Obama és Schmitt egyeztetett + Képek

Barack Obama kijelentette a nukleáris biztonságról tartott szöuli csúcstalálkozón, a világ biztonsága az ott elhatározandó intézkedésektől függ.

WA
2012. 03. 27. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barack Obama megbékélésre kérte, de figyelmeztette is Észak-Koreát abban a hétfői beszédében, amelyet dél-koreai látogatásán, a szöuli Hankuk Egyetemen mondott el. Ugyanekkor Dél-Korea figyelmeztette északi szomszédját, hogy lelőheti rakétáját – amely állítólag műholdat állít Föld körüli pályára –, amennyiben letér a kijelölt pályáról és megsérti az ország területét.

Az elnök szerint „sok minden megvalósult” az előző és eddig egyetlen csúcstalálkozó óta, amely 2010-ben volt Washingtonban. Példaként említette az atomlétesítmények biztonságának megerősítését és a veszélyes anyagok megsemmisítését, illetve biztonságba helyezését.

„Ezeknek bátorítóaknak kell lenniük számunkra, de nem bízhatjuk el magunkat. Erőt kell, hogy merítsünk belőlük arra, hogy továbbra is foglalkozzunk ezekkel a kérdésekkel. Úgy gondolom, mindannyian megértjük, hogy egyedül egy ország sem jut előre. Vitatható, hogy van-e veszély. Még mindig sok rossz ember van, aki szert akar tenni ezekre a veszélyes anyagokra, és ezeknek az anyagoknak egy része több helyütt még mindig nincs biztonságban” – mondta Obama.


Hallható volt egy bekapcsolva maradt mikrofonon keresztül Obama és Dmitrij Medvegyev orosz államfő keddi négyszemközti beszélgetésének egy részlete. A két elnök megbeszélése 90 percig tartott, és ennek végére beengedték a terembe az újságírókat és a fotóriportereket, operatőröket. Ekkor volt kivehető, hogy a NATO európai rakétavédelmi rendszerével kapcsolatban Obama türelmet, időt kér Oroszországtól, amit azzal indokol, hogy novemberben lesz az amerikai elnökválasztás, amelyet ha megnyer, rugalmasabb álláspontot foglalhat el a kérdésben Moszkvával szemben.

„Értem, és továbbítom ezt Vlagyimirnak” – válaszolta Medvegyev, Putyin orosz kormányfőre utalva, aki őt követi az elnöki székben.


A kihallatszott beszélgetésrészlettel kapcsolatban Ben Rhodes, az amerikai elnök stratégiai kommunikációért felelős nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettese a következőt közölte: „Az Egyesült Államok kitart amellett, hogy telepíti rakétavédelmi rendszerünket, amelyről többször elmondtuk, hogy nem irányul Oroszország ellen. Azonban tekintve a két ország között a kérdésben régóta fennálló nézetkülönbséget, időbe telik és sok munkát igényel, míg megpróbálkozhatunk a megállapodással”. Hozzátette: választási év lévén mindkét országban, nyilvánvalóan nem az idén lesz áttörés a kérdésben.

Magyarországnak is érdeke a biztonság

Magyarországnak nagyon fontos a nukleáris energia használatának biztonsága, s a magyar tudósok mindig fontos szerepet játszottak a nukleáris technológia, azon belül a biztonsági intézkedések fejlesztésében – jelentette ki Schmitt Pál köztársasági elnök kedden a nukleáris biztonsággal foglalkozó szöuli csúcstalálkozón.

Schmitt Pál leszögezte, hogy Magyarországnak komoly érdeke nukleáris létesítményei és a nukleáris anyagok biztonságának szavatolása, a nukleáris terrorizmus veszélyének csökkentése, ezért támogatja Barack Obama amerikai elnök Szöulban elhangzott javaslatát, hogy újabb területekre terjesszék ki a nukleáris leszerelést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.