Bekeményítenek a magyarországi „menekültek” ellen, tüntetés is lesz

Magyarország biztonságos ország lehet Kanada szerint, ám furcsa módon az ezt lehetővé tevő jogszabálytervezet ellen tüntetés lesz Torontóban.

Tompos Ádám
2012. 04. 24. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy törvényt is helyrepofozna a konzervatív kanadai kormány azzal a bizonyos C-31-es javaslattal, amely a magyar sajtó számára is érdekessé tette a juharleveles országot. Jason Kenney bevándorlásügyi miniszter ugyanis a menekültekkel, a bevándorlókkal, az állampolgársággal kapcsolatos, valamint a tengeri szállítás biztonságát szavatoló törvényekhez nyúlna hozzá, ugyanis a Magyarországról érkező „menekültáradatból” elege lett a kabinetnek. A National Post cikkében Kenney nyomán felsorolja azokat a számokat, amivel a miniszter megindokolja a februárban bemutatott és várhatóan még a nyár előtt elfogadásra kerülő törvény szigorát: a kanadai bevándorlás- és menekültügyi bizottsághoz havonta mintegy 400 magyar állampolgár nyújt be kérelmet, volt, hogy egy nap 91-en tettek így. Ráadásul tavaly a menedékkérők száma majdnem megduplázódott: 2011-ben 4423-an folyamodtak ilyen státusért, 2010-ben „csak” 2296-an.

A nyomtatványokkal folytatott sikertelen kampány és Kanada Budapestre akkreditált nagykövetének miskolci és egri látogatása után (innen jött ugyanis a legtöbb úgynevezett menekült) döntött úgy a kabinet, hogy bekeményít a C-31-gyel. Ahhoz azonban, hogy megértsük a törvény szigorát, meg kell néznünk, hogy mennyire liberális volt a korábbi szisztéma. Korábban egy birtokunkba került dokumentum alapján írtuk meg, hogy miként növekedett exponenciálisan a bevándorlók száma, és hogy emögött milyen szociális juttatás állt.

A kettő összekapcsolásából érthetjük meg, hogy paradox módon miért értékelik pozitívumként a „menekültek” azt, hogy ez a procedúra – amely alatt a kérelemért folyamodó személy busás segélyben részesült – meglehetősen lassan ment végbe. Ráadásul el is lehetett húzni, mivel akár még hosszabbítható is volt, elég volt ehhez az, hogy az eljárás során hozott bármilyen döntés ellen a kérelmező jogorvoslati lehetőséggel éljen. Az pedig, hogy a segély bankszámlára érkezik, kifejezetten megkönnyíti azoknak a csicskáztatóknak és emberkereskedőknek a dolgát, akik szabályos iparágat építettek a lassú és megengedő kanadai bevándorlási rendszerre.

Ehhez képest valóban sokként hathat a tengerentúli országban Kenney javaslatcsomagja: a szakminiszter például személyesen határozhatja meg a „biztonságos” országok listáját. Miután Kenney váratlan látogatást tett a torontói Roma Community Centerben, és a sajtóhírek szerint nem sikerült meggyőzni őt a magyarországi veszélyekről és a neonácikról, ezért várható, hogy hazánk ebbe a kategóriába kerül majd. Ami rossz hír lesz az erre szakosodott rétegeknek: hiszen elfogadása esetén a törvény kimondja majd, hogy azok a biztonságos országokból érkező menekültek, akiknek elutasítják a kérelmét, nem fordulhatnak újra a szakbizottsághoz. A rétestésztamód nyúló eljárásnak és a vele párhuzamosan kiosztott szociális juttatásnak tehát várhatóan vége lesz. A java azonban csak most jön: a bevezetendő biometrikus azonosítás mellett az elutasítottak ugyan fordulhatnak jogorvoslathoz a szövetségi bírósághoz, ám annak döntése előtt ki lehet toloncolni az állampolgárságot kérvényezőket. Februárban Kenney hazánkra utalva azzal indokolta a példa nélküli szigort, hogy ugyanannyit – 170 millió kanadai dollárt – kellett magyar menekültekre kifizetni, mint az előző évben a Mexikóból érkezőkre. Ráadásul az általános szigor mellett az idővel sem lenne túl bőkezű a jogalkotó: alaposan begyorsítanának, ugyanis az eddigi 171 napról visszavonnák 45 napra az elbírálás idejét.

Szombaton ezért Torontóban tüntetést szerveznek a Bill C-31 ellen, a két szervező a torontói Roma Community Centre és United Roma Association Hamilton. Felhívásukban azt írják: elutasítják azt a politikai akaratot, hogy az Európai Unió tagállamai feltétlenül biztonságosak, mivel úgy tartják, hogy „a romák joggal érezhetik szülőföldjükön közvetlen veszélyben magukat”. A népszerűsítő plakát feliratában azonban már tovább mennek: ott már azt írják, hogy az EU országok nem biztonságosak a romák számára. Ismert: tavaly decemberben a Roma Community Centre meghívására Horváth Aladár egykori országgyűlési képviselő tartott előadást, amelyben többek között olyanokat mondott, hogy „egy önkényuralmi hatalmi rendszer van kiépülőben Magyarországon, amely sokkal közelebb áll a Jobbik nyilas gyökerekkel rendelkező politikájához, mint az európai keresztény demokráciákhoz”. Ezért Horváth arra kérte Kanadát, hogy „gondolkodjon el Kanada azon, hogy képes-e fogadni jelentős számú roma menekülteket Magyarországról, hiszen Kanada erős, gazdag és befogadó nemzet, amely szívén viseli az emberi jogokat”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.