőt, miközben az illetékes, pártok fölött álló nemzeti intézmény, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) bizonytalan táncot lejtett a kampány utolsó napjaiban az igazságszolgáltatás és a politika határmezsgyéjén.

Nem túlzás azt állítani, hogy a 2016-os amerikai elnökválasztás kimenetele, bárki is kerekedjen felül, nem töltheti el reménnyel a világ közvéleményét. Az esélyesebb jelölt, Hillary Clinton a birodalmi jelen, a hegemonista törekvések folytatólagosságát vetíti előre, amely immár nekünk, az Egyesült Államok legszorosabb európai szövetségeseinek is a bőrére megy. S bár Trump kiszólásaiban felvillant a háborúkban megfáradt amerikai közvélemény és a szűkülő erőforrások diktálta szemléletváltás ösztönös igénye, nála egyelőre csak a teljes bizonytalanság a biztos. S azt sem feledhetjük, hogy a 2008-ban szintén kívülállónak számító Barack Obama kezdeti háborúellenessége, multilaterális fellépésre vonatkozó ígéretei – amelyeket megelőlegezett Nobel-békedíjjal is honoráltak – egy új hidegháborúban és minden eddiginél nagyobb közel-keleti káoszban foszlottak semmivé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.