Versenyt fut Sarkozy és Hollande

Sarkozy elismerte, hogy a Nemzeti Front megduplázta szavazóinak számát az előző elnökválasztás óta, és jelezte: mostantól „erre a válságszavazatra” szeretne „választ adni”.

PR
2012. 04. 23. 11:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nicolas Sarkozy jelenlegi államfő és szocialista kihívója, Francois Hollande között elkezdődött a versenyfutás a 18 százalékos szélsőjobboldali és a 9 százalékos centrista tábor megszerzéséért. „A szélsőjobboldal magas szintjéért Nicolas Sarkozyt terheli a felelősség. Vannak olyan választók, akik mérgükben szavaztak így. Én őket akarom meghallani” – mondta Hollande. Sarkozy elismerte, hogy a Nemzeti Front megduplázta szavazóinak számát az előző elnökválasztás óta, s jelezte: mostantól „erre a válságszavazatra” szeretne „választ adni”.

„Merkel jól együttműködik a francia elnökkel, bárki legyen is az”

Nyugtalanító a francia elnökválasztások első fordulójában elért szélsőjobboldali siker – mondta a német kormány helyettes szóvivője hétfőn. Georg Streiter Berlinben kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: a Nemzeti Front jelöltjére, Marine Le Penre leadott szavazatok magas száma riasztó, a második forduló azonban megnyugvást hozhat. Hozzátette: Angela Merkel német kancellár továbbra is Nicolas Sarkozyt támogatja. Megjegyezte: tudomása szerint Merkel nem vesz részt személyesen a konzervatív jelölt kampányában. A helyettes kormányszóvivő kiemelte, hogy a német és a francia kormányzat viszonya „teljes mértékben független” a vezető pozíciókat betöltő személyek kilététől, és Merkel jól együttműködik a francia elnökkel, bárki legyen is az.

Hasonlóan vélekedett Guido Westerwelle külügyminiszter is, aki hétfőn hangsúlyozta: a német–francia kapcsolat kulcsfontosságú az uniós integráció jövője szempontjából, Németország ezért a Franciaországgal való szoros együttműködés lehetőségét keresi akkor is, ha Francois Hollande lesz a következő államfő. Kifejtette: a francia elnökválasztás második fordulójában „két igazi demokrata” vesz részt, akik egyaránt „kiállnak Európáért és a német–francia barátságért”. Sigmar Gabriel, a német szociáldemokrata párt (SPD) elnöke üdvözölte Hollande győzelmét. A legnagyobb német ellenzéki párt vezetője kiemelte: a franciák változást akarnak, a szocialista jelölt sikere pedig azt mutatja, hogy a Merkel–Sarkozy-féle megszorító politikának van alternatívája.

A The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE) annak tulajdonítja Le Pen jó eredményét, hogy Sarkozy ezúttal nem tudta magához vonzani a szélsőjobboldali szavazókat, ellentétben a 2007-es választásokkal, amikor ez sikerült neki olyan ígéretekkel, mint például a nemzeti önazonosság minisztériumának megteremtése vagy az illegális bevándorlók deportálása.

Számos jel utal arra, hogy a francia választók semmire sem vágynak jobban, mint a „politikai feszültség” mérséklődésére, és senki sem testesíti meg jobban ezt a vágyakozást, mint Francois Hollande – írta a Die Presse című konzervatív osztrák napilap vezércikkében. Hollande a szó szoros értelmében vett „gyengeáramú politikus”, akinek soha nem kellett kitennie a lábát a pártműhely védettségéből. Sarkozy egy „változékony dinamó”, aki Franciaország átalakításának szándékával lépett fel, de a jelek szerint túl sokat várt honfitársaitól. Ha Hollande-ot választják a franciák a második fordulóban, akkor lejjebb kell srófolniuk elvárásaikat, mert az ő energiája nem lesz elegendő ahhoz, hogy megvédje Franciaország helyét az európai politika „vezető ligájában” – vélekedett a Die Presse.

Marine Le Pen szereplése csaknem még Hollande szakaszgyőzelménél is inkább megjegyzésre méltó – írta tudósításában a Der Standard című liberális osztrák napilap. Sarkozynek a győzelemhez a szélsőjobbról, valamint középről, Francois Bayrou szavazóitól is voksokat kellene begyűjtenie, emellett minden bizonytalan szavazót maga mellé állítania.

Nagy valószínűséggel Nicolas Sarkozy végét jelenti az, hogy a francia elnökválasztás első fordulójában alulmaradt a szocialista Francois Hollande-dal szemben – véli a Lidové Noviny című cseh konzervatív napilap. A szerző úgy látja: Sarkozy a francia beképzeltség tökéletes képviselője volt, de otthonában ez a kultúra, amelyet oly agresszív módon képviselt külföldön, nem egészen fogadta be.

Sarkozy ellen szavaztak a franciák – írja a liberális pozsonyi Sme, amely szerint az is ezt bizonyítja, hogy a „radikálisok” együttesen annyi szavazatot kaptak, mint a legsikeresebb jelölt. A lap úgy véli, amennyiben a második kör a „tapasztalatlan” és „semmilyen” Hollande-ot hozza ki győztesnek, az Párizs részéről nagyobb érdeklődést hozhat a posztkommunista országok irányába.

A „mozdulatlan” Hollande győzött, Sarkozy még remél, az igazi robbanást Marine Le Pen hozta – összegezte a választás eredményeit a Corriere della Sera olasz napilap. Az újság hangsúlyozta, az V. köztársaságban még nem fordult elő, hogy az első fordulót nem a tisztségben levő elnök nyerte volna.

„Nicolasnak vége, nincsen esélye, de én se rá, se Hollande-ra nem szavazok” – nyilatkozta Le Pen a La Repubblicának. A római napilap által kérdezett Daniel Cohn-Bendit azt mondta: Európában véget ért a Merkozy páros korszaka, mely kizárólag megszorításokat diktált.


Mint azt megírtuk, a hivatalos eredmények szerint a szocialista Francois Hollande 28,5 százalékkal végzett az élen a francia elnökválasztás első fordulójában, a második helyen álló, 27 százalékos támogatottságot szerzett jelenlegi államfő, a konzervatív Nicolas Sarkozy előtt, így ők ketten jutottak be a május 6-i második fordulóba. A harmadik helyen a szélsőjobboldali Marine Le Pen áll a szavazatok 18,2 százalékával, megelőzve a radikális baloldali Jean-Luc Mélenchont (11 százalék). A centrista Francois Bayrou a szavazatok 9,1 százalékát kapta.

Hollande első fordulós győzelme kapcsán úgy fogalmazott: a változás megkezdődött, és semmi nem állíthatja meg. Nicolas Sarkozy ennek ellenére bizalommal tekint a következő forduló elé. Elemzők szerint Sarkozynek nagyon nehéz dolga lesz, ha győzni akar május 6-án.

Moszkvában nem lesznek elkeseredve, ha Nicolas Sarkozy veszít az elnökválasztáson, mivel úgy tartják, hogy ellenfele, Francois Hollande aligha változtat Franciaország Oroszország-politikáján – vélte Alekszandr Makarkin politológus. „A szocialista politikus meglehetősen gyakorlatias, igen nagy a valószínűsége, hogy megnyeri a második fordulót, de aligha kell tőle nagy változásokat várni” – nyilatkozta hétfőn a Kremlhez közel álló szakember az Interfax hírügynökségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.