Ramin Mehmanparaszt az Iran című kormánylap szombati számában megjelent nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy Irán hajlandó szerepet vállalni a stabilitás és a biztonság helyreállításában, valamint annak megakadályozásában, hogy a szíriai válság gyorsan átterjedjen az egész régióra.
A Szíria legszilárdabb szövetségeseként számon tartott Irán többször is felajánlotta, hogy latba veti befolyását a válság rendezésének érdekében, de kezdeményezését mindeddig elutasította a szíriai ellenzék és több nyugati ország. Irán viszont azzal vádol bizonyos nyugati és arab országokat, hogy felfegyverzik a lázadókat a szíriai rendszer megdöntésének céljából. Az iráni külügyi szóvivő megismételte a teheráni bírálatokat azoknak az „egyes térségbeli országoknak” a címére, amelyek úgy hiszik, hogy „a lázadók felfegyverzésével megoldhatják a szíriai válságot”.
„Ahelyett, hogy viszályt szítanának és a polgárháború irányába tolnák Szíriát, ezeknek az országoknak arra kellene használniuk befolyásukat, hogy megteremtsék a párbeszéd feltételeit az ellenzék és a kormány között” – jelentette ki az iráni külügyi szóvivő, aki megismételte, hogy Teherán támogatja Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár rendezési tervét.
Nem számít a nyugati tiltakozás
Annan, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja kedden tárgyalt Teheránban az iráni külügyminiszterrel. Annannak meggyőződése, hogy a térségben nagy befolyással bíró Iránt be kell vonni a szíriai válság békés rendezésének kidolgozásába, még akkor is, ha a Nyugat határozottan ellenzi Teherán bármilyen szerepvállalását. Ali Akbar Szálehi külügyminiszter közölte, hogy Irán támogatja a szíriai nép jogait és ellenzi a fegyveres beavatkozást.
A volt ENSZ-főtitkár szerdán az Irakban folytatott egyeztetések után elmondta, hogy Irán és Irak támogatna egy szíriaiak által levezényelt politikai átmenetet, s azt ígérték, latba vetik befolyásukat annak érdekében, hogy minden felet ebbe az irányba tereljenek.
Terroristák voltak?
A szíriai ellenzék legfőbb erejének számító Szíriai Nemzeti Tanács arra sürgette pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT), hogy hozzon kényszerítő erejű határozatot Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjével szemben az előző napi treimszai mészárlás után. A SANA hivatalos szíriai hírügynökség szerint a hadsereg egy terrorista csoporttal csapott össze a helységben. Részletezés nélkül annyit közölt, hogy „a terroristák súlyos veszteségeket szenvedtek”, és elesett három katona is.
Szíriai ellenzéki források viszont azt állítják, hogy emberek százait mészárolta le egy faluban a hadsereg és a kormánypárti milícia. A központi Hama tartomány forradalmi tanácsa arról tájékoztatta a brit hírügynökség ammáni irodáját, hogy Treimsza falut helikopterekkel és harckocsikkal lőtték, majd elfoglalta a milícia, amely kivégzéseket hajtott végre. Az áldozatok száma szerintük több mint kétszáz.