Tendenciák

Érdekes, olykor szórakoztató foglalatosság összevetni különböző közvélemény-kutató cégek adatait.

Ugró Miklós
2015. 06. 11. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak azért, mert jelentős különbségek mutatkoznak, nemegyszer komoly ellentmondások vannak a kimutatások között, hanem azt is számításba kell venni, hogy két választás között a választók is egyfajta köztes állapotban leledzenek, könnyebben hangot adnak csalódásaiknak, vagy a hirtelen fellobbanó rokonszenvüknek, esetleg átadják magukat a politikától mentes időszak kényelmének, s azt mondják: most, amikor nincs tétje a dolognak, hagyjanak engem békén ezekkel az idegesítő pártügyekkel, nekem az is bőven elég, hogy a szavazófülkében pártoskodnom kell.

Kétségtelen, a felmérésekben a politikai erőviszonyok pillanatnyi állásáról alkothatunk egy kicsit homályos képet, de a politológusok retusálási igyekezete ellenére sem láthatjuk előre a 2018-as választások eredményét. A tendencia – az a fontos, mondják a hozzáértők, s valóban, ha összevetjük a különböző intézetek méréseit, kiderül, hogy a mutatók egységesen egy irányba tartanak, s az egyes részletekben megjelenő különbségek elhanyagolhatók. Ezért nincs olyan generális ellentmondás az Ipsos és a Medián adatai között, jóllehet, ha csak pusztán a számokat vetjük egybe, akkor nehezen hisszük, hogy ugyanabban az országban, ugyanarról a témáról készültek a felmérések.

Az Ipsos adatfelvétele azt mutatja, hogy két hónap alatt a Fidesz támogatottsága 21 százalékról 20-ra, a Jobbiké 17-ről 15-re, az MSZP-é 11-től 9-re csökkent, az LMP és a DK 4 százalékon áll. E mennyiségek a teljes népesség körében érvényesek. Hasonló körben a Medián mérési adatai azt mutatják, hogy a Fidesz 24-ről 28 százalékra nőtt, a Jobbik is erősödött 16 százalékra, ellenben az MSZP három százalékponttal, 8 százalékra gyengült. A biztos pártválasztók és a biztos szavazók között hasonló eltérések vannak. A Fidesz Mediánnál mért növekedése nem írható a hibahatár teherbíró-képességének számlájára, de az összes többi mozgás azon belül van.

Ezért a legfontosabb megállapítás az, hogy megállt a Fidesz október végén, november elején kezdődött népszerűség-zuhanása, amely a tábor legalább egyharmadát leamortizálta. (A Medián most 28 százalékos Fidesz-támogatottságot mért a teljes lakosság körében. Két hónappal ezelőtt 24 százalékot. Tavaly októberben 38-at!) Az Ipsosnál ugyan további 1 százalékot veszített a Fidesz, de a korábbi rohamos leépüléshez képest ez is már inkább a stabilitást jelzi.

Ebben nyilván szerepet játszik az, hogy a boltok vasárnapi bezárása óta a kormányzó egypárti koalíció nem állt elő újabb világmegváltó, életminőség-növelő, közérzetjavító ideával! (A devizahitelesek „megmentésének” hatásai csak később jelennek meg a közvélemény-kutatásokban.) Viszont a bevándorlók ügye növelni fogja a kormány támogatottságát. Hiszen a miniszterelnököt igyekeztek ismét kínpadra vonni az Európai Parlamentben, de ő nemcsak keményen állta a támadásokat, hanem magyar szíveket és lelkeket melengető módon vissza is vágott külhoni és hazai ellenfeleinek.

Ez az esemény nyilván sok elbizonytalanodott, kétségek közt hánykolódó fideszest visszavitt a táborba. Ismét van közös ügy, amely összehozhatja a csapatot, s ezt a folyamatot az ellenzék a gyűlöletkampányt emlegető gyűlölködésével, plakátszaggató „européerségével” csak lassítani, elodázni tudja. Ahogy a menekülők száma nőni fog, úgy fog növekedni a kormánypárt (kormánypártok) támogatottsága is.

Minden közvélemény-kutatónál, s nem csak a tendenciát tekintve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.