A nép sem menti meg Basescut?

Egy telefonos gyors felmérés szerint a július 29-én urnák elé járuló román állampolgárok csaknem kétharmada a román államfő leváltására szavazna.

PR
2012. 07. 08. 12:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A július 5. és 7. között megkérdezett ezer ember 80 százaléka azt mondta, hogy részt vesz az államfő leváltása ügyében kiírt referendumon. Közülük 64 százalék Basescu menesztésére, 27 százalék az államfő maradására adná voksát, 8 százalékuk pedig még nem döntötte el, hogyan szavaz.

Az Europa FM rádió által megrendelt felmérés során ezer, véletlenszerűen kiválasztott, Romániában élő felnőttet hívtak fel telefonon. A hibahatár három százalék körül mozog – állítja az IMAS. Az IMAS közvélemény-kutató intézetet George Alin Teodorescu szociológus vezeti, aki 2003–2004-ben Adrian Nastase (PSD) miniszterelnök tanácsadója, majd kabinetvezetője volt, 2004 és 2008 között pedig a PSD parlamenti képviselője.

Teodorescu az Europa FM-nek nyilatkozva rámutatott: az embereket nagyon érdekli a téma, szinte mindenki tudott arról, hogy a parlament felfüggesztette az államfőt, és leváltásáról népszavazást írtak ki.

Nyolc és fél millió szavazóra számítanak

„Az embereknek kialakult véleményük van, de ez a 80 százalékos részvételi szándék nem azt jelenti, hogy a 17 millió felnőtt közül 14 millió eljön szavazni. Jelenleg úgy véljük, körülbelül nyolc és fél millió választópolgár járul majd az urnákhoz” – magyarázta a szociológus.

Teodorescu szerint a kampány során változhat az elnököt leváltani akarók, illetve az őt támogatók közötti kettő az egyhez arány, de úgy véli, aligha kétséges, hogy Traian Basescut menesztik július 29-én.

Fehérbe öltöztetné Romániát

Fehér viselettel fejezzék ki a jogállamért érzett aggodalmukat az emberek Romániában – javasolta vasárnap egy ellenzéki politikus Basescu felfüggesztése kapcsán. Cristian Boureanu, az ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) alelnöke úgy fogalmazott: „A fehér és a fekete, az igazság és az igazságtalanság, a jogállam és a jogtiprás háborúzik most egymással Romániában.”

A PDL politikusának megfogalmazása szerint sokan tehetetlenül szemlélik az országban azt, ahogyan az USL lerohanta az intézményeket, felrúgta a demokratikus elveket és az emberek nem tudják, mit tehetnének ez ellen. Boureanu úgy véli, a fehér viselet azoknak a válasza lehet, akik ki akarják fejezni nemtetszésüket – függetlenül attól, melyik pártnak a szavazói.

A fehér szín néhány nappal korábban kezdett az ellenzék jelképévé válni, amikor Mihai Razvan Ungureanu volt miniszterelnök a csütörtök esti bukaresti demonstrációra hívta az embereket. Azt tanácsolta követőinek, jöjjenek fehér viseletben a tüntetésre, mert ez a szín nem köthető egyetlen párthoz sem, és „illően méltóságteljes ahhoz, hogy az ország sorsa iránti polgári felelősségérzetet” kifejezésre juttassa. Csütörtök este több ezer ember vonult utcára Bukarestben a PDL által rendezett tüntetésen.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti képviselői és szenátorai saját lelkiismeretük szerint szavaztak Traian Basescu államfő felfüggesztése ügyében, és a szövetség a jövőben sem kíván felsorakozni az egymással konfliktusban álló román pártok egyike mellé sem – derül ki az RMDSZ vasárnapi közleményéből,.

A dokumentum szerint az RMDSZ kardinális jelentőségűnek tartja, hogy Románia betartsa a jogállam szabályait, ezért nem kívánt végleges álláspontot megfogalmazni az alkotmánybíróság véleményezése előtt. A Szövetségi Elnökségben egyetértés volt a felől, hogy amennyiben alkotmányellenesnek bizonyul az államfő felfüggesztése, akkor az RMDSZ nem vállalhat szerepet ebben a folyamatban.

Aggódnak

Guido Westerwelle német külügyminiszter attól tart, hogy Romániában a belpolitikai összeütközések miatt sérülnek az Európai Unió alapvető értékei, Viviane Reding, az Európai Bizottság (EB) igazságügyi biztosa szerint pedig az államfő körüli konfliktus veszélybe sodorhatja a román igazságszolgáltatás függetlenségét. Románia demokratikus normáknak való megfelelése miatt aggódik az Európa Tanács is, ők szakértői testülettel veszik górcső alá az államfő leváltását célzó eljárást.

Független igazságszolgáltatás?

Victor Ponta péntek este sajtóértekezleten beszélt arról, hogy kormánya tiszteletben tartja az igazságszolgáltatás függetlenségét, miután a parlament felfüggesztette hivatalából Traian Basescu államfőt. Basescu leváltásáról népszavazáson döntenek majd az állampolgárok. Korábban szócsata alakult ki Victor Ponta miniszterelnök és Traian Basescu között a parlamentben.

Tőkés László európai parlamenti képviselő a romániai helyzet kapcsán szerdán úgy fogalmazott, senkinek nem áll jogában lerombolni azokat az értékeket Romániában, amelyekért 1989 decemberében romániai polgárok százai ontották vérüket és áldozták életüket. A román kérdés téma lett volna az Európai Parlamentben is, de a szocialisták az MSZP segítségével nemet mondtak a vitára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.