A megvétózott BT-tervezet újabb szankciókkal sújtotta volna a szíriai kormányzatot, ha nem hagy fel nehézfegyverek bevetésével a felkelők ellen, és nem vonja ki katonáit a városokból. Ezenkívül szerepelt benne az ENSZ megfigyelő missziójának 45 napos meghosszabbítása is. Ez volt a két ország harmadik vétója Szíria ügyében 2001 októbere és 2012 februárja után. A BT-ben a 15 tagból 11 támogatta a tervezetet, kettő (Pakisztán és a Dél-afrikai Köztársaság) tartózkodott.
A tervezetben Kofi Annan hatpontos válságtervét az ENSZ Alapokmánya hetedik fejezetére való hivatkozással támogatták volna meg. Ez a fejezet különféle intézkedések meghozatalára hatalmazza fel a testületet, egészen a katonai intervencióig. A tervezet vitája során a nyugati hatalmak azt állították, hogy csak szankciókról beszélnek, nem intervencióról. Moszkva azonban teljesen világosan értésre adta már előzőleg, hogy nem fogad el semmiféle utalást a szövegben a 7. fejezetre.
A Biztonsági Tanács „megbukott”
Az amerikai ENSZ-nagykövet szerint a BT csődöt mondott a szíriai válság kezelésében, ezért az Egyesült Államok „a testületen kívül” fog nyomást gyakorolni Damaszkuszra. „Fokozni fogjuk erőfeszítéseinket a Biztonsági Tanácson kívül, különféle partnerekkel, hogy nyomást gyakoroljunk az Aszad-rezsimre, és segítséget nyújtsunk azoknak, akiknek erre szükségük van” – jelentette ki csütörtökön Susan Rice nagykövet, miután Moszkva és Peking megvétózta a nyugati határozati tervezetet. „A Biztonsági Tanács teljesen megbukott az idei legfontosabb feladatával” – mondta, és azzal vádolta Oroszországot és Kínát, hogy szíriai szövetségeseiket védelmezik.
A Fehér Ház „nagyon sajnálatos, nagyon szerencsétlen” döntésnek minősítette az orosz és kínai vétót, amely az elnök szerint azt jelenti, hogy az ENSZ megfigyelő missziójának mandátumát nem lehet meghosszabbítani. Az Egyesült Államok nem támogatja a hosszabbítást azután, hogy nem sikerült elfogadtatni a nyugati határozattervezetet – közölte Jay Carney fehér házi szóvivő, aki Barack Obama elnökkel éppen repülőgépen utazott Florida felé. A szóvivő hozzátette: Bassár el-Aszad elnök kormányának értésére adták, hogy „felelősségre vonható” lesz, ha vegyi fegyvert használ a felkelt ellenzék ellen.
Nagy-Britannia és Franciaország bírálta a vétózó államokat
Mind London, mind Párizs bírálta, hogy Kína és Oroszország csütörtökön megvétózta a határozattervezetet, amely szankciókkal sújtotta volna a szíriai kormányzatot. Mark Lyall Grant, Nagy-Britannia ENSZ-nagykövete kijelentette, hogy London döbbenettel fogadta az orosz és kínai vétót. Azzal vádolta a két országot, hogy nemzeti érdekeit előbbre helyezte több millió szíriai életénél.
Gérard Araud, Franciaország nagykövete a BT-ben úgy vélekedett, hogy a nyugati indítvány megbuktatása veszélybe sodorja Kofi Annannak, az ENSZ és az Arab Liga Szíria ügyében illetékes különmegbízottjának a közvetítését. A diplomata hangsúlyozta: azzal, hogy Annant megfosztják az általa követelt nyomásgyakorlás eszközeitől, az egyet jelent küldetésének kockáztatásával. Szerinte az indítvány megakadályozásának célja időt adni a szíriai rendszernek, hogy megsemmisítse az ellenzéket.
