A szíriai ellenzék nem fogadja el a genfi nyilatkozatot

Elutasítja a szombati genfi nagyhatalmi konferencián elfogadott béketervet, s egyúttal a "szabadságharcának" folytatását ígérte a szíriai ellenzék.

TK
2012. 07. 01. 12:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A találkozó zátonyra futott. A genfi nyilatkozat erőtlen. Olyan homályosan van megfogalmazva, hogy mindenki úgy értelmezheti, ahogy neki megfelel. Emellett arra sem utal, hogy milyen módon mehet végbe egy átmeneti kormány felállítása” – közölte Omár Savaf, a közel-keleti ország ellenzéki erőit tömörítő esernyőszervezet, a Szíriai Nemzeti Tanács tagja. Burhan Galiun, a tanács elnöke „rossz hírnek” nevezte a megállapodást, míg a szervezet szóvivője azt mondta, a genfi nyilatkozat „kétértelmű”, kiemelve, hogy az nem tartalmaz sem mechanizmust, sem forgatókönyvet a végrehajtásra vonatkozóan.

Aszadnak le kellene mondania

Szombaton Genfben megállapodás született, hogy Szíriában kölcsönös konszenzus alapján, teljes jogkörrel bíró nemzeti egységkormányt kell alakítani.

Laurent Fabius francia külügyminiszter vasárnap azt mondta, hogy a megállapodás értelmében Aszadnak le kell mondania. „A szöveg egyértelműen kimondja, hogy átmeneti kormány kerül megalakításra teljes jogkörrel, (...) közös megegyezéssel megválasztott tagokból. Az ellenzék soha nem egyezne bele (Aszad bevonásába), ezért ez magától értetődő módon azt jelenti, hogy Aszadnak mennie kell” – mondta. Fabius hozzátette, hogy a genfi megállapodás önmagában még nem elegendő, ezért Franciaország azt fogja kérni az ENSZ Biztonsági Tanácsától, hogy utalja a béketerv végrehajtását az ENSZ Charta hetedik fejezete alá.

Nem ülnek asztalhoz

Az ENSZ Alapokmányának hetedik fejezete felhatalmazza a tanácsot, hogy a nemzetközi békét és biztonságot fenyegető ügyekben a szankcióktól katonai beavatkozásig terjedő lépéseket hozzon. Kína és Oroszország – amelyek vétójoggal rendelkeznek a tanácsban – ugyanakkor korábban többször is elutasította, hogy a szervezet külső beavatkozásra jogot adó határozatot hozzon Szíria ügyében.

Az állítása szerint az ország területének 60 százaléka felett ellenőrzést gyakorló Szíriai Nemzeti Tanács tagjai azt is közölték, hogy folytatják az Aszad-rezsim elleni „szabadságharcukat”. „Bízunk benne, hogy a többi területet is felszabadítjuk a diktatúra (uralma) alól” – mondta Basám Isak, a tanács egy magas rangú tagja. Haiszam el-Maleh veterán ellenzéki aktivista, a nemzeti tanács alapító tagja úgy fogalmazott vasárnap, hogy a genfi megállapodás „időpocsékolás” volt, s azt ígérte, hogy nem fog asztalhoz ülni Aszaddal és „gyilkos rezsimjével”.


Amerikai tengeralattjáró fogja keresni a roncsokat

A török hadsereg vasárnap megismételte, hogy F-4 típusú vadászgépét Szíria a nemzetközi vizek felett, nem pedig a saját légterében lőtte le, és bejelentette, hogy rövidesen amerikai tengeralattjáró érkezik az incidens helyszínére a gép roncsainak felkutatása céljából. A török hadsereg vezérkara a hadsereg honlapján közzétett közleményben megerősítette, hogy egyetlen török gépet lőttek le a Földközi-tenger keleti része felett, amely egyedül, fegyvertelenül repült és a török radarokat tesztelte. A szíriai hadsereg június 22-én lőtte le az F-4 Phantom típusú gépet, a két pilótát azóta sem találták meg.


A jelentés szerint továbbra sem tisztázott, hogy ki állt a májusi húlai vérengzés mögött, amelynek több mint száz halálos áldozata volt. A dokumentum ennek kapcsán ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy a kormányerők valószínűleg több gyilkosságért is felelősek. A tanács jelentésében egyidejűleg felhívta a figyelmet arra is, hogy több helyi beszámoló a fegyveres lázadó csoportok által végrehajtott gyilkosságokról tesz említést. Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. Bővebben>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.