Amit szabad Jaceknek, azért Orbánt „megalázzák”

A Spiegel Online Orbán Viktor csütörtöki beszédéről ír, míg a lengyel Rzeczpospolita a hazánkkal szemben alkalmazott kettős mércére hívja fel a figyelmet.

LM
2012. 03. 09. 14:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Spiegel Online a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) csütörtöki fórumán elhangzott kormányfői beszéddel foglalkozott „Orbán miniszterelnök vidéki kócerájjal hasonlítja össze az EU-t” címmel. A Spiegel szerint Orbán szerdán még igyekezett békülékeny hangot megütni az EU-val folytatott, elhúzódó vitában, de „egy nappal később már vége is szakadt a diplomáciának”, Orbán kemény szavakkal bírálta az uniót. A lap felidézte a januárban indított kötelezettségszegési eljárásokat, amelyekkel kapcsolatban az Európai Bizottság szerdán „megerősítette, hogy még mindig nem kapott minden tekintetben kielégítő választ a kifogásaira”. Bővebben>>>

Magyar rulett

A Handelsblatt című német üzleti lap „Magyarországból rulettjáték lesz” című összeállításában elemezte hazánk gazdasági helyzetét. Stefan Menzel kiemelte, hogy „Kelet-Európa” érdekes lehetőségeket kínál a befektetőknek, s míg Lengyelország és Csehország biztonságos, Magyarország és a Balkán a nemfizetés magas kockázatát hordozza, és árfolyamkockázatokat is rejt. Hazánkról szólva megjegyezte, hogy „nagy bátorság” kell az állampapír vásárlásához, majd hozzátette: nem látni előre, hogy mikorra állapodhat meg Budapest az EU-val és az IMF-fel, és a kormány – amely a vitatott gazdaságpolitikájával nemcsak a magánbefektetőket, hanem az IMF-et is elbizonytalanította – a tőkepiacon terjedő aggodalom szerint „tudatosan elnyújtja a megbeszéléseket, hogy minél később kerüljön az IMF gondnoksága alá”. Magyarország továbbá „a nagy árfolyamkockázat legjobb példája„ – fűzte hozzá Menzel, majd a forint árfolyamában az utóbbi időben végbement mozgást bemutatva megjegyezte, hogy „az óvatos és a konzervatív befektetők valószínűleg jobban teszik, ha messze elkerülik a magyar eszközöket”.

Richter

A Handelsblatt „Richter Gedeon: a gyógyszer-specialista Budapestről” címmel az összeállításban külön bemutatta a Richter gyógyszergyártó társaságot, amely a lap szerint igen jól működik, ám megszenvedi a kormány politikáját. A cég lassan felküzdi magát a vezető európai gyógyszergyártók közé, de megérzi az Orbán-kormány gazdaságpolitikája miatt az egész országot övező befektetői bizonytalanság hatását – írta az üzleti lap.

A kötelezettségszegési eljárás rutindolog

Csak részben elégedett Brüsszel Magyarország válaszaival, ezért a januárban indított három kötelezettségszegési eljárásból szerdán kettőt a következő fordulóba léptetett – írta a Neue Zürcher Zeitung (NZZ) pénteki nemzetközi kiadása. „A bizottságnak ez a szelektív eljárása lehetővé teszi az Orbán-kormány számára, hogy pozitívan lássa a fejleményeket” – írta a lap. Valójában a kötelezettségszegési eljárás rutindolog, 2010 végén mintegy kétezer-egyszáz volt folyamatban, s húszból egy végződik a bíróság előtt – jegyezte meg az NZZ. „Hírek szerint a brüsszeli magyar delegációnál abból indulnak ki, hogy meg tud egyezni a kormány a bizottsággal, szükség esetén azonban egyes esetekben bíráknak kell dönteniük” – állt a cikkben.

Beveti magát Budapest

Magyarország szívesen megkapná a készenléti hitelkeretet az IMF-től és az EU-tól, és nem szívesen veszítene el mintegy 500 millió euró regionális támogatást sem. Hogy ezt a két célt elérje, Budapest „beveti magát” annak érdekében, hogy eloszlassa az EU aggályait – írta a Wirtschaftsblatt című osztrák gazdasági napilap. Hogy hamarosan megkezdődhessenek a tárgyalások az EU-val és a valutaalappal, még csütörtökre virradó éjjel átadták Brüsszelnek az átdolgozott jegybanki törvényt.

Közben forró helyzet vár Magyarországra a pénzügyminiszterek keddi találkozóján, ahol a bizottságnak a kohéziós források befagyasztására tett javaslatról döntenek. Uniós jogászok kijelentették, hogy a zárolásnak csak 2015-ben lenne érezhető a pénzügyi következménye, de Magyarországot ez nem nyugtatja meg – írta a lap. Hamarosan meg kell érkeznie Brüsszelbe egy levélnek, amelyben a GDP 0,4 százalékának megfelelő további hiánycsökkentésről tájékoztatják a bizottságot. Emellett Magyarország a döntés elhalasztására törekszik, hogy előtte mindent még egyszer alaposan meg lehessen vitatni – írta az újság egy meg nem nevezett diplomáciai forrásra hivatkozva.

Kettős mérce

A Rzeczpospolita konzervatív lengyel napilap pénteki elemzésében a magyar kormány ellen irányuló nyugati kampányhoz hasonlítja François Holland, a francia szocialisták elnökjelöltjének európai bojkottját. A lap meglepőnek tartja, hogy egyebek közt Angela Merkel német kancellár, Nikolas Sarkozy francia elnök és Donald Tusk lengyel miniszterelnök hirtelen felfedezte „jobboldali azonosságukat”, míg korábban az Európai Unió csaknem egyhangúlag – a lengyelek nélkül – támadta a konzervatív magyar kormányfőt.

A szerző érdekesnek nevezi, hogy Orbán Viktort az adó csökkentéséért, míg Hollande-ot éppen ellenkező terveiért bírálják. A lap szerint nem a konzervativizmus, hanem az „»európaiságnak« való alávetettség elfogadása” az alapja a szövetségnek, melynek keretében az egyes országok minden új uniós szerződést aláírnak, „és még véletlenül sem tartanak róla hazájukban népszavazást”. Kiemeli továbbá, hogy a feltételeknek megfelelő „jó európainak” mindent szabad: a lengyel pénzügyminiszter, Jacek Rostowski például nyugodtan bejelentheti a bankadót, melynek bevezetéséért Orbán Viktort a nyugati lapok „megalázták”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.