A 38 éves Sz. János bűnösnek vallotta magát bűnszövetkezetben elkövetett emberkereskedelem vádjában, s ezért a még február 22-én letartóztatott felhajtónak – akinek az volt a feladata, hogy a jó kereseti lehetőségekkel toborozzon Magyarországon embereket – a keddi ítélet szerint további két évet kell börtönben töltenie, s idő előtti szabadulása esetén deportálásra javasolták. A bíróság szerint a vádlott jogtalanul jutott 31 ezer dollár szociális támogatáshoz is. A hamiltoni magyar emberkereskedő banda ügyében ez már a kilencedik ítélet, ez a szám éppen a fele a Kanadában hasonló bűncselekményekért hozott ítéleteknek.
A Hamilton Spectator még április elején számolt be arról, hogy a 19 embert Kanadába csábító, majd ott ingyen dolgoztató Dömötör banda – amelyet a kanadai lap „roma nagycsaládként” írt le – nyolc tagja bűnösnek vallotta magát embercsempészésben, további négyen pedig egyéb bűncselekményeket ismertek el. A banda fejét, a 49 éves Dömötör Ferencet 9 évi szabadságvesztésre ítélték.
A kanadai rendőrség 2009 decemberében indított nyomozást az Ontario tartománybeli Hamiltonban működő embercsempészek ügyében, OPAPA projekt fedőnéven. A hatóságok a 2010-ben megtörtént vádemeléskor „modern kori rabszolgatartásként” jellemezték az ügyet. Az áldozatait a saját stukkóvállalkozásában dolgoztató Dömötör-klán annak köszönhetően bukott le, hogy az egyik kényszermunkás beszélni tudott a család egyik üzleti partnerével, aki feljelentést tett.
Mint arról korábban beszámoltunk, a banda egy bérgyilkost is felfogadott, hogy megölesse Kanadába csábított áldozatait, valamint két rendőrt és az ügyben eljáró ügyészt. Jason Kenney menekült- és állampolgárság-ügyi miniszter pedig nemrégiben arról beszélt, hogy a kanadai kormány mindeddig nem tudta megállítani azoknak a romáknak az áradatát, akik vissza akarnak élni az ország menekültügyi rendszerével. A helyzet rendezése érdekében az észak-amerikai ország több törvényt is módosítana.
Megszületett a bérmegállapodás, mutatjuk, hogy mennyi lehet a jövő évi minimálbér