„Az ENSZ különmegbízottja ma (vasárnap) este megérkezett Damaszkuszba, hogy Bassár el-Aszad elnökkel tárgyaljon” – közölte Ahmed Favzi, Annan szóvivője, de részletekre nem tért ki. Előzőleg Dzsihád Makdiszi, a szíriai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy hétfőre várják Damaszkuszba az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottját.
Kofi Annan megbízatásának megkezdése óta most látogat harmadszor Damaszkuszba. Legutóbb május 29-én járt a szíriai fővárosban. A szíriai külügyminisztérium szóvivője szerint a különmegbízott az általa kidolgozott rendezési tervről tárgyal majd a szíriai vezetőkkel. Kofi Annan hatpontos terve elvileg életbe lépett az április 12-i tűzszünettel, de az erőszak azóta csak erősödött, naponta többtucatnyian halnak meg.
A Le Monde című francia napilapnak adott interjúban Kofi Annan szombaton beismerte, hogy a küldetése „nem sikerült”, és kérte Iránt, csatlakozzon a tárgyalásokhoz. „Ez a válság tizenhat hónapja tart, de én csak három hónapja kezdtem vele foglalkozni. Jelentős erőfeszítéseket tettünk, hogy békés politikai úton oldjuk meg a helyzetet. Ez szemmel láthatóan nem sikerült. Talán semmilyen biztosíték nincsen arra, hogy sikerülni fog” – fejtette ki.
Aszad nem megy
Bassár el-Aszad szíriai államfő ismét visszautasította azokat a követeléseket, hogy távozzon posztjáról. „Egy elnöknek nem szabad elfutnia a nemzeti kihívások elől, és mi pillanatnyilag nemzeti kihívás előtt állunk Szíriában” – jelentette ki az államfő a német ARD televízió Weltspiegel (Világtükör) című műsorában. Az ARD vasárnap, még a sugárzás előtt hozott nyilvánosságra néhány részletet az interjúból.
Aszad az interjúban azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy véres felkelést szít a damaszkuszi kormány ellen. „Amíg (az Egyesült Államok) bármilyen módon terroristákat támogat, addig (Washington) a terroristák partnere. Fegyverrel, pénzzel, nyilvános és politikai támogatással az ENSZ-be, vagy bárhol másutt...” – jelentette ki a szíriai elnök.
Közel hatezer halott a tűzszünet életbe lépése óta
A mind a rendszer, mind az ellenzék által hivatalosan elfogadott Annan-terv előirányozza az erőszak beszüntetését, a fogva tartottak elengedését, az újságírók és a segélyszállítmányok szabad mozgásának biztosítását, a békés tüntetéshez való jog elismerését és „a szíriaiak által irányított nyílt politikai folyamat” megvalósítását az országban.
A Bassár el-Aszad elnök rendszere elleni lázadás tavaly márciusi kezdete óta az ellenzéki Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szerint több mint 17 ezren haltak meg Szíriában, közöttük közel hatezren az Annan-tervben szereplő tűzszünet életbe lépése óta.
Ismét öltek
Legalább 37 ember vesztette életét vasárnap Szíriában a különféle erőszakcselekményekben – jelentette az AFP a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjára hivatkozva. Ezt az után közölték, hogy a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjéhez hű erők vasárnap ismét tűz alá vették az ország északi és keleti területeit. A hírek szerint a halottaknak csaknem a fele civil, akik nem vettek részt a harcokban. Az AFP helyszíni tudósítója szerint a rendszerhű erők szombaton indítottak offenzívát a libanoni határ közelében a kormányellenes Szíriai Szabad Hadsereg állásai ellen.
A szombati harcok még súlyosabb következményekkel jártak, akkor legalább 77 ember (39 polgári lakos, 25 kormánykatona és 13 felkelő) lelte halálát ellenzéki adatok szerint. A szíriai hadsereg közben vasárnap haditengerészeti gyakorlatot tartott egy olyan helyzetet szimulálva, amikor esetleg a tenger felől éri támadás az országot. A SANA hivatalos szíriai hírügynökséget idéző jelentések szerint a műveletben a légierő egységei és a szárazföldi erők egyaránt részt vettek, rakétákat is bevetettek.
Az ENSZ újabb bírálata
Ismeretes, hogy újabb határozatban bírálta élesen a szíriai kormányt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa, amely egyúttal felszólította a szemben álló feleket az erőszak beszüntetésére. A genfi székhelyű szervezet pénteken elfogadott határozatában nemzetközi vizsgálatot sürgetett a Szíriában elkövetett bűntettek feltárására.