Balog: Pozitív példák is kellenek

Cigány és magyar családokat látogatott meg Marosszentgyörgyön Balog Zoltán.

NT
2012. 04. 11. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkárral együtt látogatott el a marosszentgyörgyi meghurcolt családokhoz Lévai Anikó, Orbán Viktor miniszterelnök felesége, az Ökumenikus Segélyszervezet jószolgálati nagykövete.

Balog Zoltán az MTI-nek elmondta, a meglepetésvendéggel is szerették volna megtisztelni a meglátogatott három magyar és három roma családot. Megjegyezte, sok hír szól arról, hogy esetenként miként keverednek konfliktusba a magyarok a romákkal. Fontos tehát felmutatni a pozitív példákat, s e példák sorában említette azt a momentumot, amikor 1990 „fekete márciusán” a marosvásárhelyi román–magyar véres konfliktusba a magyarok pártján avatkoztak be a marosszentgyörgyi romák. Amint felidézte, a „Ne féljetek magyarok, megjöttek a cigányok!” mondat történelmi jelentőséget kapott.

Balog Zoltán emlékeztetett arra, hogy a korábbi Orbán-kormány idején az Országgyűlés emberjogi bizottsága elnökeként kezdeményezte, hogy kapjanak méltó elismerést a kiállásuk miatt meghurcolt emberek. Akkor a miniszterelnök kezéből vehették át a Kisebbségekért Díjat, és azóta is igyekszenek nyomon követni e családok sorsának az alakulását. „Az a dolgunk, hogy az együttélés pozitív példáit erősítsük” – jelentette ki az államtitkár.

Az MTI kérdésére, hogy a hagyományőrző, roma nyelven beszélő cigány családokat vagy a társadalomba integrálódott, magyarrá asszimilálódott cigányokat becsüli jobban, az államtitkár más szempontrendszert ajánlott. Elmondta, az állam szempontjából az a lényeges kérdés, hogy a roma családok tisztességes munkából akarnak-e megélni vagy segélyekből szeretnék fenntartani magukat. Az állam szerepét abban látja, hogy megteremtse a kitörés lehetőségeit az erre vágyóknak.

Az államtitkár elmondta, a magyar EU-elnökség idején elfogadott romastratégia most érkezett el abba a szakaszába, amikor gyakorlatba kell ültetni a tagállamok által megalkotott stratégiákat. „Kevés ügyben dicsérnek meg bennünket mostanában Brüsszelben, de ebben komoly elismerést kaptunk” – jelentette ki.

Balog Zoltán csütörtökön a „Kinek a dolga? Cigányság – Egyházak – Erdély – Románia” című, a romániai cigányság és az erdélyi magyar ajkú cigányság helyzetével foglalkozó konferencián tart előadást a marosvásárhelyi Bod Péter Diakóniai Központban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.