A volt miniszterelnök Kolozsvár „visszafoglalására” készül

Három magyar párt versenyez Erdélyben a voksokért, míg országos szinten a szociálliberálisok vihetnek mindent.

Kovács András
2012. 06. 10. 2:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az önkormányzati választásokat tartanak vasárnap Romániában, ahol a választók a 41 megyei tanács összetételéről és vezetőjéről, valamint a települések polgármesteréről és képviselő-testületi tagjairól döntenek. Legutóbb 2009-ben volt országos választás keleti szomszédunkban, akkor az elnök személyéről döntöttek, amit „paraszthajszállal” Traian Basescu nyert. A mostani voksolás az őszi parlamenti választás előtti utolsó nagy megmérettetés, bár a jelenlegi felmérések szerint a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) sikerét semmi sem veszélyezteti.

Keleti szomszédunkban április végén bukott meg a Demokrata-Liberális Párt (PDL) és az RMDSZ alkotta koalíció, és került hatalomra az USL Victor Ponta miniszterelnök vezetésével. A szociálliberálisok azonnal hozzáláttak az ország átalakításához, amelynek elemei a magyar prefektusok leváltása, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar karának megszüntetése, valamint a választási rendszer átalakítása volt. Hazánk és Románia között Nyirő József újratemetése és Kövér László erdélyi látogatása kapcsán alakult ki éles polémia.

Három magyar párt

A hétvégi választáson az USL elsöprő sikerre számít, mivel Bukarest mellett az összes nagyváros megszerzését szeretnék elérni. Erre minden esélyük meg is van, mivel népszerűségük 60 százalékon áll, míg a PDL 14,5, az RMDSZ pedig csak 5,5 százalékot kapna, ha most lennének a választások. Ennek oka az országban az elmúlt években végrehajtott gazdasági stabilizáció. Természetesen ezek az adatok egy országos megmérettetés esetén lennének érvényesek, és egy önkormányzati választás esetében a helyi jelöltek népszerűsége sokat változtathat a pártok támogatottságán.

Magyar szempontból az erdélyi helyhatóságok összetétele és várható alakulása a legfontosabb kérdés. Mint ismert, a mostani voksoláson három magyar párt (az RMDSZ, a Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppárt) indul. Az RMDSZ 320, az MPP 110, az EMNP 80 polgármesterjelöltet indít, a magyar önkormányzati jelöltek száma összesen 15 ezer. A 2008-as önkormányzati választáson az RMDSZ 4 megyei elnöki, 184 polgármesteri, 2195 települési képviselői és 89 megyei képviselői posztot szerzett. Az MPP 11 polgármesteri, 489 települési képviselői és 19 megyei képviselői helyet szerzett.

Ringbe száll a miniszterelnök

Nagyváradon négy évvel ezelőtt Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt jelöltje győzött a szavazatok több mint 50 százalékával, akkor az RMDSZ 20 százalékot ért el. A mostani választáson Bolojant az USL támogatja, míg a magyar szavazatokra az RMDSZ és az EMNP hajt. Szatmárnémetit annak ellenére, hogy a városban kisebbségben vannak a magyarok, 2004 óta Ilyés Gyula RMDSZ-es politikus vezeti, várhatóan most is képes lesz megtartani a posztját.

Kolozsváron Emil Boc volt miniszterelnök a PDL színeiben száll ringbe, míg a kormánypártok egy jelöltet indítanak, így jó esélyük van a város elhódítására a rendkívül népszerűtlenné vált politikussal szemben. A magyar közösség négy jelöltet is indít, így a legfőbb kérdés az, hogy a helyi testületbe milyen arányban kerülnek majd be a pártok. 2008-ban a PDL szerzett többséget a testületben, míg az RMDSZ 5 főt delegált.

Érdekes helyzet Marosvásárhelyen

Marosvásárhelyen nagyon érdekes helyzet körvonalazódik, mivel a 2000 óta a várost vezető Dorin Florea függetlenként indul, míg az USL, az RMDSZ és az MPP is ringbe száll a település megszerzéséért. Négy évvel ezelőtt a 23 fős helyi testületbe az RMDSZ 10, a PDL pedig 8 főt delegált.

Csíkszeredán, Székelyudvarhelyen, Kézdivásárhelyen mind a három magyar párt indít jelöltet, de ezeken a településeken így sincs semmi esélye annak, hogy román politikus szerezze meg a városvezetői posztot. Ezeken a településeken megtudhatjuk, hogy a magyar erők között milyenek az erőviszonyok. Gyergyószentmiklóson az MPP a 2008-ban megszerzett polgármesteri címének a megvédésére készül, amelyhez az RMDSZ és a Dan Diaconescu által szervezett Néppárt jelöltjének a legyőzése vezethet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.