Szigorították a szankciókat a külügyminiszterek

A Szíriával szembeni szankciós intézkedések megszigorításáról döntöttek hétfői ülésükön az EU-országok diplomáciai irányítói – közölték Brüsszelben.

PR
2012. 02. 27. 11:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Uniós források korábbi tájékoztatása szerint a szíriai ellenzékkel szemben brutális erőszakkal fellépő damaszkuszi rezsim hét további tagjával bővül az uniós beutazási tilalommal, valamint vagyonzárlattal sújtott szíriai személyek köre, miközben egy nevet levesznek erről a feketelistáról. Gazdasági jelentőségét illetően az új intézkedések közül kiemelkedik a szíriai központi bank Európában elérhető javainak befagyasztása.

A korábban, még tervezési szakaszban ismertetett szigorító lépésekhez tartozik emellett, hogy kitiltják a szíriai teherszállító repülőgépeket az EU-országok repülőtereiről, továbbá megtiltják a szíriai arannyal és drágakövekkel való kereskedést.

Előzetes értesülések szerint a Szíriáról szóló állásfoglalás-tervezetben az Európai Unió felszólítja a közel-keleti ország ellenzékét az egységre, valamint arra, hogy tartsa tiszteletben minden kisebbség jogait. Ez utóbbi kitételt az indokolja, hogy értesülések szerint a szunnita lázadók kegyetlenkednek az elfogott alavitákkal. Az alavita kisebbség számít a mostani damaszkuszi rezsim fő hatalmi támaszának.

A tanácskozáson – amelyen Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviseli – politikai vitát folytatnak a Belgrád és Pristina közötti dialógusról, illetve Szerbia uniós tagjelöltségéről. A tagországok külügy-, illetve európai ügyi miniszterei kedden – immár nem a szűkebb értelemben vett külpolitikai kérdéseket áttekintve, hanem az úgynevezett általános ügyek tanácsaként eljárva – döntenek arról, hogy támogassák-e az EU-tagjelölti jogállás megadását Szerbiának.

Múlt pénteken Szerbia és Koszovó között megállapodás jött létre a regionális és nemzetközi tanácskozásokon való koszovói részvétel mikéntjéről, valamint a szerb–koszovói „elválasztóvonal” integrált ellenőrzéséről. E megállapodás annyira derűlátó visszhangokat váltott ki a szerb tagjelölti státusz esélyeit illetően, hogy Borisz Tadics szerb elnök máris úgy döntött: ezen a hétfőn és kedden Brüsszelben tesz látogatást, ahol megbeszélést folytat Catherine Ashtonnal, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével, valamint Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével.

Szerepel a hétfői EU-külügyminiszteri tanácskozáson a Fehéroroszországgal szembeni szankciók megszigorítása is. Diplomáciai forrás szerint 21 további magas rangú rendőrtisztet, illetve igazságügyi tisztségviselőt – az ellenzékkel szemben alkalmazott elnyomásban való személyes, tevőleges részvétel miatt – felvesznek az EU-vízumtilalommal, illetve vagyonbefagyasztással sújtott fehérorosz személyek listájára.

„Egyoldalú konferencia volt”

Egyoldalú volt a Szíria barátai nevű országcsoport pénteken Tuniszban rendezett konferenciája – fejtette ki hétfőn Szegej Lavrov orosz külügyminiszter, akinek országa bojkottálta a tanácskozást. A mintegy 70 országot és hét nemzetközi szervezetet tömörítő csoport tuniszi konferenciája zárónyilatkozatában felszólította Szíriát „az erőszak minden formájának azonnali beszüntetésére”, hogy a humanitárius segély eljuthasson rendeltetési helyére. A dokumentum intézkedéseket irányzott elő a Damaszkusz ellen eddig hozott szankciók érvényesítése és megszigorítása végett.

Lavrov viszont úgy vélte: egyértelmű, hogy a konferencia nem járult hozzá azoknak a feltételeknek a megteremtéséhez, amelyek arra ösztönöznék az összes felet, hogy a politikai megoldást keresse. Az a benyomás alakult ki, hogy egy olyan nemzetközi koalíció felállításáról volt szó, amely egy belső konfliktus egyik szereplőjét támogatná a másikkal szemben – mondta a miniszter. Lavrov hangsúlyozta: Tuniszba meghívták a szíriai ellenzék képviselőit, a hatalomét viszont nem. Oroszország Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerének fő támogatója, amely eddig már az ENSZ Biztonsági Tanácsának két, Szíriát elítélő határozatát vétózta meg Kínával együtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.