Szerdai török sajtójelentések szerint a török hadsereg harckocsikat telepített a délkelet-anatóliai határvidékre, jelentősen megnövelve az ott állomásozó páncélosok számát. A harckocsik mellett a török tüzérséget is megerősítették a határ térségében.
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök kedden az ankarai parlamentben kijelentette, hogy a hadsereg mostantól válaszolni fog minden határsértésre, amelyet a szíriai katonaság követ el. A kormányfő közölte, hogy Ankara megváltoztatta a fegyveres erők bevetési szabályait. Minderre az után került sor, hogy Szíria a múlt hét végén lelőtt egy F-4E típusú, kétüléses Phantom vadászrepülőgépet. Damaszkusz szerint az incidens a szíriai légtérben történt, míg Ankara azt állította, hogy a nemzetközi légtérben. A török miniszterelnök parlamenti beszédében bejelentette: a jövőben katonai célpontnak tekintenek minden olyan szíriai csapategységet, amely közeledik a török határhoz. A török hadsereg habozás nélkül fellép a szóban forgó szíriai erők ellen – tette hozzá.
Közben folytatódott a Földközi-tenger fölött lelőtt török katonai gép két pilótájának keresése. A török közlekedési miniszter megerősítette, hogy megtalálták az eltűnt pilóták sisakjait, valamint a gép egyes darabjait.
Ketyeg az óra
A szíriai konfliktus békés és átfogó megoldására már kevés az idő – figyelmeztetett szerdán Genfben egy magas rangú ENSZ-diplomata. Jean-Marie Guehenno – aki a világszervezet jelenlegi szíriai megbízottjának, a korábbi főtitkárnak, Kofi Annanak a Szíriával foglalkozó helyettese – közölte: Annan június 30-ra össze akarja hívni a Szíria barátai elnevezésű országcsoport találkozóját. A cél az, hogy a konfliktus rendezésével kapcsolatosan közös álláspontot dolgozzanak ki.
A genfi emberi jogi tanács szerdán jelentést tett közzé a legutóbbi szíriai fejleményekről. Ebben a többi között arra mutatott rá, hogy a felkelők elleni harcban az utóbbi három hónapban a kormányerők riasztó mértékben figyelmen kívül hagyták az alapvető emberi jogokat. A testület a jogsértések között említette a kivégzéseket is. A jelentés szerint továbbra sem tisztázott, hogy ki állt a májusi húlai vérengzés mögött, amelynek több mint száz halálos áldozata volt. A dokumentum ennek kapcsán ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy a kormányerők valószínűleg több gyilkosságért is felelősek.
Veszélyben a keresztények
A tanács jelentésében egyidejűleg felhívta a figyelmet arra is, hogy több helyi beszámoló a fegyveres lázadó csoportok által végrehajtott gyilkosságokról tesz említést. Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodik a Reuters által készített fotó is, melyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképeszkedik.
Székházroham és dezertálás
Szíriában jelenleg is súlyos harcok dúlnak. Felkelők egy csoportja szerda reggel megrohamozta egy kormánypárti hírtévé Damaszkuszhoz közeli székházát, robbanószereket helyeztek el ott, és megölték az intézmény három alkalmazottját – számolt be a Basszár-el Aszad elnökhöz hű szír média. A dezertálások és a felkelők egyre erősödő nyomása ellenére – az amerikai hírszerzés információi szerint – a szír kormányerők még mindig kitartanak a rezsim mellett.