Persze az érzelmi vonalon túl bennem főleg a kíváncsiság munkált a hamis áJfón nyomkodása közben. Be lehet-e ezzel csapni valakit? Mennyiben kevesebb egy ilyen, mint egy akármilyen másik, hasonló árban kapható telefon? Mit kap a vásárló ezért a röhejes árért?
Az első dolog, hogy a készülék tökéletesen úgy néz ki, mint az iPhone 5-ös. Nem hasonlít, hanem ugyanaz. Minden mérete, a gombok kialakítása. Minden. Úgyhogy, amit elsőre nagyon élveztem vele kapcsolatban, az az, hogy senki soha rá nem jön arra, hogy ami nálam van, az valójában nem egy iPhone 5-ös.
A következő izgalmas dolog, hogy a kezelői felület, az ikonok, a menük, minden UGYANOLYAN, mint az iPhone 5-ösön. Nagyon élvezetes, hogy a készüléken valójában egy Android fut, mégpedig egy olyan, amire simán telepíthető bármilyen Android szoftver. Úgy van tehát iPhone-unk, hogy az Android.
A telefonban egy Mediatek csipszett van benne, a 6577-es. Ez egy 1 GHz-es, dualcore processzor, ami manapság nagyon sok kínai csodában megtalálható. A képernyő 480x854-es felbontású, tökéletes színeket is produkál. 1 GB belső (ROM) memóriát kapunk, amelyből 450 MB áll rendelkezésre a szoftverek telepítéséhez, a rendszerfájlok ugyanis a többi helyet elfoglalják. Kell a hely a hamis iOS-nek Van egy 16 GB-os belső meghajtónk, amely teljesen a miénk, és azzal töltjük meg, amivel akarjuk. A készülék nem bővíthető SD-kártyával.
Kapunk egy hátlapi kamerát 8 megapixellel és egy előlapi kamerát 640x480-as, VGA-felbontással. Videózni 352x288 pixelben tudunk, 20 képkocka/másodperccel. Ahhoz képest, hogy mire számítottam, a fotók – főleg szabadban elkészítve – nem is olyan rosszak. Van HDR fotó és van panoráma fotó is, igaz, ez egy kicsit foltosan illeszti össze a képet. Ügyes, de csak internetes megosztáshoz elegendő a képek minősége.
Mit kapunk a dobozban? Egy tökéletesen lemásolt dobozban tökéletesen lemásolt töltőt, fülhallgatót, és még az adatkábel/töltőkábel is hasonlít. Nagyon odafigyeltek tehát, hogy még a tartozékok is ugyanúgy nézzenek ki, mint az iPhone5-ösnél. Sikerült. Ez egyben jelent is némi veszélyt, hiszen laikusként egy ilyet simán ránk sózhatnak, és ha elég drágán adják, még gyanút sem fogunk. Aki tehát kerülni szeretné az ilyen félrenyúlásokat, az csak hivatalos eladótól vásároljon iPhone-t! Drága lesz, de legalább igazi.
A készülék működéséről annyit, hogy ha jobban megnyaggatjuk, azért egyértelműen kiderül, hogy ez nem egy iPhone. Ezzel együtt a menük és az ikonok kialakításánál törekedtek arra, hogy legalább messziről nézve olyasmi legyen, mint az iOS. Mint írtam, egy Android fut a háttérben, mégpedig egy 4.1.5-ös. Az iPhone-osításban annyira igyekeztek a fejlesztők, hogy sikerült részben elrontani az Android rendszert is.
Ennek legkézenfekvőbb jele az, hogy nem tudunk egy Google-fiókot hozzáadni a telefonhoz, és így a telefon nem tudja leszedni a címjegyzékünket sem. Ez pedig nagy baj, mert így a telefonszámok átvitelére csak a SIM segítségével van mód, ami meg járhatatlan út. Ez az Android tehát nem is android, hiszen az Android lényege a Google-rendszer a háttérben, amit itt legnagyobb részben nélkülöznünk kell. Aki még nem androidozott, annak ez persze fel sem tűnik. Ők is veszélyben vannak, hiszen őket is könnyű becsapni egy ilyennel.
Nincs alapból Google Maps (térkép), de feltelepíthető, és tökéletesen működik is. Gyanítom, hogy az összes olyan navigációs szoftver, amely a 480x854-es képernyőfelbontást kezelni képes, ugyanígy feltelepíthető és működik is, de ezekkel nem volt időm próbálkozni. Az onboard térképeket kedvelőknek jó hír, hogy 16 GB belső tárhelyre elfér az egész világ, ötször.
A Gmail-fiók (és minden egyéb e-mail-fiók is) beállítható, tökéletesen lejönnek az üzeneteink, kezelésük tökéletes. A levelezéshez és minden egyéb gépeléshez jól jöhet egy magyar billentyűzet, így az Anysoftkeyboardot és a hozzá tartozó magyar billentyűzetet sikerült telepíteni.
Az operációs rendszer nem tud magyarul, és az angol beállítások mellett is sok helyen kínai krix-kraxal találkozhatunk. Külön pofátlanság, hogy a beállításokban keresgélve a modellszámnál azt találjuk, hogy MD297ZP, ami egy létező iPhone5 modell kódja, és 715 dollárért, jelenlegi árfolyamon 161 magyar ezresért találjuk meg az internetes áruházakban. Még a Legal, azaz a jogi nyilatkozatról szóló információkban is az van, hogy az Apple copyrightja ez a gép, ez pedig a pofátlanság netovábbja. A licence is Apple-oldalra dob, a szabványoknak megfelelés is az iPhone által megkapott engedélyekre hivatkozik. Eszetlenül arcátlan tehát az egész dolog.
Az e-mail-aláírásoknál is alapból az van beállítva, hogy sent from my iPhone. Gondoltak mindenre. Van FaceTime és Safari is, természetesen mindkettő hamis. De működnek. Twitter, Facebook és Sina Weibo (???) van mint közösségi alkalmazás gyárilag telepítve. de csak látszólag. Rájuk kattintva ugyanis csak egy linket dob fel, ahol megtudhatjuk, mik is ezek, de nem működnek. Feltelepíthetőek viszont apk-ból, és onnantól meg igen.
Kiknek és minek? Sokáig lehetne ragozni, hogy kiknek is ajánlanék egy ilyen telefont, de röviden össze lehet foglalni: akik kalandra vágynak, azoknak. Van benne ugyanis kaland rendesen. A minőségét tekintve nagyon rendben van, így ha egy kutya közönséges telefon lenne, már akkor megérné az árát. Így, hogy a Google-funkciók nagy része fut rajta, és tényleg tökéletesen úgy néz ki, mint egy iPhone5-ös, azoknak ajánlom, akiknek az iPhone5 tetszik, de az ára nem. Ha tudomásul vesszük, hogy ez NEM egy iPhone és még csak NEM IS egy Android, akkor akár szerethetjük is. Nekem nagy élmény volt, de én a nagyobb képernyőkre és a bivalyerős vasakra gerjedek. Csak ezért nem kéne. A feleségnek vagy a gyereknek én is megvenném.