Jobb kimaradni a román politikusok „kocsmai verekedéséből”?

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség részvételre, az Erdélyi Magyar Néppárt távolmaradásra szólítja fel az erdélyi magyarokat a népszavazáson.

PR
2012. 07. 25. 15:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A PDL–RMDSZ-kormány román–magyar viszony terén elért eredményeinek megtartását és az etnikai alapú politizálás megőrzését nevezte a legfontosabb feladatnak a 23. Bálványosi Szabadegyetem szerdai megnyitóján Tusnádfürdőn Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke.

Tusványos a világ közepe címmel rendezik július 24–29. között a 23. Bálványosi Nyári Szabadegyetemet és Diáktábort, amelyen Orbán Viktor kormányfő is részt vesz.

Az RMDSZ-t Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere képviselte a fórumon, miután Borbély László, a szövetség politikai alelnöke lemondta részvételét. A politikus megerősítette, hogy az RMDSZ azt kéri választóitól, vegyenek részt a vasárnapi referendumon és szavazzanak lelkiismeretük szerint. Elismerte, hogy elvileg ezzel az államfőt segítik, amennyiben a kilencmilliós részvételi küszöb (a névjegyzékben szereplő választók többsége) elérésén múlik az, hogy érvényes lesz-e a referendum. Antal szerint azonban egy megrögzött demokrata nem mondhatja a választóknak azt, hogy maradjanak otthon és ez egy óvatosabb álláspont annál, mintha az RMDSZ nyíltan az államfő leváltását támogatná.

Az RMDSZ politikusa kifejtette: az erdélyi magyarságnak az a jó, amikor a mérleg nyelve lehet két kiegyensúlyozott román politikai tábor között. Szerinte a magyarság akár hasznára is fordíthatná azt, hogy egész Európa Romániára figyel. Szavazni pedig többféleképpen lehet – mondta – igennel, nemmel vagy érvénytelenül, például az „Autonómia” szót írva a szavazólapra.

„Épeszű, józan ember nem megy oda”

Toró T. Tibor, az EMNP elnöke azt mondta: az erdélyi magyarságnak távol kell tartania magát attól az „előre meghirdetett kocsmai verekedéstől”, amelyben a román politikusok megpróbálnak leszámolni egymással. „Épeszű józan ember nem megy oda: hacsak nem akar pofont kapni, vagy adni” – vitte tovább a hasonlatot a politikus. Szerinte nem korrekt az RMDSZ részvételre buzdító álláspontja, mert valójában a kormánypártokat támogatja, csak ezt nem vállalja fel. Másrészt a részvétel feloldaná a romániai magyarságot a román politikai nemzetben, holott eddig minden szavazáson az erdélyi magyarság különálló, nemzeti identitását is megjelenítette politikai cselekvései által – érvelt Toró. „Ezáltal feltesszük magunkat a népszavazás térképére: látszani fog a részvételen, ha a magyarok nem mennek el szavazni” – mondta az EMNP elnöke.

A parlamentáris királyságról kellene inkább dönteni?

A „Jogállam és népszavazás Romániában” címmel megrendezett fórumon Smaranda Enache, a Pro Európa Liga társelnöke borúlátó helyzetképet festett a romániai politikai viszonyokról, ahol véleménye szerint kisebbségben vannak azok, akiknek fontosak a szabadság, a demokrácia, az emberi jogok.

Az ismert emberi jogi aktivista szerint Traian Basescu felfüggesztett államfő megosztó személyiség, aki mandátuma idején többször megsértette az alkotmányt: ezért mennie kell. De le kell mondania a plagizáló Victor Ponta miniszterelnöknek is, mert egy ilyen ember nem képviselheti Európában Romániát – vélekedett Smaranda Enache. Kifejtette: a legjobb megoldás az lenne Románia számára, ha bevezetnék a parlamentáris királyságot. Smaranda Enache szerint erről kellene inkább népszavazást rendezni, mert egy ilyen referendum sikere megszabadíthatná Romániát az örökös politikai háborúktól.

A román parlament július 6-án függesztette fel tisztségéből Traian Basescut. A felfüggesztett államfő leváltásáról a július 29-i népszavazáson döntenek az állampolgárok. Crin Antonescu, Románia ideiglenes államfője július 16-án bejelentette: kihirdeti a parlament által június végén módosított népszavazási törvényt, amely az alkotmánybíróság szerint megfelel az alaptörvénynek, amennyiben az államfő leváltásáról rendezendő népszavazáson részt vesz a választópolgárok többsége. Basescu egyébként a népszavazáson való részvételre buzdította az állampolgárokat, mint mondta, az érdekli, hogy Románia minél gyorsabban visszanyerje hitelességét külföldön.

Az EU-nak sem tetszik

Az Európai Bizottság július 18-i ülését követően élesen bíráló hangvételű jelentést adott ki az igazságügyi reformok romániai állásáról. A testület elítélte a román kormány szisztematikus lépéseit a jogállamiság és az igazságszolgáltatás függetlensége ellen, sürgetve a problémák mielőbbi orvoslását. Nyilatkozatában José Manuel Barroso úgy fogalmazott, hogy az elmúlt időszak romániai fejleményei miatt „megingott a bizalom”.

Viviane Reding igazságügyi felelős szerdán Brüsszelben egy kérdésre válaszolva azt mondta: „Eddig semmi új nem történt” azóta, hogy Ponta levélben is elkötelezte magát azon lépésekre, amelyeket José Manuel Durao Barroso bizottsági elnök sürgetett kettejük közel két héttel ezelőtti brüsszeli találkozóján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.