Mint arról beszámoltunk, üdvözölte az Irán ellen vitatott atomprogramja miatt bevezetett nemzetközi szankciók szigorítását az izraeli miniszterelnök-helyettes, de nem adott egyenes választ arra a kérdésre, a zsidó állam tervezi-e, hogy „megelőző csapást” mér az iráni atomipari létesítményekre. Közben vádat emeltek Thaiföldön két iráni férfi ellen a kedden elkövetett robbantásokkal összefüggésben.
Barack Obama amerikai elnök volt tanácsadója – aki jelenleg egy közel-keleti politikát kutató washingtoni intézetet irányít – a Háárec című izraeli lapnak adott, szerdán közölt terjedelmes interjújában utalt arra is, hogy az európaiak bejelentették jövőbeni csatlakozásukat az olajbojkotthoz, s a kínaiak is (akik nem csatlakoztak a büntetőintézkedésekhez) felére csökkentették az energiahordozó vásárlását, s keményen alkudnak.
India, amely ugyancsak elutasítja Irán bojkottját, olajvásárlásainak csaknem feléért rúpiával fizet, ami azt jelenti, hogy Irán ezért cserébe csak Indiából szerezhet be árukat. Mihelyt az irániak érzékelni fogják, hogy megfelelő nyomás alatt állnak, keresni fogják, hogyan csökkenthetnék – mondta Ross az izraeli napilapnak, hozzáfűzve, hogy a Teheránra nehezedő nyomás már most is minden korábbinál nagyobb.
Az Irán elleni esetleges katonai csapásról folytatott egyre harsányabb vita kapcsán az egykori vezető amerikai diplomata emlékeztetett arra, hogy az amerikai elnök – aki február 7-én újabb Iránt sújtó szankciókról szóló rendeletet írt alá, izraeli követelésekre válaszul – semmilyen megoldást nem zárt ki, de előnyben részesíti a diplomáciát. Azt akarja, hogy az hozzon eredményeket, s hogy Izrael is így tegyen. Az izraeli álláspont szerint azt akarják elérni, hogy a világ legyen Irán ellen, nem pedig Izrael Irán ellen – emlékeztetett az amerikai Közel-Kelet-szakértő.