Orbán: Politikai pályám legnagyobb kihívása előtt állok

Interjút közölt Orbán Viktor miniszterelnökkel a The Wall Street Journal (WSJ) című vezető amerikai gazdasági napilap európai kiadásának csütörtöki száma.

WA
2012. 01. 26. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A WSJ alcímben azt emelte ki, hogy Orbán „felhagy a harcias retorikával”, és közli, hogy kormánya hajlandó egyes törvények és a politikai irány megváltoztatására, a pénzügyi támogatás elnyerése érdekében. Az interjú felvezetőjében a szerzők „békülékeny hozzáállásnak” minősítették a kormányfő által mondottakat. Idézték Orbán Viktortól azt, hogy még maradtak nézeteltérések, de ő maga derűlátó, és úgy gondolja, hogy „most már nagyon közel vagyunk a céljainkhoz”. A WSJ szerint Orbán – a jegybanktörvény módosítására vonatkozó készség kinyilvánítása mellett – azt is jelezte, hogy „hajlandó megfontolás tárgyává tenni” az adózással és az államadóssággal kapcsolatos törvényi változtatásokat.

Orbán Viktor Brüsszelből hazatérőben exkluzív interjút adotta repülőn a Hír TV-nek. A miniszterelnök azt mondta: nem maradt olyan kérdés, amelyben a magyar kormány és az Európai Bizottság ne értené egymás álláspontját.

A lap beszámolt a miniszterelnök keddi brüsszeli tárgyalásairól, arról, hogy az Európai Bizottság szóvivője „bátorítónak” tartotta a magyar részről jelzett változtatási hajlandóságot, valamint hogy a pénzügyi piacok is üdvözölték a zsákutcából való kijutás előjeleit. Orbán Viktor szerint a magyar törvényhozás február végére végezheti el az összes szükséges jogi módosítást, a pénzügyi támogatás ügyében pedig március végéig nyélbe üthető a megállapodás – írta a WSJ.

A lap visszatekintett arra, hogy a magyar kormányfő arról beszélt, vissza akarja szerezni az ország gazdasági függetlenségét. Azóta „unortodox” politikát folytatott annak érdekében, hogy a deficitet az EU által előírt szint alatt tartsa, s ugyanakkor minimalizálja az ország eladósodott háztartásaira nehezedő terheket.

A gazdaságpolitikai bírálat mellett Orbán Viktor jelentős kritikát kapott mind bel-, mind külföldön politikai ügyekben – írta az amerikai lap, és hozzátette: a bírálók szerint az új alkotmány „túl sok hatalmat ad a kormány kezébe, és aláássa a demokráciát”.

A WSJ kitért az Európai Bizottság által indított kötelezettségszegési eljárásokra, és arra, hogy Orbán Viktor közölte: hajlandó megváltoztatni az adatvédelmi törvényt. „Megvédte azonban Magyarország azon döntését, hogy 70-ről 62 évre csökkentette a bírák visszavonulási korhatárát. Az EU azt mondja, hogy ez a lépés, amely mintegy 300 bírót távolít el a pulpitusról, veszélyezteti a bírói függetlenséget”. Orbán azonban a nyugdíjkorhatár általánossá tételével magyarázta a döntést, és elutasította a demokrácia hitelességét ért bírálatokat – írta a lap. Az írás kitért arra is, hogy a Magyarország által igényelt „elővigyázatossági készenléti” pénzügyi támogatás kérdésében továbbra is fennmaradtak komplikációk, majd ismertette, hogy a jegybankkal kapcsolatban milyen változtatásokra hajlandó a kormány.

„Politikai pályám legnagyobb intellektuális kihívása előtt állok” – idézte a The Wall Street Journal Orbán Viktort. „Olyan gazdaságpolitikát kell összeállítanom, amely megfékezi az eladósodottságot, 3 százalék alá nyomja a költségvetési hiányt, miközben sok EU-országban recesszió van, idehaza pedig alacsony a növekedés” – mondta a lapnak a magyar miniszterelnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.