Nagy változást jelentett a Microsoft mobilos divíziójának a Windows Phone 7 megjelenése. A korábbi Windows Mobile kiadások leginkább az üzleti felhasználók kegyeit keresték, ezek után főleg drámai változásnak számított a Windows Phone gördülékeny, animációkkal tarkított felülete. Bár elsőre meglehetősen mérsékelt volt a siker, a Microsoft nem adta fel, és 2012 végén piacra került a Windows Phone 8. A siker nem maradt el, a Kantar Worldpanel piackutató cég által kiadott legfrissebb felmérés eredményei ugyanis a Windows Phone előretörését mutatják.
A kutatás a 2012 december és 2013 február közötti időszakot öleli fel, illetve az előző év azonos időszakához hasonlít. A negyedév egyértelmű győztese a Google Android rendszere, mely tovább tudta növelni a már amúgy is hatalmas népszerűségét, méghozzá közel 10 százalékkal. Az Apple által fejlesztett iOS gyakorlatilag megőrizte korábbi részesedését, hiszen míg Mexikóban és Ausztráliában növekedett, addig az USA és Németország területén csökkent a platform népszerűsége.
A verseny legnagyobb győztese a Windows Phone, hiszen ez az egyetlen rendszer, amely minden piacon képes volt növelni a népszerűségét. A legjobban az olasz nép szerette meg az új Windowst, itt 1 év alatt 5,4-ről 13,7 százalékra nőtt a részesedése. Nem haragudhat a Microsoft az Egyesült Királyságban lakókra sem, itt 12 hónap alatt több mint 3,7 százalékos növekedés zajlott le, a németeknél pedig 0,5 százalékkal több vásárló szavazott bizalmat az új rendszernek.
Nem örülhettek ennyire a BlackBerrynél, az operációs rendszer az elmúlt időszakban gyakorlatilag megszűnt létezni a piac számára, hiszen mindenhol veszített a népszerűségéből. Hasonló sorsra jutott a Samsung által fejlesztett Bada és a Nokia által eldobott Symbian is, mindkét platform részesedése minimálisra süllyedt.
Nem véletlen, hogy a Samsung elhanyagolja a Bada platformját, hiszen az Androidos piacon gyakorlatilag egyeduralkodónak számít, és szinte minden gyártó elől képes volt elszipkázni a vevőket. A Kantar Worldpanel által megszólaltatott elemző nyilatkozatában kifejtette, hogy a dél-koreai gyártó vásárlói közül 19 százalék már korábban is rendelkezett ilyen márkájú készülékkel, 10 százalék pedig korábbi Samsung okostelefont cserélt le egy újabb Samsung típusra. 15 százalék vándorolt át a HTC szeletéből a koreaiak tálcájára, míg az LG-től 10 százalékot sikerült elszipkázni.