„Elhatároztuk, hogy feladjuk e kötelezettségünket„ – mondta Szíriából nyilatkozva a brit hírügynökség bejrúti irodájának Szami al-Kurdi, az SZSZH egyik vezetője, hozzátéve, hogy a lázadók már meg is kezdték támadásaikat a kormányerők ellen. Szerinte az ENSZ békefenntartó műveletét békét kikényszerítő műveletté kell átalakítani, vagy a külföldnek repülési tilalmi övezetet kell kierőltetnie Szíriában.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szintén hétfőn azt hangsúlyozta, hogy az úgynevezett Annan-terv, amely a tűzszünetet előírja, továbbra is a konfliktus rendezésének fő eszköze.
Hétfő hajnalban heves harcok kezdődtek az északnyugat-szíriai Idlíb tartományban a kormányerők és a lázadók között egy nappal Bassár el-Aszad elnök parlamenti beszéde után, amelyben megerősítette, hogy mindenáron le akarja törni a rendszere elleni felkelést. A harcok a lázadás egyik bástyájának számító Dzsabal-az-Závíja körzetében törtek ki, amely a leghevesebb összecsapások színtere volt a 15 hónappal ezelőtt kezdődött népfelkelés fegyveres harccá válása óta – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH). A fő ellenzéki koalíció, a Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) szerint éjszaka harckocsik, rakétavetők és ágyúk lőtték Idlíb több más települését is.
Annan egyeztet a válság megoldásáról
Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja csütörtökön a világszervezet fórumaival, pénteken pedig Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel egyeztet a szíriai válság lehetséges megoldásáról – derült ki Washingtonban amerikai hivatalos forrásból.
Mark Toner, az amerikai diplomáciai tárca szóvivője elmondta: a külügyminiszter az után fogadja Washingtonban Annant, hogy csütörtökön Isztambulban folytat megbeszéléseket a szíriai helyzetről. Annan csütörtökön a Biztonsági Tanácsban és az ENSZ közgyűlésének számol be eddigi erőfeszítéseiről.
Toner közölte, hogy Clinton hétfőn telefonon beszélt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, és felhívta a figyelmét arra: Moszkvának mint Damaszkusz kulcsfontosságú szövetségesének „nagyon fontos szerepe van abban, hogy befolyása révén megpróbálja rávenni Aszadot (Bassár el-Aszad szíriai elnököt) és rendszerét az Annan-terv hat elemének végrehajtására, ezek közé értve a demokratikus átmenetet”.
A külügyi szóvivő elmondta, hogy Washington a héten áttekinti szövetségeseivel a Szíria elleni szankciók megszigorításának lehetőségét.