Az uniós szabályozás szerint a kötelezettségszegési eljárás három fokozatból áll, de bármikor leállítható, amikor a végrehajtó testület azt állapítja meg, hogy teljesültek azok a feltételek, amelyek révén az érintett tagország szabályozása összhangba kerül az uniós joggal. A jogsértési procedúrák több mint 90 százaléka nem jut el a harmadik fázisba, az Európai Bíróságon folytatandó per szakaszába.
Az MNO is megírta, hogy a Magyarország elleni eljárások azzal kezdődtek, hogy január 17-én a bizottság úgynevezett figyelmeztető levelet küldött a kormánynak, egy hónapos (sürgősségi) válaszadási határidővel. Három eljárást indítottak, ezek egyike a jegybank függetlenségét érintő szabályozással kapcsolatos, egy másik a bírói tevékenység felső korhatárára vonatkozik, a harmadik pedig az adatvédelmi hatóság függetlenségét érinti.
Beszámoltunk róla, hogy a kormány a megadott határidőre, február 17-én elküldte válaszait Brüsszelbe. Az Európai Unió végrehajtó testülete még aznap jelezte, hogy megkapta a magyar kormány levelét. Ezek értékelése fejeződik be szerdára, és az uniós végrehajtó testület kollektívája az elemzés alapján hoz döntést arról, milyen lépéseket tegyen az egyes eljárások esetében.
A bizottság három lehetőség közül választhat. Egyfelől megállapíthatja, hogy az eljárás leállítható, mert a magyar szabályozás a válaszban jelzett lépéseknek köszönhetően összhangba kerül az uniós joganyaggal. Másfelől dönthet úgy, hogy az adott eljárást a következő, második szakaszba lépteti, mert nem tartja elegendőnek a szabályok megsértésének orvoslására kilátásba helyezett intézkedéseket. Ez esetben úgynevezett indoklással ellátott véleményt küld a magyar hatóságoknak. Harmadik lehetőség pedig az, hogy a bizottság egyelőre sem a leállításról, sem a folytatásról nem határoz, hanem pótlólagos információkat kér a tervezett intézkedésekről.
Brüsszeli bizottsági források előzetesen azt jelezték, várakozásaik szerint lesz olyan eljárás, amelynek esetében a testület nem a leállítás mellett dönt majd, mert a fenntartások egy része továbbra is fennáll.