Kofi Annan: Nyilvánvalóan kudarcot vallottunk

Kofi Annan elismerte, hogy kudarcot vallottak a szíriai helyzet politikai megoldására irányuló nemzetközi erőfeszítések.

NT
2012. 07. 07. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja a Le Monde című francia napilapnak adott, szombaton megjelent nyilatkozatában rámutatott: jelentős erőfeszítéseket tettek a helyzet békés és politikai rendezésére, de „nyilvánvalóan kudarcot vallottunk”, és nincs semmiféle garancia az esetleges sikerre.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni

Annan megítélése szerint be kellene vonni a rendezésbe Iránt, amely régi szövetségeseként befolyással bír Szíriára, s ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni. A különmegbízott úgy vélte, túl gyakran összpontosul a bírálat Oroszországra, miközben kevés szó esik azokról az országokról, amelyek fegyverek és pénz küldésével támogatják a konfliktus katonai szereplőit, tovább súlyosbítva ezzel a helyzetet.

Kofi Annan április közepén életbe lépett hatpontos béketerve tűzszünetet irányzott elő a kormányerők és a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere ellen fegyveresen küzdő lázadók között, ám ez az előírás holt betű maradt. A tűzszünet ellenőrzésére kivezényelt fegyvertelen ENSZ-ellenőrök szállodai szobájukban rekedtek az erőszak kiszélesedése miatt. Emberjogi aktivisták közlése szerint csak szombaton több mint 50, a héten pedig legalább 800 ember vesztette életét. Kofi Annan védelmébe vette az ENSZ-ellenőröket, emlékeztetve arra, hogy nem az erőszak leállítása volt a feladatuk, hanem a tűzszünet betartásának figyelemmel követése.

Sokféle értelmezés

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, valamint Törökország, Irak, Kuvait és Katar külügyminiszterei, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Nabíl al-Arabi, az Arab Liga főtitkára és Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője még múlt héten szombaton Genfben vitatta meg a Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, a világszervezet és az Arab Liga szíriai különmegbízottja által kidolgozott rendezési tervet.

Az elvi megállapodást követően a szíriai ellenzék azt elutasította, az aláírók pedig különbözőképpen értelmezték. Moszkva és Peking azt hangoztatta, hogy a szíriaiaknak kell dönteniük a jövőjükről, a nyugati országok pedig a szíriai elnök távozását követelték. A párizsi konferencián viszont nem volt jelen a szíriai rezsim legfőbb nemzetközi támogatójának számító Oroszország és Kína.

Francois Hollande francia elnök szerint „senki nem vitathatja”, hogy a szíriai konfliktus most már a nemzetközi békét és biztonságot fenyegeti, ezért Bassár el-Aszad elnöknek távoznia kell a hatalomból és átmeneti kormánynak kell megalakulnia. A Szíria barátai csoport zárónyilatkozatban is követelte Aszad távozását.

„Nem helyezzük kilátásba, és nem is zárjuk ki azt”

Martonyi János a Szíria barátai országcsoport párizsi találkozóján a szíriai katonai beavatkozást illetően pénteken azt mondta, „nem helyezzük kilátásba, és nem is zárjuk ki azt”. A fő kérdés szerinte ugyanakkor az, hogy mi történik az ENSZ Biztonsági Tanácsában, azaz hogy a genfi béketervet sikerül-e átvenni egy BT-határozatba.

A Szíria barátai csoport találkozóján pénteken elfogadott zárónyilatkozatban egyebek mellett az is szerepel, hogy a Szíria barátai országcsoport az ENSZ alapokmányának VII. fejezete alapján egy olyan, kényszerítő erejű határozat sürgős elfogadását kéri a Biztonsági Tanácstól, amely kötelezi a szíriai rezsimet az Annan-terv alkalmazására. A VII. fejezet lehetőséget teremtene a nemzetközi közösségnek az erő alkalmazására is.

Újabb bírálat

Ismeretes, hogy újabb határozatban bírálta élesen a szíriai kormányt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa, amely egyúttal felszólította a szemben álló feleket az erőszak beszüntetésére. A genfi székhelyű szervezet pénteken elfogadott határozatában nemzetközi vizsgálatot sürgetett a Szíriában elkövetett bűntettek feltárására.

A 47 tagú testületben 41-en támogatták a határozatot. Három ország, Kína, Oroszország és Kuba ellene szavazott, három további állam pedig tartózkodott. A szíriai konfliktus kezdete óta a szervezet már több olyan határozatot is elfogadott, amelyben elítélte az erőszakot, és független vizsgálatot követelt, de ezek nem hoztak eredményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.