Mi lesz a vegyi fegyverekkel?
Jordánia királya – miután részvétét fejezte ki a szerdai szíriai halálesetekkel kapcsolatban a CNN-nek adott interjúban – aggodalmát fejezte ki, nehogy a szíriai vegyifegyver-készletek szélsőséges iszlamisták kezébe kerüljenek. Leon Panetta amerikai védelmi miniszter előző nap a Pentagonban azt hangoztatta, hogy az Aszad-rezsimet terheli majd a felelősség azért, ha az egyre inkább ingataggá váló helyzetben elveszíti az ellenőrzést a vegyi fegyverei fölött. Panetta hangoztatta, hogy a nemzetközi közösségnek „maximális nyomást kell gyakorolnia Aszadra annak érdekében, hogy azt tegye, ami helyes, vagyis hogy mondjon le a békés átmenet érdekében”.
Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió szerint a hadsereg egy közeli hegyről lövi a külvárosi kerületeket, amelyek néhány kilométerre vannak az elnöki palotától. Szerda este fokozódtak a harcok a fővárosba beszivárgott lázadókkal, de helyszíni beszámolók szerint csütörtökön szemlátomást elnéptelenedtek a damaszkuszi utcák, kihaltak az üzletsorok, a veszélyesebb városrészekbe vezető főutakat pedig lezárták a rendfenntartó erők.
Ellenzéki és diplomáciai források szerint Bassár el-Aszad államfő jelenleg a tengerparti Latakia városban van, onnan irányítja a három magas rangú szíriai vezető elleni halálos merényletre válaszoló csapást. Nem tudni, hogy mióta van ott, de egyes hírek szerint a súlyosbodó damaszkuszi helyzet miatt menekült oda. Omrán ez-Zohbi információs miniszter fogadkozott csütörtökön, hogy a merénylet elkövetőit felkutatják, és méltó büntetést kapnak.
Europress/Afp
Szíriai lázadók szerdán ostrom alá vették a biztonsági erők egyik állását Damaszkusz déli részén. Közben a nap folyamán kiderült: a védelmi miniszter és az elnök sógora után újabb halálos áldozata van a rezsim magas rangú vezetői ellen elkövetett szerdai merényletnek: Haszán Turkmáni volt védelmi miniszter, a hadsereg egyik vezetője belehalt egy robbanásban elszenvedett sebesülésébe.
Hírügynökségek szerint nem ismert az államfő fivérének, a köztársasági gárda parancsnokának, Maher Aszadnak a sorsa. Nem hivatalos értesülések szerint Maher Aszad nem vett részt a biztonsági kabinet tanácskozásán, amikor a teremben robbanás történt. Damaszkuszban ugyanakkor olyan hírek kaptak lábra, hogy ellene is merényletet hajtottak végre, és jelenleg kórházban ápolják.
Szíriában szerdán 214-en haltak meg az erőszakcselekményben, közülük 124-en civilek, 62-en katonák, 28-an felkelők voltak. A fővárosban – ahol az utóbbi öt napban példátlanul heves harcok folytak – 38 a halálos áldozatok száma – jelentette csütörtökön az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR). A legtöbb halálos áldozatot Damaszkusz tartományban követeltek az erőszakos cselekmények, 76-ot. A 38 fővárosi áldozat közül 28 civil és 10 felkelő. Ezekben az adatokban nem szerepelnek a magas rangú tisztségviselők.
Nyugtatni próbálják Moszkvát
Gyors ENSZ-szankciókat sürgetett a szíriai rezsim ellen csütörtökön David Cameron brit miniszterelnök és Guido Westerwelle német külügyminiszter. A Kabulban tartózkodó Cameron lemondásra szólította fel Bassár el-Aszadot, és felhívta Oroszországot és Kínát a nyugati országok által benyújtott új ENSZ-határozattervezet támogatására, amely büntetőintézkedéseket, szükség esetén katonai fellépést is kilátásba helyez.
Westerwelle az ARD televízióban nyilatkozva igyekezett megnyugtatni Moszkvát, hogy stratégiai érdekei nem kerülnek veszélybe, ha „leveszi oltalmazó kezét Aszad elnökről”.
Szerdán Barack Obama és Vlagyimir Putyin is tárgyalt a szíriai helyzetről. Dmitrij Peszkov, Putyin sajtótitkára kijelentette, hogy a felek a helyzetértékelésben, valamint „a rendezés végső céljaiban” egyetértettek, ugyanakkor „megmaradtak a megközelítésbeli különbségek” a rendezés gyakorlati eszközeit illetően. Az orosz államfővel folytatott megbeszélést Moszkvában Recep Tayyip Erdogan török kormányfő is, aki lemondásra szólította fel Aszadot.