Ahmed Fawzi, Annan szóvivője kedden elmondta, a különmegbízott szerint a csoport feladata nem az, hogy új béketervet dolgozzon ki, hanem az, hogy a mostani béketervet megvalósítsa. Azt nem árulta el, hol találkoznának a kontaktcsoport tagjai és mely országok vennének részt benne.
Kofi Annant februárban bízta meg az ENSZ és az Arab Liga, hogy dolgozzon ki egy olyan tervet, amely véget vetne a 2011 márciusa óta tomboló erőszaknak Szíriában. Az Annan által kidolgozott hatpontos tűzszüneti terv április 12-én lépett hatályba. Ennek értelmében a kormányerőknek és az ellenzéki fegyvereseknek is le kellett volna tenniük a fegyvert, a hadseregnek pedig el kellett volna vonulnia a városok alól. A terv jórészt írott malaszt maradt, az erőszak alig csillapodott. A felkelők ezért két héttel ezelőtt bejelentették, ők sem tartják tiszteletben a tűzszüneti megállapodást.
Az erőszak fokozódása „teljesen elfogadhatatlan, és annak véget kell vetni. Ezért Kofi Annan arra kéri a kormányokat, hogy emeljék a tétet, amennyire csak lehet, és ha szükséges, kényszerítsék rá a harcoló feleket az Annan-terv megvalósítására” – mondta a szóvivő. Hozzátette, hogy arra számítanak, hogy minden befolyással bíró ország nyomást fog gyakorolni a harcoló felekre, hogy a szíriai válságra sikerüljön politikai megoldást találni.
A nyugati országok közben attól tartanak, hogy a szíriai kormányerők újabb vérengzésre készülnek. A londoni központú Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szerint a kormányerők nyolcadik napja folyamatosan lövik Haffé városkát és Lattakia kormányzóság környező területeit.
Ostrom alatt el-Haffé
Az el-Hafféban lévő felkelők arról számolnak be, hogy a kormányerők harci helikopterekkel és harckocsikkal támadják a hegyek lábánál lévő városkát. Koffi Annan aggodalmának adott hangot, hogy a településen civilek eshettek csapdába. A fegyveres felkelők azt mondják, nyolc nappal ezelőtt, az ostrom kezdetekor a civileket a város külső részeibe menekítették, de most már azok is tűz alatt vannak.
„Néhány naponta tudunk utat nyitni a sebesülteknek, így tegnap is néhány család el tudott menekülni a városból. Próbálunk segíteni, hogy minél többen el tudjanak menekülni Törökország felé”, a határ mintegy 25 kilométerre van Haffétól – mondta az ellenzéki fegyveresek egyike.
Az ENSZ Szíriában tartózkodó megfigyelői nem tudtak eljutni el-Haffébe. A szomszédos es-Sír falucska lakói ugyanis a világszervezet autói elé, az útra feküdtek, és élő torlaszként akadályozták meg, hogy az ENSZ-megfigyelők megközelítsék az ostromlott városkát.
Lövéseket adtak le Szíriában a Haffe városába tartó ENSZ-megfigyelők járműveire, és a feldühödött tömeg kövekkel és fémrudakkal támadt a kéksisakosokra – közölte kedden a misszió szóvivője.