Az EP állampolgári jogokkal foglalkozó szakbizottsága (LIBE) Brüsszelben ezen a napon tartja a témának szentelt első ülését annak nyomán, hogy február 16-án Strasbourgban a parlament plenáris tanácskozásán négypárti állásfoglalást szavaztak meg a közelmúltbeli magyarországi politikai fejleményekről. Abban utasították a LIBE-bizottságot, kísérje figyelemmel, hogy miként valósítják meg Magyarországon az európai intézmények ajánlásait, és megállapításairól készítsen jelentést.
A 315 támogató vokssal, 263 ellenszavazattal, 49 tartózkodás mellett elfogadott határozat az EP „súlyos aggodalmát” fejezte ki „a demokrácia gyakorlásával, a jogállamisággal, az emberi és szociális jogok gyakorlásával, a fékekkel és ellensúlyokkal, az egyenlőséggel és a diszkriminációmentességgel összefüggésben”. Felszólította a magyar kormányt: tegyen eleget az Európai Bizottság, az Európa Tanács és a Velencei Bizottság ajánlásainak, és azoknak megfelelően módosítsa az érintett törvényeket.
Rui Tavares kijelölt jelentéstevő a magyar sajtó képviselőinek elmondta: jelentés-előkészítő tevékenységében függetleníteni kívánja magát saját párthovatartozásától, és azt fogja kérni frakciójától, hogy a zöldpártiak szóvivője ebben a témában ne ő legyen, hanem valaki más. Hangsúlyozta, hogy együtt kíván működni az EP valamennyi frakciójával, miként a magyar hatóságokkal és a magyar civil társadalom képviselőivel is. Az MTI kérdésére megerősítette: látja értelmét annak, hogy a jelentés alapjául szolgáló tényfeltárás során Magyarországra is ellátogasson.
A portugál politikus elmondta, hogy a hétfői ülésen nem az érdemi, tartalmi kérdésekről, hanem inkább csak a munkamódszerek, a tevékenységi keretek kialakításáról lesz szó. Munkájának nincs előre rögzített menetrendje, és egyelőre határidő sincs a jelentés elkészítésére. Tavares kiemelte, hogy a magyarországi helyzet áttekintése során az uniós értékeknek, illetve a jog szellemének az érvényesülését is vizsgálni kívánják, nem csupán az előírások betűjének betartását.
Ismert, az Európa Tanács főtitkára szerdán Magyarországon tárgyalt. Thorbjorn Jagland Navracsics Tiborral közös sajtótájékoztatón azt mondta, ezt követően is folytatódik a párbeszéd a magyar kormánnyal. A miniszterelnök-helyettes este a Hír TV stúdiójában úgy fogalmazott: nagyon érzékeny az Európai Unió minden magyar kérdésben, a figyelem középpontjában vagyunk.