A Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnökkel folytatott megbeszélésen Recep Tayyip Erdogan úgy fogalmazott, hogy a török kormány és nép mindig egyértelműen támogatta az atomenergia békés célú felhasználásának jogához ragaszkodó iráni álláspontot, s a jövőben is szilárdan kitart e politika mellett. Ahmadinezsád válaszában üdvözölte Törökország világos és nyílt állásfoglalását.
Erdogan szerdán érkezett kétnapos látogatásra Iránba. Ali Laridzsáni iráni parlamenti elnökkel már szerda este áttekintette a szíriai helyzetet, valamint a Törökországban elhelyezett amerikai radarok kérdéskörét. A két politikus közölte, hogy országaik együttműködnek a regionális problémák és válságok tárgyalások révén történő rendezésében.
Irán fenyegetésnek tekinti és stratégiai hibának nevezte, hogy a NATO rakétapajzsának részeként Törökországba telepítettek amerikai radarokat. Laridzsáni annak a meggyőződésének adott hangot az Erdogannal folytatott megbeszélésen, hogy Törökország és Irán kétoldalú tárgyalásokon rendezni tudja az ügyet.
Teheráni tárgyalásain a török kormányfő több gesztust tett az iszlám köztársaságnak. Például megerősítette, hogy Isztambul szívesen biztosít helyszínt Irán és a hatok április 13-án esedékes újabb tárgyalásának. Teherán, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjából és Németországból álló csoport több mint egy év után ül újra tárgyalóasztalhoz az iráni atomdosszié ügyében. Törökország Isztambult javasolta helyszínnek. Irán támogatja, hogy Törökország legyen a megbeszélések házigazdája.
A BRICS országok vezetői egyöntetűen úgy vélik, hogy csak párbeszéd útján lehet véget vetni az erőszaknak Szíriában és rendezni az iráni nukleáris programmal kapcsolatos válságot – mondta csütörtökön, az országcsoport újdelhi csúcstalálkozójának végén az indiai kormányfő. Mint azt megírtuk, Barack Obama úgy vélekedett vasárnap, van még idő arra, hogy diplomáciai úton oldják meg Irán és a Nyugat nukleáris vitáját, de ez az idő egyre fogy.