75 éves a Samsung

1938. március 1-jén alapította meg Taegu városában a Samsungot egy 28 éves fiatalember, Byung-Chull Lee, mindössze 30 000 von, azaz 300 zsák rizs árának megfelelő alaptőkével.

WikiTech.hu
2013. 03. 26. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Samsung ma a világ egyik leggyakrabban emlegetett márkája. Mobiltelefonok, okostévék, hűtőszekrények, mosógépek, blu-ray lejátszók, hifitornyok, monitorok, notebookok, táblagépek, nyomtatók, robotok, autók és hajók százmilliói, sőt mi több, milliárdjai viselik ezt a nevet. A mára oly népszerűvé vált vállalatóriás története – sok más vetélytársához hasonlóan – igen szerény körülmények közül indult.

A kezdetben szatócsboltként üzemelő vállalkozás csillaga – nevének jelentéséhez méltóan – hamar magasra emelkedett. A cég 1953-tól a hagyományos kiskereskedelem helyett az export-import tevékenységre koncentrált, saját malmokat és cukorgyárakat épített. A vállalat ma ismert profilja 1969-ben kezdett formálódni – ekkor született meg a Samsung Electronics, és indult be az oly sokat ígérő televízió-gyártás. Egy évvel később debütált az első, fekete-fehér modell, a 12 hüvelykes (kb. 30 cm) képátlójú P-3202 – összehasonlításképp, a 2013-as év csúcsmodellje, az ES9000 képátlója ennek több mint hatszorosa, 75 hüvelyk (kb. 190 cm).

Négy évvel később tovább erősödött az elektronikai részleg a Korea Semiconductor Company felvásárlásával – a félvezetőgyártás a mai napig kulcsfontosságú a Samsung számtalan modelljének sikerében. 1979-től pedig a Samsung már semmiben sem emlékeztet az egykor volt szatócsboltra, viszont annál jobban napjaink globális vállalatára: a tévék mellett már hűtőszekrényeket, magnókat, hifiket, mosogatógépeket, pénztárgépeket, mikrosütőket és ventilátorokat is gyárt.

A félvezetőgyártás 1983-ra válik igazán hasznossá – ekkor mutatkozik be a nagyközönségnek az SPC-1000, a cég első személyi számítógépe, amely 4 MHz-es processzorral és 64 kB memóriával érkezett – ezen értékek sok százszorosai váltak napjainkra megszokottá.

Mostanság a tévék mellett feltehetően a telefonokról ismerik a legtöbben a Samsung nevét. Az első mobil 24 évvel ezelőtt, 1989-ben jelent meg, és kizárólag Koreában volt megvásárolható, míg a világ első tömeggyártásba kerülő digitális tévéjét 1998-ban készítette el a cég.


Mára hazánkban is teljesen megszokottá vált a tömegközlekedési eszközökön mobiljukon zenét hallgató fiatalok látványa – pedig az első MP3-lejátszásra alkalmas mobil mindössze 14 éve, 1999-ben jelent meg, a gyártó pedig természetesen a Samsung volt.

A 100 milliós összesített értékesítési darabszámot a színes tévék 2000-ben, míg a mobilok 2002-ben érték el – a közel két évtizeddel később debütáló eszköz ekkor már majdnem utolérte testvérét. A folyamatos innováció egyik termékcsoportnál sem állt le azóta sem. A világ első LED TV-jét 2009-ben, az első 3D HD LED TV-t pedig 2010-ben dobta piacra a vállalat. Az okostelefonok körében fogalommá vált Galaxy S sorozatból pedig 2013 januárjában, mindössze 2,5 évvel az első példány megjelenése után kelt el a 100 milliomodik darab.

Az elektronikai ipar mellett azonban a Samsung márka számos olyan területen is jelen van, amelyre senki sem gondolna. Nem sokan tudják például, hogy a kapuit 2010 januárjában megnyitó, 829 méteres Burdzs Kalifa, a világ legmagasabb felhőkarcolója építkezésén a Samsung C&T volt a fővállalkozó, a Samsung Techwin helikoptereket és vadászgépeket is gyárt, a Samsung Everland pedig Dél-Korea legrégebbi vidámparkját, az Everland Resortot üzemelteti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.