Barack Obama megbékélésre kérte, de figyelmeztette is Észak-Koreát abban a hétfői beszédében, amelyet dél-koreai látogatásán, a szöuli Hankuk Egyetemen mondott el. Ugyanekkor Dél-Korea figyelmeztette északi szomszédját, hogy lelőheti rakétáját – amely állítólag műholdat állít Föld körüli pályára –, amennyiben letér a kijelölt pályáról és megsérti az ország területét.
Az elnök szerint „sok minden megvalósult” az előző és eddig egyetlen csúcstalálkozó óta, amely 2010-ben volt Washingtonban. Példaként említette az atomlétesítmények biztonságának megerősítését és a veszélyes anyagok megsemmisítését, illetve biztonságba helyezését.
„Ezeknek bátorítóaknak kell lenniük számunkra, de nem bízhatjuk el magunkat. Erőt kell, hogy merítsünk belőlük arra, hogy továbbra is foglalkozzunk ezekkel a kérdésekkel. Úgy gondolom, mindannyian megértjük, hogy egyedül egy ország sem jut előre. Vitatható, hogy van-e veszély. Még mindig sok rossz ember van, aki szert akar tenni ezekre a veszélyes anyagokra, és ezeknek az anyagoknak egy része több helyütt még mindig nincs biztonságban” – mondta Obama.
Hallható volt egy bekapcsolva maradt mikrofonon keresztül Obama és Dmitrij Medvegyev orosz államfő keddi négyszemközti beszélgetésének egy részlete. A két elnök megbeszélése 90 percig tartott, és ennek végére beengedték a terembe az újságírókat és a fotóriportereket, operatőröket. Ekkor volt kivehető, hogy a NATO európai rakétavédelmi rendszerével kapcsolatban Obama türelmet, időt kér Oroszországtól, amit azzal indokol, hogy novemberben lesz az amerikai elnökválasztás, amelyet ha megnyer, rugalmasabb álláspontot foglalhat el a kérdésben Moszkvával szemben.
„Értem, és továbbítom ezt Vlagyimirnak” – válaszolta Medvegyev, Putyin orosz kormányfőre utalva, aki őt követi az elnöki székben.
A kihallatszott beszélgetésrészlettel kapcsolatban Ben Rhodes, az amerikai elnök stratégiai kommunikációért felelős nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettese a következőt közölte: „Az Egyesült Államok kitart amellett, hogy telepíti rakétavédelmi rendszerünket, amelyről többször elmondtuk, hogy nem irányul Oroszország ellen. Azonban tekintve a két ország között a kérdésben régóta fennálló nézetkülönbséget, időbe telik és sok munkát igényel, míg megpróbálkozhatunk a megállapodással”. Hozzátette: választási év lévén mindkét országban, nyilvánvalóan nem az idén lesz áttörés a kérdésben.
Magyarországnak is érdeke a biztonság
Magyarországnak nagyon fontos a nukleáris energia használatának biztonsága, s a magyar tudósok mindig fontos szerepet játszottak a nukleáris technológia, azon belül a biztonsági intézkedések fejlesztésében – jelentette ki Schmitt Pál köztársasági elnök kedden a nukleáris biztonsággal foglalkozó szöuli csúcstalálkozón.
Schmitt Pál leszögezte, hogy Magyarországnak komoly érdeke nukleáris létesítményei és a nukleáris anyagok biztonságának szavatolása, a nukleáris terrorizmus veszélyének csökkentése, ezért támogatja Barack Obama amerikai elnök Szöulban elhangzott javaslatát, hogy újabb területekre terjesszék ki a nukleáris leszerelést.