Sarkozy nekiment a schengeni egyezménynek

A schengeni egyezmény felülvizsgálatát sürgette Nicolas Sarkozy.

WA
2012. 03. 11. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több tízezer kormánypárti választó előtt elmondott, egyórás beszédében a jobboldali jelölt amerikai mintára szabályozást is követelt annak érdekében, hogy az európai közbeszerzésekből ezentúl csak az Európában termelő kis- és középvállalatok részesülhessenek.

„Európa nem lehet fenyegetés, Európának a védelmet kell jelentenie” – fogalmazott a köztársasági elnök. Hozzátette: „Egész életemben hittem Európában, egész életemben Európára szavaztam, egész életemben Európát védtem. De ha a mai világban Európa nem vonja le magának a válság tanulságait, akkor a cselekvéshez való eszköz helyett a tehetetlenség tényezőjévé fog válni, s egy olyan Európa lesz belőle, amely elárulta az alapító atyák kezdeti álmát”.

Ennek szellemében a schengeni egyezményt illetően Sarkozy úgy látja, hogy az már „nem képes a helyzet súlyosságára válaszolni”, ezért felül kell vizsgálni. „Olyan strukturális reformot kell megvalósítani Schengennel, mint amilyet az euróval megcsináltunk (…), nem hagyhatjuk a migrációs hullám kezelését kizárólag a technokraták és a bíróságok kezében” – mondta hatalmas tapsvihar közepette a jobboldali jelölt.

Büntetni kell

„Büntetni, felfüggeszteni és ki kell zárni egy nem teljesítő államot a schengeni szerződésből, ahogy az eurózónából is egy olyan országot, amely nem teljesíti a kötelezettségeit” – követelte Sarkozy. A francia elnök „az illegális bevándorlás elleni harcban közös frontot” szeretne Európában, valamint olyan „válságkezelő eszközök” létrehozásáért szállt síkra, amelyekkel a „rendkívüli körülményekkel szembesülő országokat” segíteni lehet. A menekültjogot és a külföldiek jogait illetően is „megerősített konvergenciára” van szükség szerinte az európai tagállamok között. „Nem fogadhatjuk el az Európa külső határainál tapasztalható határ-ellenőrzési elégtelenségeket” – hívta fel a figyelmet.

Fel is függesztené a részvételt

„Ha azt tapasztalom a következő 12 hónapban, hogy semmilyen komoly fejlődés nem történik ebben az irányban, akkor Franciaország felfüggesztheti részvételét a schengeni egyezményben addig, amíg a tárgyalások nem vezetnek eredményre” – mondta a francia elnök.

Sarkozy a gazdaságban – amerikai mintájú – protekcionista intézkedés bevezetését kérte Európától az európai vállalatokra annak érdekében, hogy az Európában termelő és gyártó vállalatok részesülhessenek európai közpénzekből. Arra is utalt, hogy amennyiben az Európai Unió ezen a téren sem lép előre egy éven belül, Franciaország egyoldalúan fogja a szabályozást megvalósítani, és létrehozza „saját chartáját” a francia kis- és középvállalatok védelmében.

A köztársaságielnök-választás első fordulóját április 22-én, a másodikat pedig május 6-án tartják Franciaországban. Valamennyi felmérés a szocialista jelölt, Francois Hollande győzelmét jelzi előre a szavazatok 56-59 százalékával Nicolas Sarkozyval szemben, aki alig 41-44 százalékra számíthat.


Minden katonának haza kell térnie

Francois Hollande baloldali jelölt vasárnap megerősítette: amennyiben megválasztják államfőnek, még az év vége előtt kivonja a francia csapatokat Afganisztánból. A szocialista politikus egy párizsi választási beszélgetésen elmondta, hogy a védelmi politikának „ugyanolyan mértékben kell hozzájárulnia az állami megtakarításokhoz, mint más szektoroknak”. Szerinte a külföldi missziók többe kerültek Franciaországnak a tervezettnél. Ezzel is indokolta, hogy megválasztása esetén 2012 vége előtt minden harcoló francia katonának haza kell térnie Afganisztánból.

Nicolas Sarkozy államfő január végén – azt követően, hogy egy afgán katona megölte négy francia társát – jelentette be, hogy a francia harci egységek kivonása Afganisztánból a tervezettnél egy évvel korábban, 2013 végéig befejeződik. Azt is jelezte akkor, hogy Franciaország arra fogja kérni a NATO-t: gondolja át, hogyan tudja valamennyi harci misszióját átadni az afgán hadseregnek a 2013-es év folyamán. A nemzetközi erők az átadás végét eredetileg 2014 végére tervezték.

Hollande arra is ígéretet tett, hogy elnökként a külföldi missziók ideje alatt is folyamatosan konzultálni fog a parlamenttel, s nemcsak a csapatok küldéséhez fogja a képviselők beleegyezését kérni, ahogy az most gyakorlat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.