WSJ: „rövid, de építő szellemű” megbeszélés lesz

A The Wall Street Journal Orbán Viktor brüsszeli útjáról, a francia Le Monde Göncz Árpádról közölt cikket.

TK
2012. 04. 23. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétnapos látogatást kezd hétfőn Brüsszelben Orbán Viktor magyar miniszterelnök abban a reményben, hogy eltávolíthatja az akadályokat az EU és a Nemzetközi Valutaalap csomagjáról folytatandó tárgyalások útjából – írta hétfői számában a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai üzleti napilap európai kiadása. A tárgyalások megkezdését – olvasható a beszámolóban – Budapest és Brüsszel „heves vitái” akadályozzák. A lap szerint a magyar fél mintegy 15-20 milliárd eurós nagyságrendű támogatási programra számít. A WSJ cikke szerint azonban a brüsszeli megbeszélés nehéznek ígérkezik: „a feszültség, amely Orbán 2010 áprilisi hatalomra kerülése óta sohasem volt mélyen a felszín alatt, az elmúlt hónapokban ugrásszerűen megnőtt”. A WSJ szerint brüsszeli tisztségviselők „rövid, de építő szellemű” megbeszélésre számítanak José Manuel Barroso európai bizottsági elnök és Orbán Viktor között. A lap egyik – meg nem nevezett – forrása szerint Barroso üzenete az lesz, hogy Magyarországnak „a szabályok szerint kell játszania”.

A populista pártok „mindig kettős csapást mérnek”

A Die Zeit című német liberális hetilap internetes kiadásában Mi! Vagyunk! A! Nép! címmel közölt elemzést az európai populista pártokról. A szerző, Jan Werner Müller kifejtette: tévesnek bizonyult az a feltételezés, hogy a populista pártok rövid életűek, hiszen a kilencvenes évek eleje óta kibontakozott húsz jelentős populista mozgalom közül mostanáig csupán kettő tűnt el, és az egyik a meggyilkolt Pim Fortuyn vezette mozgalom volt. Az a várakozás sem igazolódott be, hogy a populista pártok nem sokáig maradnak kormányon, mert csupán a társadalmi tiltakozás révén kerülnek hatalomra, programjuk pedig nincs. Müller szerint egyszerre támadják a balliberális elitet és az illegális bevándorlókat, illetve a posztkommunista elitet és a romákat, ezt mutatja mások mellett a Jobbik példája.

Göncz életpályája „a XX. századi magyar sebek tükre”?

Göncz Árpád, a magyar Havel címmel közölt portrét a volt köztársasági elnökről a Le Monde hétvégi külpolitikai melléklete. A szerző, Yves-Michel Riols megemlítette, hogy egyértelmű a volt cseh és magyar államfő közötti összehasonlítás, miután mindketten írók és ellenzékiek voltak, valamint a rendszerváltás előtt ültek börtönben. Göncz életpályája a lap szerint „a XX. századi magyar sebek tükre”: az antifasiszta és az antikommunista ellenállásé. „Természetes adottsága volt a politikához anélkül, hogy politikus lett volna, a szívéből beszélt és ezt az emberek érezték” – idézte a lap Szombati Béla diplomatát, a volt köztársasági elnök egykori külpolitikai tanácsadóját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.