Annan nehéz helyzetben
A nyugati javaslat elbukása súlyos csapást jelent Kofi Annan számára, aki azt követelte, hogy helyezzenek kilátásba „következményeket” azok számára, akik nem teljesítik az általa meghirdetett 6 pontos béketerv előírásait, amelyeket Bassár el-Aszad szíriai elnök semmibe vett. Annan szerdán azt kérte, halasszák el a szavazást a BT-ben, és arra kérte a testületet, hogy egyhangúlag sorakozzon fel az indítvány mögött, de Moszkva nem tágított korábbi véleményétől. A Nyugat pedig kitartott amellett, hogy nem katonai jellegű szankciókat alkalmazzanak az ENSZ-alapokmány hetedik cikke értelmében, amely erő alkalmazására is felhatalmazást ad a fegyveres viszály lezárása érdekében.
Harckocsitámadás Damaszkuszban
Egy szíriai ellenzéki forrás szerint először hajtottak végre harckocsirohamot egy fellázadt negyed ellen Damaszkuszban a kormányerők csütörtökön. Kabun negyed fő útvonalát több mint 15 harckocsi és páncélozott csapatszállító jármű foglalta el, és félő, hogy mészárlás lesz ebben a negyedben – mondta az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) a vezetője.
Kabunban öt napja folytak összecsapások. Egy belbiztonsági forrás azt állította, hogy „a hadsereg mindeddig visszafogottságot tanúsított”. Az OSDH azt is bejelentette, hogy a felkelők elfoglaltak egy fontos határátkelőt Törökország irányában. Ez az első – mondta Rámi Abder-Rahmán.
Egy másik lázadó forrás azonban azt közölte, hogy az állomást csak időlegesen vonták ellenőrzésük alá, és kénytelenek voltak visszavonulni, amikor harci helikopterek támadták meg őket. A brit hírügynökség török oldalon tartózkodó tudósítója még az este is hallotta a lövöldözést a Bab el-Hava állomásról.
Be kell tartania az ENSZ Alapokmányának szabályait és elveit
Az ENSZ szerepének erősítését szorgalmazta a világ békéjének és biztonságának fenntartásában, továbbá a más országok belügyeibe való be nem avatkozás nemzetközi alapelvét hangsúlyozta Taj Ping-kuo (Dai Bingguo) kínai államtanácsos, amikor csütörtökön találkozott Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral. A politikusok pekingi megbeszélésén a kínai-afrikai kapcsolatok mellett a szíriai helyzet volt terítéken – jelentette a Hszinhua hírügynökség.
Taj úgy vélte: a jelenlegi nemzetközi helyzetben, a világ ügyeiben meg kell erősíteni a világszervezet szerepét. Valamennyi országnak be kell tartania az ENSZ Alapokmányának szabályait és elveit, valamint a nemzetközi kapcsolatok alapelveit. Így a más országok belügyeibe való be nem avatkozást, amikor globális, vagy regionális ügyekben járnak el – fejtette ki.
Ban Ki Mun, aki a Kína-Afrika Együttműködési Fórum miniszteri értekezletére érkezett a kínai fővárosba, az elmúlt két napban találkozott a kínai államelnökkel, Hu Csin-taóval (Hu Jintao), Hszi Csin-ping (Xi Jinping) alelnökkel és Jang Csie-cse (Yang Jiechi) külügyminiszterrel. Az ezekről a tárgyalásokról kiadott kínai híradások azonban nem tértek ki a szíriai kérdésre. Újságírók előtt kijelentette, kínai vendéglátóinak felhívta a figyelmét arra, hogy a szíriai helyzet nagyon súlyos, és szavai szerint a kínai vezetők egyetértettek vele ebben.
Merénylet a kormány ellen
Feszült a helyzet Damaszkuszban a szerdai merényletek után: a hadsereg ágyúzta a főváros nyugati és délnyugati peremkerületeit. Jordánia királya – miután részvétét fejezte ki a szerdai szíriai halálesetekkel kapcsolatban a CNN-nek adott interjúban – aggodalmát fejezte ki, nehogy a szíriai vegyifegyver-készletek szélsőséges iszlamisták kezébe kerüljenek.