Obama dönt róla, hogy ki kerül a „halállistára”

Barack Obama személyesen dönti el, hogy az al-Kaida terrorszervezet mely feltételezett tagja kerüljön a titkos "halállistára".

NT
2012. 05. 29. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „halállista” az al-Kaida azon tagjainak a nevét tartalmazza, akiket az amerikai biztonsági szerveknek Pakisztánban, Jemenben vagy Szomáliában dróncsapással kell megsemmisíteniük.

A lajstromba veendő terroristákat Jemen és Szomália esetében a Pentagon mintegy száz terrorelhárítási szakértője „jelöli ki”, a pilóta nélküli repülőgépekkel Pakisztánban végrehajtott csapásokért a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) a felelős. Az előbbi két ország esetében az elnök minden egyes likvidálás esetében személyesen dönt, az utóbbi ország esetében azonban csak akkor, ha a CIA a csapás előkészítésében nem jut odáig, hogy „csaknem bizonyos” legyen abban, hogy a támadásnak nem lesznek polgári áldozatai.

A lap szerint Obama 2009 augusztusában akkor rendelte el Baitullah Mehszud, az al-Kaida pakisztáni vezetője megsemmisítését, amikor az a feleségével együtt az egyik sógora otthonában tartózkodott. A támadásban Mehszudon kívül több rokona is életét vesztette. Obama tavaly személyesen döntött arról is, hogy Jemenben öljék meg az amerikai állampolgárságú Anwar al-Awlaki radikális iszlamista prédikátort. A lap szerint az amerikai elnökök között nem volt még példa olyan mértékű személyes részvételre, mint amilyet Obama vállalt magára az al-Kaida elleni küzdelemben.

„Ő olyan elnök, akit nem nagyon hoz zavarba az, ha az Egyesült Államok nevében erőt kell alkalmaznia” – jelentette ki Tom Donilon nemzetbiztonsági tanácsadó arra a kérdésre válaszolva, hogy mi lepte meg a legjobban Obamával kapcsolatban.

A The New York Times a címlapon elindított, terjedelmes, három további újságoldalon folytatódó cikkében beszámol arról a vitáról is, amely az amerikai kormányzaton belül a dróncsapások polgári áldozatainak összeszámlálásáról folyik. A jelenlegi összesítési módszer szerint a műveleti területen minden, fegyverforgatásra alkalmas korú férfi hadviselőnek számít mindaddig, amíg hírszerzési információk alapján posztumusz ártatlannak nem minősül. A lap szerint ez az egyik magyarázata annak, hogy a hivatalos amerikai statisztikák szerint miért „egy számjegyű” a polgári áldozatok száma. A civil áldozatok csökkenésének egy másik oka az, hogy a CIA csökkentette a dróncsapásonként alkalmazott robbanóanyag mennyiségét, miután az elnök az ügyben aggályait hangoztatta – írta a The New York Times.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.