Az irodalmi Nobel-díjas német írót – akit az utóbbi hetekben egy Izraelt bíráló verse miatt élesen támadtak – egy hamburgi klinikán kezelik a Bild című német lap internetes kiadásának hétfő esti beszámolója szerint. A klinika szóvivője az újság szerint mindezt megerősítette, de részleteket nem közölt.
Az Amit el kell mondani című, április elején megjelent versben a 84 éves Grass az iráni konfliktus témáját dolgozta fel, és a világbéke veszélyeztetésével vádolta meg a zsidó államot. Kifejtette: Izrael „nukleáris potenciálja” egyre nagyobb, és atomrobbanófejjel felszerelt rakétái Iránt fenyegetik, a perzsa államban viszont „egyetlen egy atombomba” létét sem sikerült bebizonyítani.
A vers rendkívül heves reakciókat váltott ki, az írót többen antiszemitának bélyegezték meg, Izrael pedig nemkívánatos személynek nyilvánította Günter Grasst. A bádogdob, a Ráklépésben, valamint több más világhírű regény szerzője elutasította az antiszemitizmus vádját, és a többi között azt hangoztatta, hogy a versben foglaltakkal nem Izraelt, hanem a Netanjahu-kormány politikáját akarta bírálni. Günter Grass egyébként a diktatúrák működésmódját idéző eljárásnak tartja az ellene elrendelt beutazási tilalmat.
A német parlamenti pártok többsége eltúlzott reakciónak minősítette Günter Grass kitiltását. A Háárec izraeli napilap is túlzónak és hisztérikusnak nevezte azt. A német kormány nem kommentálta az izraeli belügyminisztérium Grass beutazását megtiltó rendelkezését. Németországban a húsvéti békemenetek résztvevői is kiálltak az író mellett. Mint azt megírtuk, a német szociáldemokrata párt (SPD) elnöke, Sigmar Gabriel kiállt Günter Grass mellett.